Pierwsza porażka Polski na ME

Paweł Wieczorek
Reprezentacja Francji.
Polacy przegrali w ostatnim meczu drugiej fazy z drużyną Francji 24 do 29. Porażka ta nie odebrała nam jednak wcześniej wywalczonego awansu do półfinału, w którym zagramy już w sobotę.

Lepiej ten pojedynek rozpoczęli grający o awans trójkolorowi, którzy pomimo dobrych obron Sławka Szmala zdołali już po kilku minutach wyjść już na trzy-bramkowe prowadzenie. Orły Wenty na początku tego meczu grały z wyraźnie podciętymi skrzydłami. Być może był to efekt zapewnionego sobie już wcześniej awansu do strefy medalowej. Dopiero w 7 minucie Bartosz Jurecki zamienił zero widniejące na naszym koncie na pierwszą bramkę. Gdy po 12 minutach na tablicy świetlnej widniał już wynik 6:2 dla Francji, o czas poprosił Bogdan Wenta.
"Trzeba grać Panowie" - można było usłyszeć motywującego do gry "Wentyla", ale gra naszym reprezentantom nie wychodziła również po przerwie.

W 19. minucie rzut ze skrzydła Michaela Gugou i biało-czerwoni przegrywali już 4:10. Na trybunach można było zauważyć zasmuconych Hiszpanów, dla których ewentualna porażka Polski oznaczała pakowanie walizek i powrót do domu. Polacy wyraźnie zdekoncentrowani, bardzo poprawiali statystyki obronne Thierrego Omeyera. Jeśli nawet udawało nam się przebić przez defensywę rywali to rzuty naszych atakujących trafiały wprost w francuskiego golkipera. Na trzy minuty przed końcem ładną akcją kombinacyjną popisał się Bielecki z Żółtakiem. Gol tego drugiego był jednak dopiero 9 przy 14 zdobytych przez naszych przeciwników. Chwilę później bombę dorzucił Karol Bielecki i wydawało się, że nasi szczypiorniści w końcu zaczną odrabiać straty. Do końca pierwszej połowy rzutem z dystansu popisał się jeszcze Daniel Narcisse i do szatni nasza ekipa schodziła przegrywając 10 do 15.

Druga połowę rozpoczęliśmy od bramki Mateusza Jachlewskiego. Na boisku przegrywaliśmy 11:15 ale na trybunach ponad tysiąc polskich kibiców zdominowało grupkę sympatyków ekipy z nad Sekwany. Podwyższyć poziom gry do poziomu naszych kibiców starał się w naszej ekipie jedynie Sławomir Szmal. Niestety za fantastyczne obrony, w tym meczu punktów nie dawali.
Na dwadzieścia minut przed końcem kolejna bramkę zdobył Jachlewski, ale przewaga podopiecznych Claude Onesty nadal utrzymywała się na poziomie czterech oczek (19:15). Trzy minuty później swoją drugą bramkę w tym spotkaniu zdobył Tomasz Rosiński zmniejszając straty do trzech goli a gdy na 12 minut przed końcem podwójną obroną popisał się Szmal wydawało się, że Polacy wracali do gry. Nic bardziej mylnego. Pracę, którą wykonał "Kasa" bardzo szybko zmarnowali nasi defensorzy, którzy myślami byli zdaje się już w półfinale. W 50 minucie pierwszą "dwuminutówkę" otrzymał reprezentant trójkolorowych Didier Dinart. Gra w osłabieniu nie przeszkodziła jednak naszym rywalom w zdobyciu bramki na 24:19.

Na 7 minut przed końcem meczu rzut karny obronił przy odrobinie szczęścia Piotr Wyszomirski, a gdy chwilę później Bielecki przeczyścił powietrze we francuskiej siatce Polacy mieli już tylko trzy straty bramki i wydawało się, że albo teraz albo nigdy.
Rzut Marcina Lijewskiego (który doprowadził do wyniku 25:23 dla Francji) na cztery minuty przed końcem meczu zapowiadał dramatyczną końcówkę. O przerwę poprosił Claude Onesta.
To była słuszna decyzja francuskiego szkoleniowca, gdyż po krótkiej rozmowie defensorzy grający w niebieskich koszulkach zdobyli cztery bramki z rzędu i stało się jasne, że Polacy poniosą pierwszą porażkę podczas tych mistrzostw.

Choć ekipa Wenty przegrała ostatecznie 29:24 to awansowała dzięki wcześniejszym zdobyczom punktowym do półfinału, w którym już czekają na nas wicemistrzowie świata - Chorwaci. Nam pozostaje mieć nadzieję, że Polacy drugiego, tak słabego meczu na tych mistrzostwach już nie zagrają i zrewanżują się Chorwata za porażkę na ostatnich mistrzostwach świata.