Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pielęgniarki protestowały w Warszawie. "Tusku, Tusku, wywieziemy cię na wózku!"

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
W Warszawie odbyła się kilkutysięczna manifestacja pielęgniarek i innych pracowników służby zdrowia z całej Polski. Związkowcy demonstrowali w obronie praw pracowniczych, miejsc pracy i publicznej służby zdrowia.

Około 5 tys. demonstrujących sióstr w bieli, zgromadzonych przed Pałacem Kultury i Nauki rozpoczęło manifestację w piątkowe południe na placu Defilad. Po przemarszu ulicami stolicy i wykrzyczeniu swoich postulatów w kilku językach przed Kancelarią Premiera, delegacja środowisk medycznych spotkała się z premierem i przedstawicielami resortu zdrowia. W trakcie spotkania złożyła premierowi petycję w obronie publicznej służby zdrowia.

Zgodnie z zapowiedziami przedstawicielki Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych (OZZPiP) i innych służb medycznych, w petycji domagano się od władz "podjęcia działań w celu zapobiegania degradacji zawodów". Pod petycją, złożyły podpisy także inne związki medyczne, zrzeszone w Forum Związków Zawodowych. Wszyscy autorzy petycji sprzeciwiają się zgodnie: wyprzedaży majątku publicznego, likwidacji miejsc pracy, omijania przepisów określających normy zatrudnienia pracowników medycznych i pracy do 67. roku życia.

Według nich "organizacja systemu opieki zdrowotnej jest obowiązkiem publicznym", bo, jak napisano w petycji, "zdrowie nie jest towarem". W obawie przed przykrym losem pielęgniarek i pozostałych pracowników medycznych w najbliższej przyszłości, napisano: "Nasza rola może zostać poważnie ograniczona, gdyż działania i zamierzenia rządu RP, prowadzące do komercjalizacji placówek ochrony zdrowia dla tzw. rachunku ekonomicznego, zaburzają prawidłowe działania systemu, komercjalizacja oznacza w konsekwencji prywatyzację. Dla zysku korporacje przejmą publiczne usługi szpitalne i usługi ambulatoryjne - zaakcentowano.

W ocenie autorów petycji, komercjalizacja prowadzi do niedopuszczalnych dla pacjentów i pracowników ochrony zdrowia konsekwencji, których wynikiem jest ograniczenie dostępu do opieki zdrowotnej i pogarszająca się jakość usług zdrowotnych - czytamy w serwisie fakty.interia.pl.

Po wczorajszym spotkaniu, podobnie jak dzień wcześniej, z premierem i przedstawicielami resortu, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, Iwona Borchulska powiedziała, że podczas rozmów podsumowano wydarzenia z ostatnich miesięcy. Wiceminister zdrowia Sławomir Neumann zapewnił, że rozmowy z pielęgniarkami prowadzone są regularnie.
W godzinach popołudniowych zakończono zgromadzenie i demonstrację pielęgniarek przed Kancelarią Premiera. Uczestniczki demonstracji skandowały: "My tu wrócimy!". Po ogłoszeniu informacji o zakończeniu manifestacji, usunięto symboliczny biały namiot, który stał na jezdni przed KP, a pielęgniarki i związkowcy rozeszli się sprawnie i bez konfliktów. Spokojny też był cały przebieg manifestacji. Wcześniej, podczas składania przez delegację protestujących petycji do premiera, zgromadzeni skandowali m.in. hasło: "Tusku, Tusku, wywieziemy cię na wózku!".

Wczorajsza (piątkowa) manifestacja w Warszawie, miała na celu upamiętnienie piątej rocznicy "Białego miasteczka" z 2007 roku, w okresie rządów PiS, a także obrona publicznej służby zdrowia oraz wyrażenie sprzeciwu wobec komercjalizacji i prywatyzacji publicznej służby zdrowia.

W 2007 roku, pielęgniarki z OZZPiP, domagające się podwyżek, okupowały jedną z sal kancelarii ówczesnego premiera, Jarosława Kaczyńskiego i zorganizowały przed siedzibą szefa rządu, tzw. Białe miasteczko. Funkcjonowało ono blisko miesiąc - od 19 czerwca do 15 lipca.

W piątkowym zgromadzeniu i stołecznym proteście pielęgniarek brali udział, w ramach europejskiego protestu służby zdrowia, przedstawiciele związków zawodowych z Francji, Belgii, Niemiec, Austrii, Portugalii, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Goście zagraniczni również wyrazili w krótkich słowach swoje postulaty związkowe w ojczystych językach pod adresem rządzących.

W sobotę 6 października, w Warszawie odbywa się IV Europejska Konferencja w Obronie Publicznej Służby Zdrowia. Poprzednie jej edycje gościły w Amsterdamie (maj 2011), Katowicach (listopad 2011) i w Paryżu (maj 2012).

Przewodnicząca OZZPiP Iwona Borchulska podkreśliła w rozmowie z dziennikarzami, że europejscy związkowcy służby zdrowia spotykają się cyklicznie, aby wymienić poglądy i opracować dalszą strategię działania. Podczas sobotniej IV Europejskiej Konferencji będą omawiane m.in. kwestie porównania zasad funkcjonowania szpitali publicznych i prywatnych, pracy pielęgniarek w różnych krajach Europy oraz form oporu społecznego przeciwko komercjalizacji publicznej służby zdrowia, np. we Francji.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto