Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pasożyty- przyczyną wielu różnych dolegliwości

Weronika
Weronika
https://www.facebook.com/inwentherbs/timeline
W naszym organizmie może żyć około 100 rodzajów pasożytów. Czerpią one wszelkie korzyści z człowieka, jednocześnie zatruwając go i powodując wiele dolegliwości.

Potocznie uważa się, że występują głównie w jelitach, ponieważ środowisko fermentującego kału jest dla nich dobrą pożywką. Niestety, pasożyty występować mogą w zasadzie w każdym z naszych organów, nawet w skórze, mózgu, czy oku.
Pasożyty dostają się do naszego organizmu zarówno drogą pokarmową, wziewną, jak i poprzez skórę. Najczęściej jedzenie pokarmów z niewiadomego źródła, niedomytych owoców i warzyw oraz niedogotowanego mięsa prowadzi do zarażenia. Dzieci są szczególnie podatne na tego typu problemy, ponieważ do pewnego wieku postępują na zasadzie, „ co do ręki, to do buzi".

Pasożyty żywią się witaminami, hormonami, substancjami mineralnymi i żelazem, wytwarzając jednocześnie toksyny zatruwające człowieka.

Objawy takiego zatrucia mogą być bardzo różne:

- kaszel, szczególnie w nocy,
- nadmierny apetyt lub jego brak,
- zwiększająca się ilość znamion na skórze,
- obniżona odporność,
- wypadanie włosów,
- zaparcia lub biegunki,
- swędzenie skóry, puchnięcie, duże odczyny po ugryzieniach,
- uczucie ciągłego zmęczenia,
- nadpobudliwość, nerwowość,
- bóle głowy, mięśni, stawów,
- zgrzytanie zębami,
- obniżony poziom hemoglobiny,
- zaburzenia poziomu hormonów.

Najczęściej występującymi pasożytami są: glista ludzka, tęgoryjec dwunastnicy, włosogłówka, owsik, włosień kręty i lamblia.

Glista ludzka osiąga do 40 cm długości. Jej larwy najczęściej dostają się do organizmu człowieka przy jedzeniu niedomytych warzyw i owoców oraz poprzez picie nieprzegotowanej wody. Samica glisty żyje w jelicie cienkim, gdzie składa dziennie do 200 tys. jaj, które z kałem wydostają się na zewnątrz. Przy odpowiedniej temperaturze i wilgotności dojrzewają do postaci inwazyjnej. Połknięte przez człowieka larwy tego pasożyta uwalniają się z otoczki jajowej i przedostają się do naczyń krwionośnych i chłonnych. Następnie wraz z krwią płyną do wątroby, serca i do płuc, skąd przedostają się poprzez oskrzela i tchawicę, do jamy ustnej. Ponownie połknięte wracają przez przełyk i żołądek do jelita cienkiego, gdzie osiągają dojrzałość.

Tęgoryjec dwunastnicy to nicień, którym można się zarazić przez połknięcie jaj występujących w zanieczyszczonej wodzie lub na niedomytych owocach i warzywach. Larwy tego pasożyta mogą też wwiercać się do naczyń krwionośnych np. przez skórę stóp. Tęgoryjec żywiąc się nabłoniem dwunastnicy i wysysaną z jej ścianek krwią, powoduje niedokrwistość, a nawet śmierć.

Włosogłówka to pasożyt jelita cienkiego, żywi się głównie krwią wysysaną ze ścianek jelita. Podobnie jak tęgoryjec, poprzez niedokrwistość, może spowodować zgon.

Owsikiem ludzkim można zarazić się poprzez kontakt z osobą chorą lub wdychając jaja pozostałe na zabawkach, pościeli, czy meblach. Potocznie mówi się, że to pasożyt najczęściej występujący w przedszkolach i skupiskach małych dzieci. Żyje w jelicie grubym, wyrostku robaczkowym i końcowym odcinku jelita cienkiego, gdzie żywi się treścią jelitową. Z powodu częstego występowania, jest on lekceważony, ale duże zarobaczenie owsikami może prowadzić do poważnych zahamowani rozwoju fizycznego i psychicznego.

Jedząc niedogotowane mięso można zarazić się włosieniem krętym. W jelicie larwy tego pasożyta opuszczają osłonki i zagnieżdżają się w ściankach. Po około pięciu dniach osiągają dorosłą postać, każda samica składa do 1500 larw do naczyń limfatycznych, skąd wędrują one po całym organizmie. Ostatecznie zagnieżdżają się w mięśniach poprzeczno- prążkowanych. Tam zwijają się w spiralę i otorbiają zachowując zdolność do zarażania przez wiele lat.

Gardia lamblia to jeden z częściej występujących w obecnych czasach pasożytów. Zarazić się nią można spożywając pokarm lub pijąc wodę zanieczyszczone kałem ludzkim. Lamblia kolonizuje środkowy odcinek przewodu pokarmowego, dwunastnicę i jelito czcze, gdzie przyczepia się do ścianki jelita i intensywnie mnoży. Następnie dochodzi do przeobrażenia w bardzo odporne na działanie czynników zewnętrznych cysty, wydalane z kałem. Cysta w chlorowanej wodzie przeżywa do trzech miesięcy, w wodzie z jeziora lub rzeki do kilku miesięcy, w kale do trzech tygodni. Do zarażenia dochodzi w wyniku połknięcia cyst. Pasożyt ten powoduje wiele niebezpiecznych dolegliwości, począwszy od zapalenia dwunastnicy, trzustki, jelita cienkiego, zaburzeń układu nerwowego ( kołatanie serca, płaczliwość, nadmierne pocenie, drżenia rąk), po alergie, aż do marskości wątroby. Pierwszym objawem bytowania w organizmie tego pasożyta są bóle brzucha, przelewanie w okolicach pępka, wzdęcia, bóle głowy oraz mięśni i burczenie w brzuchu.

Pasożyty mogą, więc powodować wiele dolegliwości, które niekoniecznie bezpośrednio kojarzących się z nimi, jednocześnie bardzo niebezpiecznych dla naszego organizmu. Warto, więc stosować preparaty eliminujące robaki, by cieszyć się dobrym samopoczuciem i zdrowiem.

KONSULTACJA MEDYCZNA: mgr Nina Koczubik, tel. 533 533 607, INWENT HERBS S.C., Lublin.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto