MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Paszport covidowy nie zniknie aż do połowy 2023 r.? KE: "To konieczne"

Emil Hoff
Emil Hoff
W grudniu 2021 paszport covidowy pozostaje najważniejszym dokumentem podróżnika i turysty. 

Ważność paszportu zostanie skrócona od lutego 2022 r.
W grudniu 2021 paszport covidowy pozostaje najważniejszym dokumentem podróżnika i turysty. Ważność paszportu zostanie skrócona od lutego 2022 r. JoshuaWoroniecki / pixabay.com
Paszport covidowy to niezbędny dokument dla każdego, kto planuje podróżować po Europie i świecie w dobie pandemii koronawirusa. Unijny Certyfikat Covid poświadcza status osoby zaszczepionej, ozdrowiałej lub przetestowanej pod kątem koronawirusa. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmianę zasad dot. paszportu covidowego - wchodzą w życie od lutego 2022. Co więcej, Komisja Europejska zapowiada, że UE nie zrezygnuje z używania paszportów covidowych przynajmniej do końca czerwca 2023. Objaśniamy zasady działania certyfikatu COVID, zmiany przepisów i radzimy, jak uniknąć problemów technicznych po przyjęciu przypominającej dawki szczepionki.

Spis treści

Paszport covidowy: podstawowy dokument podróżnika

Unijny Certyfikat COVID, zwany popularnie paszportem covidowym, to elektroniczny dokument, generujący kod QR z danymi. Paszport covidowy poświadcza trzy statusy: osoby zaszczepionej przeciw koronawirusowi, ozdrowiałej lub posiadającej negatywny wynik testu PCR na koronawirusa. Paszport covidowy przekazuje dane po polsku i angielsku, co ułatwia komunikację ze służbami granicznymi innych państw. Niektóre kraje mają własne wersje paszportu covidowego, ale uznają Unijny Certyfikat Covid u turystów z zagranicy.

Trzy statusy z paszportu covidowego umożliwiają podróżowanie po Europie i świecie, choć w związku ze wzrostem liczby zakażeń i pojawieniem się nowego wariantu omikron koronawirusa, coraz więcej krajów przestaje uznawać negatywny wynik testu PCR za wystarczający i woli wpuszczać do siebie tylko osoby zaszczepione i ozdrowieńców.

Trzeba pamiętać, że każdy kraj w Europie i na świecie samodzielnie ustala zasady traktowania osób mających różne statusy. Przed wyjazdem poza UE trzeba sprawdzić, czy w danym państwie paszport covidowy jest honorowany i jaki status jest potrzebny, by przekroczyć granicę i cieszyć się wakacjami czy urlopem.

Aktualne zasady wjazdu na teren poszczególnych państw Europy, nie tylko UE, znajdziecie w poniższym tekście:

Paszport covidowy: od kiedy jest ważny i jak długo działa?

Paszport covidowy można ściągnąć na telefon za pomocą aplikacji mObywatel od razu po przyjęciu pierwszej dawki szczepionki dwudawkowej lub jednodawkowej. W tej chwili poświadczenie szczepienia przeciw koronawirusowi zaczyna być ważne 14 dni po przyjęciu pełnej dawki szczepionki i utrzymuje ważność przez rok.

Ozdrowieńcy mogą otrzymać certyfikat covidowy z potwierdzeniem swojego statusu 11 dni po uzyskaniu potwierdzenie ozdrowienia. Status ozdrowieńca jest ważny przez 180 dni.

Wynik negatywnego testu na koronawirusa jest wgrywany do paszportu covidowego od razu i zachowuje ważność przez 48 godzin.

Paszport covidowy: Komisja Europejska ogłosiła nowe przepisy. Zmiany od lutego 2022

21 grudnia 2021 Komisja Europejska wprowadziła zmiany w zasadach stosowania paszportu covidowego na terenie Unii Europejskiej. Nowe reguły, ujednolicone dla wszystkich państw członkowskich UE, zaczęły obowiązywać od lutego 2022 r.

Z nowych przepisów wynika kilka istotnych zmian:

  • Ograniczenie ważności certyfikatów szczepienia na COVID-19 do 9 miesięcy, a nie do roku, jak to jest obecnie
  • Ustalenie ważności statusu ozdrowieńca na pełne 180 dni
  • Certyfikaty covidowe dla podróżnych spoza UE już od stycznia 2022 będą wystawiane także dla osób zaszczepionych szczepionkami uznawanymi przez WHO, ale nieobecnymi na liście Europejskiej Agencji Leków
  • Osoby zaszczepione szczepionkami spoza listy Europejskiej Agencji Leków i ozdrowieńcy spoza UE przed wjazdem na teren Unii będą musiały posiadać także negatywny wynik testu PCR.

Komisja Europejska skróciła termin ważności paszportu covidowego

Od 1 lutego 2022 zakończenie pełnego cyklu szczepień przeciw koronawirusowi będzie gwarantowało ważność certyfikatu covidowego tylko na 9 miesięcy, a nie na pełen rok, jak było dotychczas. Certyfikat przedłuży o rok szczepienie przypominające.

Każda osoba, która przyjęła pełną dawkę szczepionki na COVID-19, powinna przyjąć dawkę przypominającą po pół roku od ostatniego szczepienia. Nowe przepisy dają dodatkowe 3 miesiące na przyjęcie szczepienia przypominającego i przedłużenie ważności certyfikatu covidowego, aby kraje członkowskie UE mogły dostosować się logistycznie do zmienionych wymogów prawnych.

Paszport covidowy zostanie z nami jeszcze półtora roku? KE: „To konieczne”

3 lutego 2022 Komisja Europejska zapowiedziała zmiany swoich rekomendacji dotyczących działania paszportów covidowych, czyli Unijnych Certyfikatów COVID.

Według dotychczasowych zasad, paszporty covidowe jako dokumenty poświadczające zaszczepienie lub ozdrowienie z COVID-19 miały być używane na terenie UE do czerwca 2022 r. Według najnowszych propozycji KE, termin rezygnacji z paszportów covidowych ma zostać przesunięty na 30 czerwca 2023 r.

Jak tłumaczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, utrzymanie w mocy paszportów covidowych przez kolejne niemal półtora roku jest konieczne, ponieważ dokumenty sprawdziły się dobrze jako dowód zaszczepienia lub ozdrowienia i ułatwiły organizację zasad podróży międzynarodowych państwom członkowskim UE. Wobec niepewnej sytuacji pandemicznej, paszporty covidowe powinny więc zostać utrzymane aż do końca czerwca 2023.

Mimo zapewnień Komisji Europejskiej, kilka państw już teraz uznało paszporty covidowe za nieużyteczne i zapowiedziało rezygnację z wymagania ich od swoich obywateli. Czechy, Gruzja, Litwa, Dania i Szwecja uznały, że paszport covidowy nie jest skutecznym narzędziem walki z pandemią w dobie wariantu omikron, który łatwiej się rozprzestrzenia, ale często nie daje żadnych objawów.

Paszport covidowy w Polsce. Ministerstwo Zdrowia ogłosiło zmiany od lutego 2022

Według przepisów obowiązujących w Polsce dawkę przypominającą szczepionki na koronawirusa można przyjąć 6 miesięcy po dacie pełnego zaszczepienia.

Przyjęcie dawki przypominającej powoduje wygenerowanie nowego certyfikatu covidowego, którego ważność zaczyna się 14 dni po przyjęciu szczepienia. Od 1 lutego 2022 paszporty covidowe po szczepieniu uzupełniającym będą wystawiane na 9 miesięcy (270 dni), a nie cały rok, jak do tej pory.

Co więcej, nawet u osób, które przyjęły dawkę przypominającą przed 1 lutego i otrzymały przedłużenie certyfikatu na rok, po 1 lutego 2022 ważność paszportu covidowego zostanie automatycznie skrócona do 9 miesięcy.

Paszport covidowy: mogą być problemy techniczne

Generowanie nowych certyfikatów szczepienia przeciw COVID-19 po przyjęciu dawki przypominającej powoduje pewne problemy dla podróżnych. Zdarzają się sytuacje, kiedy nowy kod QR nie jest uznawany np. przez pracowników linii lotniczych, bo nie minęło jeszcze 14 dni od przyjęcia dawki przypominającej, chociaż osoba zaszczepiona teoretycznie nadal ma ważny swój poprzedni certyfikat covid, uzyskany po poprzednim szczepieniu. To dlatego, że certyfikaty nadpisują się jeden na drugim.

Ministerstwo zdrowia pracuje nad rozwiązaniem tego technicznego problemu. Turyści mogą poradzić sobie prosto: w czasie podróży można korzystać ze starego certyfikatu covid ze starym kodem QR (np. w formie wydruku), a nowy certyfikat ściągnąć dopiero po upłynięciu 14 dni od przyjęcia dawki przypominającej szczepionki. W ten sposób certyfikaty nie nadpiszą się i nie będziemy musieli czekać przez dwa tygodnie, aż nowy certyfikat nabierze mocy.

Certyfikat szczepienia czy ozdrowieńca? Nie sugeruj się SMS-em

Zdarza się coraz częściej, że osoby zaszczepione przeciw koronawirusowi mimo wszystko zachorowały i ozdrowiały. Na ich kontach pacjenta pojawiają się wtedy dwa certyfikaty: szczepienia i ozdrowienia. Certyfikat ozdrowienia ważny jest krócej niż szczepienia, w praktyce jednak oba dokumenty zachowują ważność i umożliwiają podróż. Dla turysty istotne jest tylko, by w pełni wyzdrowieć przed wybraniem się w podróż.

Ozdrowieńcy, jak wszyscy inni, mogą też otrzymać automatyczną wiadomość SMS z propozycją daty kolejnego szczepienia przeciw koronawirusowi. UWAGA! Nie należy sugerować się tą datą. Szczepienie po przejściu koronawirusa należy zawsze konsultować z lekarzem, tak by upewnić się, że nasz organizm jest już na tyle silny, by przyjąć szczepionkę.

Źródło: ec.europa.eu, gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tragiczne zdarzenie na Majorce - są zabici i ranni

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Paszport covidowy nie zniknie aż do połowy 2023 r.? KE: "To konieczne" - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto