Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Partia Saakaszwilego wygrała wybory

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
Siedziba mera gruzińskiej stolicy - ratusz w Tbilisi oraz kolumna św. Jerzego, patrona Gruzji
Siedziba mera gruzińskiej stolicy - ratusz w Tbilisi oraz kolumna św. Jerzego, patrona Gruzji George Kvizhinadze, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tavisupleba_square._Monument_of_St._George.jpg
W ostatnią niedzielę odbyły się w Gruzji wybory do władz samorządowych. Według oficjalnych wyników wygrana przypadła partii urzędującego prezydenta Micheila Saakaszwilego.

2/3 wszystkich głosów dla Zjednoczonego Ruchu Narodowego

Gruzińska Centralna Komisja Wyborcza, po zliczeniu głosów ze wszystkich dystryktów, podała wczoraj oficjalne wyniki wyborów do samorządu terytorialnego. Niezaprzeczalne zwycięstwo odniósł Zjednoczony Ruch Narodowy prezydenta Saakaszwilego, zdobywając aż 65,42 procent głosów. Za zwycięską partią uplasowały się kolejno Ruch Chrześcijańsko-Demokratyczny (11,90 proc.) oraz Alians dla Gruzji (9,22 proc).

Pierwsze powojenne wybory

Niedzielne wybory do lokalnych władz były pierwszymi wyborami przeprowadzonymi od czasu wojny w Osetii Południowej w sierpniu 2008 roku. Głosowanie postrzegane było przez wielu jako swego rodzaju referendum w sprawie obecnych rządów, zarówno prozachodniego Ruchu Narodowego, jak i samego prezydenta Gruzji Micheila Saakaszwilego.

Wybory, w których skłócona opozycja poniosła sromotną porażkę, pokazały, że naród gruziński - pomimo krytyki wobec obecnych władz - wyraził poparcie dla działań Saakaszwilego, zmierzających do zachowania jedności i suwerenności kraju oraz zbliżenia z zachodem, w tym przede wszystkim ze Stanami Zjednoczonymi oraz Unią Europejską.

Pierwsze wybory na mera stolicy

Przy okazji wyborów samorządowych, po praz pierwszy przeprowadzono także wybory na mera stolicy Gruzji - Tbilisi. Wygrał je, ubiegający się o reelekcję Gigi Ugulava, który z wynikiem 55,23 proc. pokonał kandydata opozycyjnego Aliansu dla Gruzji.

Do tej pory gospodarz gruzińskiej stolicy wyłaniany był przez, składającą się z 50 osób, radę miejską.

Opozycja zarzuca fałszerstwa, OBWE obserwuje i ocenia

Już po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów opozycja oskarżyła rządzące ugrupowanie prezydenta Saakaszwilego oraz samego prezydenta o fałszerstwa. Podobna sytuacja miała miejsce w czasie poprzednich wyborów, zarówno parlamentarnych, jak i prezydenckich.

W związku z obawami o nieprawidłowości, jakie mogą zaistnieć podczas wyborów, tegorocznemu głosowaniu przyglądała się specjalna misja obserwatorów Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Obserwatorzy w specjalnym oświadczeniu wydanym już w dzień wyborów stwierdzili, że "majowe wybory pokazały znaczny postęp na drodze do spełnienia wszystkich wymagań i standardów OBWE oraz Rady Europy, ale pozostało jeszcze wiele ważnych kwestii do rozwiązania."*

* Statement of Preliminary Findings and Conclusions on the Municipal Elections in Georgia, 30 May 2010 - tekst oświadczenia OBWE w języku angielskim.
Źródło: georgiandaily.com, rferl.org, osce.org

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto