Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Park rzeźby na Bródnie". Przyjdź i zobacz, jak wygląda toguna!

Elżbieta Jaroś
Elżbieta Jaroś
plakat projektu, proj. Studio Noviki

link:http://www.artmuseum.pl/prasa/parkbrodno2011/
plakat projektu, proj. Studio Noviki link:http://www.artmuseum.pl/prasa/parkbrodno2011/ materiały promocyjne
W sobotę 23 lipca zostanie zaprezentowany już 3. rozdział projektu "Park Rzeźby na Bródnie". Organizatorzy liczą na dużą frekwencję, o ile kapryśna pogoda nie pokrzyżuje ich planów.

Podczas sobotniej imprezy zaprezentowany zostanie projekt Pawła Althamera: "Toguna". Praca jest wynikiem wieloletniego zainteresowania ludem Dogonów oraz dwukrotnej podróży artysty do Bandiagary w południowo-środkowej Mali w Afryce Zachodniej (pierwsza wyprawa odbyła się w 1991 r., druga 18 lat później - przyp. red.). Wystawa artystyczna oraz wieczór muzyczny odbędą się we współpracy z Urzędem Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

W mitologii dogońskiej człowiek pochodzi z kosmosu. Wiele tysięcy lat temu Dogoni wylądowali swym statkiem nad jeziorem Debo. Od tamtego czasu raz na 60 lat odprawiają Sigui (to jest: ośmioletni obrządek "odnowy kosmosu"- przyp. red.). Podczas rytuału, niezbędna jest Matka Masek (kilkumetrowa struktura wyrzeźbiona w drewnie - przyp. red.). Dogońskie rytuały są ściśle związane ze sztuką.

Czytaj także: Kajaki na Targówku. Kanał Bródnowski zmieni swoje oblicze

Althamer twierdzi, że doświadczenia z wyjazdów w największym stopniu uformowały jego świadomość. Podczas drugiej wizyty w kraju Dogonów, artysta poznał plemiennego rzeźbiarza Youssufa Darę, autora bródnowskiej toguny - drewnianej wiaty o grubym dachu, która opiera się na misternie rzeźbionych kolumnach. W afrykańskim plemieniu, obiekt ten spełnia funkcje organizacyjne - mężczyźni spotykają się w nim na naradach. - "Toguna, która powstaje przy Parku Bródnowskim, jest nie tylko potencjalnym miejscem społecznej integracji, ale pełnić też ma prozaiczną funkcję przystanku autobusowego" - piszą kuratorzy projektu, Sebastian Cichocki i Katarzyna Karwańska.

Program imprezy zakłada wiele atrakcji. Od godz. 18 Sebastian Cichocki, wraz ze swoimi gośćmi, oprowadzi mieszkańców i przyjezdnych po parku oraz opowie o najważniejszych ekspozycjach. Od godz. 19 planowany jest wieczór muzyczny, podczas którego wystąpią: Tomasz Szczeciński i Masala Soundsystem. Organizatorzy przewidują zakończenie imprezy około godz. 21.

Program "Park Rzeźby na Bródnie" jest przykładem długofalowej inicjatywy lokalnej we współpracy artystów z władzami miejskimi oraz muzeum. Zdaniem Marcela Andino Veleza, wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, park bródnowski cieszy się większym zainteresowaniem społeczeństwa, od kiedy znajduje się w nim ekspozycja.

- Projekty, przez nas realizowane, mają charakter spontaniczny. Są reakcją na ludzkie pragnienia. Odpowiadają na potrzeby rzeczywistości. Z tego powodu cieszą się popularnością, szczególnie wśród mieszkańców dzielnicy i miłośników sztuki - stwierdził p. Marcel Andino Veleza w wywiadzie dla W24 - Kolejny rozdział pojawi się w przyszłym roku - obiecał.

Zobacz także: Atrakcje w Parku Rzeźby nad Wisłą

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich ja Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto