Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna 2021. Jest propozycja pracodawców. Czy i o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2021 r.?

OPRAC.: Redakcja
Płaca minimalna 2021. Jest propozycja pracodawców
Płaca minimalna 2021. Jest propozycja pracodawców 123rf
Wysokość płacy minimalnej powinna pozostać na tym samym poziomie – tego chce Konfederacja Lewiatan. Przedsiębiorcy uważają, że w związku z pandemią koronawirusa politycy powinni przestać obiecywać znaczne podwyżki płacy minimalnej. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Konfederacji, negocjacje dotyczące minimalnego wynagrodzenia powinni przeprowadzać wyłącznie partnerzy w Radzie Dialogu Społecznego.

Płaca minimalna 2021 r. Konfederacja Lewiatan: Musimy zachować realizm

Konfederacja Lewiatan nawołuje do „twardego stąpania po ziemi”. Zdaniem przedsiębiorców podwyższanie płacy minimalnej może być problematyczne dla firm, które i tak muszą sobie radzić z ogromnym kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa.

Prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych RDS uważa, że przedsiębiorcy powinni się zjednoczyć i oponować przed ewentualnymi propozycjami polityków:

Jeśli chcemy uniknąć kłopotów na rynku pracy w kolejnym roku, w ryzach trzymać musimy wszelkie inicjatywy związane ze wzrostem kosztów pracy. Priorytetem będzie bowiem ratowanie miejsc pracy i firm, mocno dotkniętych skutkami pandemii i coraz bardziej realistycznej wizji dużego spowolnienia gospodarczego.

W 2020 r. płaca minimalna wynosi 2600 zł brutto. Stawka godzinowa to 17 zł brutto.

Konfederacja Lewiatan: To RDS powinien dyskutować o płacy minimalnej

O tym, o ile płaca minimalna będzie podniesiona w kolejnym roku, dyskutuje się w ramach Rady Dialogu Społecznego. Rząd, w terminie do 15 czerwca każdego roku, powinien przedstawić RDS swoje propozycje oraz wskaźniki makroekonomiczne, wymagane przy ustalaniu minimalnego wynagrodzenia. W tym roku, przez wzgląd na pandemię koronawirusa, data przedstawienia odpowiednich danych przez rząd została przesunięta do 31 lipca b.r. (przepisy zmieniono w tzw. ustawie COVID-19).

Prof. Jacek Męcina apeluje o rozwagę i odpowiedzialność. Jego zdaniem RDS została postawiona w naprawdę trudnym położeniu:

Te rozmowy, nie tylko ze względu na krótsze terminy, będą trudne, bo przecież mamy świadomość trudności gospodarczych, nasilenia się negatywnych zjawisk społecznych i bardzo złej kondycji budżetu, a to wszystko w warunkach wciąż nieznanego zagrożenia pandemią, jej perspektywy czasowej i skutków.

Podwyżka płacy mininalnej – jak się ją ustala?

Warto wspomnieć o tym, że rokrocznie płaca minimalna jest waloryzowana przynajmniej o wskaźnik inflacji, który w tym roku z pewnością będzie dość wysoki. Konfederacja Lewiatan postuluje jednak, żeby nie podwyższać minimalnego wynagrodzenia w przyszłym roku nawet o inflację. Prof. Męcina tłumaczy:

Choć nieznane są jeszcze wskaźniki, które rząd przedstawi zapewne na koniec lipca br. wiemy, że w opinii przedsiębiorców trudno będzie zaakceptować jakikolwiek wzrost płacy minimalnej, mimo, że inflacja na pewno, mimo prognozowanego spadku w II połowie roku, będzie wysoka. W perspektywie 2021 roku kluczowa będzie ochrona miejsc pracy i ograniczanie redukcji zatrudnienia, które niestety w opinii pracodawców będzie nie do uniknięcia.

Źródło: konfederacjalewiatan.pl

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płaca minimalna 2021. Jest propozycja pracodawców. Czy i o ile wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2021 r.? - Nowa Trybuna Opolska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto