MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgnacja róż. Te zabiegi wykonaj wiosną, a pięknie rozkwitną. Poznaj tajniki cięcia i nawożenia róż

Katarzyna Józefowicz
Jeśli chcemy, by róże pięknie kwitły, musimy o nie zadbać już wiosną.
Jeśli chcemy, by róże pięknie kwitły, musimy o nie zadbać już wiosną. Katarzyna Laszczak
Róże to wyjątkowo piękne, szlachetne i atrakcyjne rośliny, ale jak przystało na prawdziwą arystokrację, także kapryśne i wymagające, dlatego warto wiedzieć, jak o nie zadbać, aby zaprezentowały swoją urodę w pełnej krasie. Krzewy różne wymagają troskliwej opieki niemal przez cały rok, ale najwięcej uwagi oczekują wiosną, gdy startują w nowy sezon wegetacyjny. Podpowiadamy, jak zadbać o różę na wiosnę, żeby były piękne przez cały sezon.

Spis treści

Zdejmij zimowe okrycia z róż

Zaraz po zimie należy usunąć z nich ochronne okrycie, które wiosną nie będzie już potrzebne i tylko utrudni rozwój nowych liści i pędów. Osłony zdejmuje się gdy tylko pogoda nieco się ustabilizuje i minie ryzyko silniejszych mrozów, czyli zwykle na przełomie marca i kwietnia. Nie należy z tym zwlekać, gdyż w ciepłe dni pod okryciem róże mogą się zaparzyć lub zostać zaatakowane przez choroby grzybowe.

Polecamy też:

Cięcie sanitarne róż

Kiedy już pozbędziemy się zimowego okrycia, musimy dokładnie przyjrzeć się różom i ocenić ich kondycję, po czym przystąpić do cięcia sanitarnego, polegającego na usunięciu wszystkich pędów chorych, przemarzniętych, zasuszonych, połamanych i uszkodzone (przycinając pędy pod skosem do granicy zdrowej tkanki).

Jak przycinać róże? Cięcie zasadnicze

Kiedy już zakończymy zabiegi sanitarne, możemy przystąpić do cięcia zasadniczego. Zabieg musimy jednak przeprowadzić zgodnie z zasadami obowiązującymi dla danej grupy róż, gdyż inaczej tnie się róże wielkokwiatowe i wielokwiatowe (rabatowe), a jeszcze inaczej parkowe i pnące.

Warto przeczytać:

Przycinanie róż wielkokwiatowych

Najbardziej lubiane i chętnie uprawiane róże wielkokwiatowe, nazywane też szlachetnymi. Wytwarzają duże kwiaty, najczęściej osadzone pojedynczo na długich łodygach. Te róże zawiązują pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, dlatego przycina się je zwykle bardzo nisko (nad 3-4 oczkiem lub ok. 20 cm ponad ziemią), dzięki czemu w sezonie wypuszczą silne, zdrowe pędy, zakończone dużym kwiatem. Nieco wyżej można przyciąć krzewy, których kwiaty nie będą przeznaczone do cięcia, ale pozostaną ozdobą rabaty (nad 5-8 oczkiem lub ok. 30-40 cm ponad ziemią). Przy tej okazji należy również usunąć odrosty korzeniowe, wyrastające z podkładki oraz pędy najsłabsze, cienkie i krzyżujące się, pozostawiając na krzewie ok. 3-6 najsilniejszych pędów.

Przycinanie róż rabatowych

Róże rabatowe lub tzw. wielokwiatowe mają rozgałęzione pędy, na których pojawiają się liczne kwiaty. Tnie się je podobnie, jak róże wielkokwiatowe (zwykle nad 5-8 oczkiem ponad ziemią), ale na krzewie pozostawia się więcej pędów (ok. 5-10).

Cięcie róż parkowych i pnących

Z kolei róże parkowe (czyli krzaczaste, o silnym wzroście) przycina się na dwa sposoby. Odmian kwitnących raz w roku na pędach dwuletnich i starszych, wiosną zwykle się nie przycina, ograniczając się jedynie do zabiegów sanitarnych, odmładzających i prześwietlających, wykonywanych w miarę potrzeb. Natomiast u odmian powtarzających kwitnienie, wiosną należy skrócić pędy o ok. 1/3 długości, a w sezonie wegetacyjnym, systematycznie usuwać przekwitłe kwiatostany.
Podobnie jak róże parkowe, przycina się róże pnące. Odmiany kwitnące raz w roku, pozostawia się wiosną bez cięcia, ograniczając się jedynie do zabiegów sanitarnych (usuniecie pędów chorych, przemarzniętych lub uszkodzonych). Odmianom kwitnącym dwa razy w roku, skraca się natomiast boczne pędy nad 2-5 oczkiem oraz usuwa u podstawy 1-2 najstarsze pędy.

Sprawdź:

Wiosenne nawożenie róż. Nawozy i terminy

Choć wiosenne cięcie róż to jeden z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych w ich uprawie, nie należy zapominać także o nawożeniu, pozwalającym roślinom wzmocnić się po zimie i wydać więcej pędów oraz kwiatów w nowym sezonie. Pierwsze nawożenie krzewów przeprowadza się wczesną wiosną, zaraz po usunięciu okrycia. Wtedy można zastosować wieloskładnikowy nawóz mineralny, najlepiej przeznaczony specjalnie dla róż (Target, Florovit, Biopon – nawóz do róż). Zabieg powtarza się zwykle jeszcze dwukrotnie w sezonie, ale nie później, niż do końca lipca.
Wygodniejszym i bezpieczniejszym rozwiązaniem jest wykorzystanie do zasilania krzewów nawozu długodziałającego (np. Substral - Osmocote dla róż, Compo – nawóz długodziałający do róż), który nie tylko będzie stopniowo uwalniał składniki odżywcze i nie zagrozi roślinom przenawożeniem, ale też może być zastosowany tylko raz w sezonie.

O tym również pamiętaj, uprawiając róże

Wiosną warto również pamiętać o wypieleniu i wyściółkowaniu podłoża wokół róż. Ściółka pozwoli dłużej utrzymać w nim wilgoć i zapobiegnie rozwojowi chwastów. W okresach bezdeszczowych roślinom przyda się też nawadnianie, gdyż źle znoszą suszę.

Zadbaj o rośliny w Twoim ogrodzie!

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Pielęgnacja róż. Te zabiegi wykonaj wiosną, a pięknie rozkwitną. Poznaj tajniki cięcia i nawożenia róż - RegioDom.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto