Pielęgnacja skóry dziecka od 1. dnia życia

Materiał informacyjny e-zikoapteka.pl
Każdy rodzic powinien znać zasady pielęgnacji noworodka. Ich przestrzeganie jest bardzo ważne dla zachowania zdrowia jego skóry i uniknięcia nieprzyjemnych objawów. Ważne są nie tylko czynności wykonywane na co dzień, lecz także kosmetyki, których się do nich używa. Zobacz, jak wygląda prawidłowa pielęgnacja dziecka od 1. dnia życia.

Skóra noworodka

Skóra noworodka nie jest jeszcze w pełni wykształcona. Z tego powodu jest cienka, bardzo delikatna i podatna na działanie czynników zewnętrznych. Łatwo ją uszkodzić, co może skutkować pojawieniem się nieprzyjemnych objawów: wysypki, świądu, zaczerwienienia. Małe dzieci często zmagają się z atopowym zapaleniem skóry oraz pieluszkowym zapaleniem skóry. Ryzyko ich wystąpienia może zmniejszyć, a także zapewnić jej prawidłowy rozwój, odpowiednia pielęgnacja.

Jakie kosmetyki stosować do pielęgnacji noworodka?

W pielęgnacji noworodka bardzo ważną rolę odgrywają odpowiednie kosmetyki. W związku z tym, że skóra dziecka nie jest jeszcze rozwinięta, niektóre produkty mogą przyczynić się do jej podrażnienia. Rodzice powinni zwracać szczególną uwagę na ich skład. Jeżeli są w nich konserwanty, sztuczne barwniki, substancje zapachowe lub alkohol etylowy – nie należy ich kupować.

Najlepiej w pielęgnacji noworodka sprawdzają się dermokosmetyki. Można je stosować już od pierwszego dnia życia. Co ciekawe, preparaty te można wybierać także dla starszych dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ mają one pozytywny wpływ na skórę w każdym wieku.

Dlaczego najlepsze są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki są preparatami, które zawierają standardowe substancje pielęgnujące. Jednak poza nimi znajdują się w nich także składniki, które mają właściwości lecznicze. Dzięki temu wspierają funkcjonowanie skóry, łagodzą nieprzyjemne objawy (np. chorób dermatologicznych) i tworzą naturalną warstwę ochronną, dzięki której skóra dziecka jest mniej podatna na działanie szkodliwych czynników. Dermokosmetyki nie mają substancji, które mogą powodować alergie. Ponadto przechodzą liczne testy dermatologiczne przed trafieniem na półkę w aptece.

Jak kąpać noworodka?

Kąpiel noworodka może odbywać się codziennie. Należy robić to w płytkiej wanience. Woda powinna mieć temperaturę ok. 37℃. Cała procedura nie może zająć zbyt wiele czasu. Zaleca się, aby kąpiel noworodka trwała 5 minut. Resztę czynności pielęgnacyjnych (np. przemywanie oczu i buzi, oczyszczanie noska) trzeba przeprowadzić na przewijaku. Przez cały czas trwania pielęgnacji należy dbać o komfort termiczny dziecka.

Dodaj ogłoszenie