Paragwaj nie zwalnia tempa. Brazylia i Argentyna remisują

Marek Jarząbek
Za nami ósma seria spotkań eliminacji MŚ w strefie Ameryki Południowej. Niespodziewane remisy zanotowały reprezentacje Brazylii i Argentyny. Liderem wciąż jednak pozostaje Paragwaj, który bez problemów poradził sobie z Wenezuelą.

Urugwaj - Ekwador 0:0

Goście wywalczyli na trudnym boisku w Montevideo punkt i przedłużyli tym samym pasmo meczów bez porażki do pięciu. Pierwsze 45 minut należało do gospodarzy, ale strzały Gonzaleza i Forlana nie znalazły drogi do siatki. W drugiej połowie to podopieczni Luisa Suareza mieli więcej szans, ale nie udało im się wywieźć trzech punktów ze stolicy Urugwaju. Zasługa w tym przede wszystkim Juana Castillo, który obronił strzały Edisona Mendeza i Giovanny'ego Espinozy. W końcówce szansę na komplet punktów mieli jeszcze gospodarze, ale najpierw Carlos Bueno w sytuacji sam na sam trafił wprost w bramkarza Ekwadoru, a potem strzał Forlana z linii bramkowej wybił Espinoza.

Paragwaj - Wenezuela 2:0

Liderzy rozgrywek w strefie południowoamerykańskiej w poprzednich dwóch meczach zdobyli jeden punkt, więc aby pozostać na pierwszym miejscu w tabeli, musieli pokonać Wenezuelę. Goście, którzy ostatnie zwycięstwo w kwalifikacjach odnieśli w listopadzie ubiegłego roku, nie potrafili jednak przeciwstawić się będącym w formie Paragwajczykom. Gole Riverosa (28') i Valdeza w doliczonym czasie gry pierwszej połowy dały upragnione trzy punkty gospodarzom, którzy kontynuują swój marsz na boiska RPA. W tegorocznej kampanii zdołali wygrać z Brazylią i urwać punkty Argentynie, więc na drodze do czwartego z rzędu występu na MŚ nie widać przeszkód.

Chile - Kolumbia 4:0

Prawdziwy pokaz strzelania urządzili sobie kadrowicze Chile, którzy wysoko 4:0 pokonali Kolumbijczyków. Gospodarze bardzo szybko podnieśli się po sobotniej porażce z Brazylią 0:3 i od pierwszej minuty ruszyli do ataku. W 26. minucie wynik spotkania otworzył Gonzalo Jara, a jeszcze przed przerwą na 2:0 podwyższył Humberto Suazo. Zaraz po przerwie trzeciego gola zdobył strzałem głową Ismael Fuentes, a ukoronowaniem wspaniałej postawy Chilijczyków było trafienie Matiasa Fernandeza z 71. minuty. Pomocnik Villareal najpierw puścił piłkę między nogami rywala, a po wymianie futbolówki z Arturo Vidalem uderzył nie do obronienia zza pola karnego. Chile awansowało na czwarte miejsce w grupie, natomiast dla Kolumbii była to druga porażka z rzędu i trzecie spotkanie bez strzelonej choćby jednej bramki.

Peru - Argentyna 1:1

Sfrustrowani Argentyńczycy nie mogli uwierzyć, że po końcowym gwizdku na tablicy wyników było 1:1. Przez całe spotkanie to właśnie Albicelestes dyktowali tempo gry, ale gola strzelić nie mogli. Gdy tylko Lionel Messi lub Kun Aguero dostawali piłkę, zaraz przy nich pojawiało się trzech, a nawet czterech futbolistów z Peru. W końcu jednak Esteban Cambiasso znalazł drogę do siatki w 83. minucie, ale futbol nie był i tym razem sprawiedliwy. W czwartej minucie doliczonego czasu gry z własnej połowy lewym skrzydłem ruszył Vargas, którego dośrodkowanie na bramkę zamienił Johan Fano, doprowadzając do szaleństwa 40 tys. widzów na stadionie w Limie.

Brazylia - Boliwia 0:0

Punkty straciła także Brazylia, która sensacyjnie bezbramkowo zremisowała na Estadio Olimpico z Boliwią. Canarinhos przystąpili do potyczki bez odsuniętego Klebera, który odpokutowywał karę za czerwoną kartkę z meczu przeciwko Chile. Carlos Dunga zaskoczył nieco z obsadą środka pomocy, gdzie wystawił uczestnika IO w Pekinie, Lucasa, pozostawiając na ławce m.in. Julio Baptistę. Ale nawet wprowadzony po godzinie gry zawodnik Romy nie potrafił znaleźć sposobu na Carlosa Ariasa. Nieskuteczny był tercet napastników Robinho-Ronaldinho-Luis Fabiano, którzy nie wykorzystali gry w przewadze przez 37 minut drugiej połowy. Niewątpliwie Brazylia potrzebuje nowych rozwiązań.