Paraolimpiada. Dwa złota i brąz Polakow w Londynie!

Wikipedia,Crash override83, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported
W piątkowej rywalizacji na arenach XIV Paraolimpiady nasi reprezentanci zdobyli kolejne krążki. Dwa złote medale w stolicy Wielkiej Brytanii wywalczyli Rafał Wilk w rywalizacji na rowerze oraz Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień w rywalizacji drużynowej tenisa stołowego. Brązowy krążek dorzucił Tomek Blatkiewicz w rzucie dyskiem. Na dwa dni do końca rywalizacji biało-czerwoni mają aż 30 medali.

Rafał Wilk były żużlowiec do Londynu jako główny faworyt w dyscyplinie „handbike” – polegającej na jeździe rowerem z napędem ręcznym. I jak na prawdziwego faworyta przystało nie zawiódł pokładanych w nim oczekiwań.
W środę nasz reprezentant był najlepszy w jeździe indywidualnej na czas, a w piątek nie dał szans swoim rywalom w wyścigu ze startu wspólnego. Polak prowadził od początku do końca, notując za każdym razem najlepsze czasy na kolejnych punktach pomiarowych. Ostatecznie ukończył trasę 64 km wyprzedzając Niemca Merkleina o ponad półtorej minuty. Trzeci był Francuz Jeannot, który stracił do Polaka ponad trzy minuty. Drugi z reprezentantów Polski, Arkadiusz Skrzypiński,ukończył rywalizację na piątym miejscu.

Drugi medal z najcenniejszego zdobyli Marcin Skrzynecki i Piotr Grudzień w rywalizacji drużynowej tenisa stołowego. Polki team w finałowym pojedynku zagrał naprawdę znakomicie. Jako pierwszy Marcin Skrzynecki pokonał Alvaro Valerę 3:1. Za wyjątkiem drugiego seta nasz zawodnik spisał się kapitalnie, dając pierwszy punkt polskiemu duetowi w finale. Jako drudzy spotkali się Piotr Grudzień i Jordi Morales. Po dwóch bardzo wyrównanych setach było 1:1, jednak Polak, zwyciężył dwa kolejne sety 11:7 i 11:5, podwyższając prowadzenie biało-Czerwonych w finale na 2:0. Kropkę nad i postawił Skrzynecki, który pokonał pewnie Alvaro Valerę 3:1 i złoty medal dla Polaków stał się faktem.

Na koniec piątkowego dnia rywalizacji zaskoczył nas pozytywnie Tomek Blatkiewicz, który w przedostatnim rzucie dyskiem zapewnił sobie brązowy medal. Początek konkursu Polak miał jednak przeciętny. W pierwszej próbie zanotował wynik – 45,49m. Kolejne podejścia jednak były już lepsze w wykonaniu naszego reprezentanta. A dzięki rzutowi z trzeciej kolejki – 51,12m, awansował on na trzecie miejsce. W czwartej serii jednak Tomek ponownie spadł poza podium. Jednak w przedostatniej odsłonie konkursu, rzutem na odległość 54,02m zapewnił sobie bycie brązowego medalu paraolimpijskiego.

Polska ma zatem po kolejnym dniu rywalizacji 30 medali, w tym 12 złotych, 11 srebrnych i 7 brązowych, co daje nam nadal wysokie 9. miejsce w klasyfikacji medalowej. Prowadzą Chiny ze 205 krążkami, przed Wielką Brytanią (114 medali w tym 32 złotych) i Rosją (92 medale w tym 32 złotych).