Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Papież: Słowo "krzyż" jest odpowiedzią chrześcijan na zło

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Papież Franciszek mówił w Wielki Piątek wieczorem, na zakończenie Drogi Krzyżowej w Koloseum, że "Bożą odpowiedzią na zło tego świata" jest krzyż. To słowo powinno wszystkim wiernym towarzyszyć przynajmniej do końca Świąt Wielkanocnych.

Ta noc, z Wielkiej Soboty na Niedzielę Wielkanocną, będzie wyjątkowa, bo krótsza o godzinę (przez zmianę czasu na letni) i przez jedyne słowo "krzyż", jakie powinno najczęściej nam towarzyszyć, a w dzień pójdziemy do kościołów, aby poświęcić pokarmy na stół wielkanocny. Dominujące słowo krzyż, w tę wyjątkową raz w roku noc, powinno i musi być – jak powiedział papież Franciszek w Wielki Piątek, na zakończenie Drogi Krzyżowej w rzymskim Koloseum - "Bożą odpowiedzią na zło tego świata".

Papież przypomniał, że chrześcijanie na całym świecie, na zło "muszą odpowiadać dobrem, biorąc na siebie krzyż", podobnie jak uczynił to Jezus. Papież Franciszek śledził przebieg Drogi Krzyżowej z tarasu na Palatynie, gdzie urządzono punkt widokowy, z którego w przeszłości oglądali Via Crucis również niektórzy jego poprzednicy – czytamy w informacji Słowo krzyża.

Tej nocy najważniejsze jest słowo "krzyż"

Papież podziękował wiernym za – jak to ujął - tak liczne uczestnictwo w tej intensywnej modlitwie. "Dziękuję także wszystkim, którzy łączyli się z nami za pośrednictwem środków przekazu, zwłaszcza osobom chorym i starszym" – powiedział.

Jak podkreślił – nie chce "dodawać wielu słów". A tej nocy "musi pozostać jedno słowo, którym jest sam krzyż". Zdaniem papieża - Krzyż Jezusowy jest Słowem, którym Bóg odpowiedział na zło świata. Czasami wydaje się nam, argumentował Ojciec Święty, że "Bóg nie odpowiada na zło, że pozostaje milczący".

Papież przypomniał, zgodnie z nauką Kościoła, że "w rzeczywistości Bóg przemówił, odpowiedział, a Jego odpowiedzią jest krzyż Chrystusa: słowo, które jest miłością, miłosierdziem, przebaczeniem. Jest także osądem: Bóg nas osądza, miłując nas. Jeśli przyjmuję Jego miłość, jestem zbawiony, jeśli ją odrzucam, jestem potępiony nie przez Niego, ale przez samego siebie, bo Bóg nie potępia, On jedynie miłuje i zbawia" – mówił papież Franciszek w krótkim przemówieniu wieczornym.

Krzyż jest "odpowiedzią chrześcijan na zło"

Zwracając się kolejny raz do wiernych, Franciszek podkreślił, że słowo "krzyż" jest także "odpowiedzią chrześcijan na zło, które nadal działa w nas i wokół nas". I kolejny raz podkreślił, iż chrześcijanie na zło muszą odpowiadać dobrem, biorąc jednocześnie na siebie krzyż, tak jak Jezus.

"Dzisiejszego wieczoru usłyszeliśmy świadectwo naszych braci z Libanu: to oni napisali te piękne rozważania i modlitwy. Serdecznie im dziękujemy za tę posługę, a przede wszystkim za dawane nam świadectwo. Widzieliśmy je, kiedy papież Benedykt udał się do Libanu: widzieliśmy piękno i moc wspólnoty chrześcijan na tamtej ziemi oraz przyjaźń wielu braci muzułmanów i wielu innych. Była ona znakiem dla Bliskiego Wschodu i całego świata: znakiem nadziei" – zaakcentował papież.

Prosił i wzywał chrześcijan: "Kontynuujmy zatem tę Drogę Krzyżową w życiu każdego dnia. Wspólnie podążajmy drogą krzyża, kroczmy, niosąc w sercu to Słowo miłości i przebaczenia. Idźmy, oczekując Zmartwychwstania Jezusa, który nas tak bardzo kocha. Cały jest miłością!"

Liturgia Męki Pańskiej w Bazylice Św. Piotra

Papież Franciszek w Wielki Piątek, kiedy milkną organy, dzwony i kościelne dzwonki, przewodniczył tradycyjnej liturgii Męki Pańskiej w rzymskiej Bazylice Świętego Piotra. Modlił się leżąc krzyżem przed głównym ołtarzem bazyliki.

Zgodnie z przyjętą tradycją, podczas tego wyjątkowego nabożeństwa, papież nie wygłosił homilii. Uczynił to w jego imieniu, włoski kaznodzieja Domu Papieskiego, o. kapucyn Raniero Cantalamessa. Odnosząc się do niedawnego wyboru nowego Biskupa Rzymu, kapucyn Cantalamessa podkreślił, że rozpoczyna się dla Kościoła katolickiego "nowy czas, pełen nadziei" – podaje Polskie Radio.

Ojciec Raniero Cantalamessa, w kazaniu wielkopiątkowym wezwał wiernych, aby uczynili wszystko dla Kościoła, aby nie stał się on nigdy "skomplikowanym i zagraconym zamkiem", opisanym groteskowo w jednym z utworów przez Franza Kafkę. W ocenie ojca Raniero, znane są dziś przeszkody, jakie stoją na drodze jego orędzia. To przede wszystkim: "podziały wśród chrześcijan, nadmiar biurokracji, pozostałości ceremoniałów, zadawnione spory i prawa".

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto