Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piosenki z przekazem - odcinek 1: Metallica "The Unforgiven"

Tomasz Brusik
Tomasz Brusik
Wydany 12 sierpnia 1991 album "Metallica", znany także jako "Black album".
Wydany 12 sierpnia 1991 album "Metallica", znany także jako "Black album".
Utwór o gwałcie starego na młodym. O straconej pozycji wyjściowej tych, którzy dopiero pojawili się na tym świecie. O tym, że wpaja się im zasady, przeciwko którym zbuntują się, gdy tylko zaczną samodzielnie myśleć.

Tekst "The Unforgiven" rozpoczyna się od opisu beznadziejnej sytuacji, w jakiej znajduje się młody człowiek w czasie swojej socjalizacji pierwotnej. Wokalista z goryczą wykrzykuje, że gdy nowa krew dołącza do tego świata, szybko jest ujarzmiana. Nowi wkraczają w rzeczywistość, którą rządzą starzy. Nie znają jego zasad, ale są w nie wdrażani. Od narodzin ubijani są niczym plastelina. Są pustą kartką, którą początkowo nie zapisują oni sami, lecz najbliższe otoczenie.

Człowiek poddaje się temu, ale tylko do pewnego momentu. Do momentu, w którym dorasta i zdobywa świadomość, zaczyna samodzielnie myśleć. Od tego kluczowego dnia przysięga sobie, że nikt nie odbierze mu już jego woli.

Refren, to manifestacja żalu do starych. Podmiot wymienia w nim to, co za ich sprawą utracił:
Tego co czułem
Tego co znałem
Nigdy nie ujawniałem w tym co okazywałem
Nigdy naprawdę wolny
Nigdy naprawdę sobą

Kończy się on ważnym wersem "So I dub thee unforgiven" (Więc nazywam cię niewybaczalnym). Stąd tytuł utworu. Niewybaczalnym, według autora tekstu, jest to, co starzy robią młodym. Ten Gombrowiczowski gwałt, którego przykładem może być obowiązkowa służba wojskowa. Polski pisarz pytał w swoim dzienniku: "Co by się stało, gdyby ogłoszono prawo, że każdy kto ukończył, powiedzmy, czterdzieści lat, musi iść na rok do więzienia?".

Druga zwrotka mówi o walce, której podjął się uświadomiony człowiek. Jednak mimo przysięgi, szybko traci siły. Przez ciągłą walkę, staje się zgorzkniały. Starzy tak zorganizowali świat, by mogli poświęcać całe swoje życie na kierowanie egzystencją młodych. A ci, w końcu tracą nadzieję, by koniec końców umrzeć z poczuciem skruchy. Nagle podmiot spostrzega, że bunt nie ma sensu, a "That old man here is me" (Ten stary człowiek to ja) i kończy zwrotkę.
Wreszcie pada groźba: Ty zawładnąłeś mną, ja zawładnę tobą! Można to odczytać jako przestrogę dla starych, którzy kiedyś ujarzmiali, a na starość sami będą potrzebować wsparcia i opieki. Równie dobrze, może to być ironiczne ostrzeżenie dla młodych. Gdy byłem młody, stary zawładnął mną, ale teraz ja jestem tym starym, więc ja zawładnę tobą. Nauczyłem się żyć i teraz mogę tę niebezpieczną wiedzę, przekazywać innym. By żyli dokładnie tak jak ja.

Do "The Unforgiven" nakręcono metaforyczny teledysk, który pomaga rozszyfrować przesłanie piosenki. Przedstawia on bawiącego się chłopca. Nad nim, na ścianie, widać cienie ludzi, którzy dyskutują o jego przyszłości. Chłopiec zostaje zamknięty w czymś w rodzaju więzienia. Za wszelką cenę stara się z niego wydostać. Po paru ujęciach grających muzyków, widać starca, który wciąż próbuje zbiec z więzienia. W końcu pada z wycieńczenia.

Wiadomości24 to serwis tworzony przez ludzi takich jak Ty. Wiesz więcej? Zarejestruj się i napisz swój materiał, dodaj zdjęcia, link, lub po prostu skomentuj. Tylko tu masz szansę, że przeczyta Cię milion!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto