Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Performance artystyczny na Starym Mieście w Głogowie. „Solaris" dla fanów Lema i nie tylko

Kacper Chudzik
Kacper Chudzik
Stanisław Lem
Stanisław Lem Materiały prasowe
Wyjątkowy performance na rynku Starego Miasta w Głogowie. Inspirowany jest twórczością Stanisława Lema.

Nie lada gratka dla miłośników sztuki, ale też twórczości Stanisława Lema. Od 30 lipca do 1 sierpnia na głogowskim rynku planowany jest performance Solaris przygotowany przez Fundacja Otwarta Pracownia Twórcza.

- Głogów jak wiadomo jest jednym z najstarszych miast w Polsce. Miejscem z niezwykłą ponad tysiącletnią wielokulturową historią. W ramach performance'u skupimy się jednak na najbardziej aktualnych doświadczeniach jego mieszkańców - doświadczeniach związanych z pandemią - mówią organizatorzy wydarzenia.

Jak czytamy w zapowiedzi wydarzenia inspiracją do problemu poruszanego w pierwszym z cyklu działaniu jest dzieło Stanisława Lema z 1961 roku pod tytułem “Solaris”. Bohaterowie powieści zamknięci w stacji badawczej nad cytoplazmatycznym oceanem planety Solaris zmagali się z nowym pojęciem tego co obce.

- Podobnie my w tych niepewnych czasach musimy uporać się z dobrze znanym otoczeniem, które jednak okazuje się być nie do końca przyjazne oraz przepełnione wcześniej niedostrzegalnymi niewiadomymi. Sami musimy zrewidować swoją współczesność i samych siebie, aby na nowo zbudować relacje między sobą a zupełnie nowym światem - dodają twórcy.

W wydarzeniu udział weźmie m.in. dwóch rodzimych artystów głogowskich - rzeźbiarz Janusz Owsiany, literat poeta Władysław Paździoch; dzieła malarek Eweliny Filipczuk i Magdy Czuczwara oraz rzeźbiarz Jan Kubicki.

Początek w piątek o godz. 16.

2021 to rok Stanisława Lema

W tym roku w całej Polsce wiele wydarzeń nawiązuje do twórczości Stanisława Lema, ojca polskiego science-fiction. Jego dzieła znane są na całym świecie, a jednym z najpopularniejszych jest właśnie „Solaris". Na jego podstawie powstały nawet dwa filmy kinowe, w tym z Georgem Clooneyem (niezbyt jednak wierny oryginałowi).

Do innych znanych dzieł Stanisława Lema należą m.in. „Niezwyciężony" (na którego podstawie właśnie powstaje gra komputerowa), „Opowieści o pilocie Pirxie", „Dzienniki Gwiazdowe", „Powrót z gwiazd" czy też „Szpital Przemienienia".

Jako wybitny futurolog w swoich dziełach „przewidział" wiele współczesnych technologii. Jego książki cechują się też trafnymi obserwacjami ludzkiej natury oraz świata.

Lem jest najczęściej tłumaczonym na obce języki polskim pisarzem, a w pewnym okresie był najbardziej poczytnym nieanglojęzycznym pisarzem SF, mimo małego odbioru w Stanach Zjednoczonych. Jego książki przetłumaczono na ponad 40 języków, osiągnęły łączny nakład ponad 30 milionów egzemplarzy.

Otrzymał kandydaturę do literackiej Nagrody Nobla. Ostatecznie przyznano ją jednak Czesławowi Miłoszowi w 1980.

Był odznaczony między innymi medalem „Gloria Artis” i najwyższym polskim odznaczeniem państwowym Orderem Orła Białego. Jego nazwiskiem nazwano planetoidę oraz pierwszego polskiego satelitę naukowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na glogow.naszemiasto.pl Nasze Miasto