Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Płaca minimalna w Polsce i za granicą. Porównaj, jak zmieniają się zarobki

AB
Płaca minimalna rośnie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Porównaliśmy dane Eurostatu na temat minimalnych zarobków w różnych krajach UE. (W niektórych państwach nie obowiązuje euro, stąd wahania w kwotach przeliczonych na europejską walutę.)

 Zobacz, jak zmieniają się wynagrodzenia w Polsce i za granicą.
Płaca minimalna rośnie nie tylko w Polsce, ale również za granicą. Porównaliśmy dane Eurostatu na temat minimalnych zarobków w różnych krajach UE. (W niektórych państwach nie obowiązuje euro, stąd wahania w kwotach przeliczonych na europejską walutę.) Zobacz, jak zmieniają się wynagrodzenia w Polsce i za granicą. lukasz_gl/ Pixabay.com
Płaca minimalna w Polsce rośnie. W 2019 r. Polak z minimalnym wynagrodzeniem zarabiał 2250 zł brutto, w 2020 r. płaca minimalna wzrosła do 2600 zł brutto, a w 2021 r. wynosiła już 2800 zł brutto. W 2022 r. płaca minimalna może sięgnąć 3000 złotych. A jak jest w innych krajach? Porównaliśmy dane Eurostatu na temat płacy minimalnej.

Płaca minimalna może wzrosnąć do 3000 zł. 15 czerwca Rada Dialogu Społecznego (Komisja Trójstronna) przyjęła propozycję rządu podniesienia minimalnego wynagrodzenia za pracę do 3000 zł brutto, a minimalnej stawki godzinowej - do 19,60 zł. Oznacza to wzrost płacy minimalnej o 200 zł (z 2800 zł w 2021 r.), a minimalnej stawki godzinowej - o 1,30 zł (z 18,30 zł w 2021 r.). Zgodnie z przepisami termin na przedstawienie przez rząd propozycji płacy minimalnej oraz minimalnej stawki za godzinę pracy mija 15 czerwca.

A jak płaca minimalna zmieniała się na przestrzeni lat? Sprawdziliśmy, jak szybko rośnie minimalne wynagrodzenie za pracę w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Półroczne dane na temat płacy minimalnej publikuje Eurostat.

Warto wiedzieć również:

Eksperci szacują, że w 2021 r. płaca minimalna w Polsce przekroczy 53 proc. średniej płacy. W kwietniu przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw wyniosło 5805,72 zł brutto, a w IV kwartale 2020 r. pracę miało 16,6 mln osób (o 0,5 proc. więcej niż w analogicznym okresie rok wcześniej). Business Centre Club (BCC) obawia się jednak, że płaca minimalna przebije poziom 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia, ustalony w poprzednich latach w ramach konsensusu społecznego.

Rokrocznie swoje propozycja płacy minimalnej w Komisji Trójstronnej przedstawiają: Rada Ministrów, związkowcy i przedstawiciele pracodawców. Jeżeli w RDS nie dojdzie do porozumienia, ostateczną decyzję w kwestii minimalnego wynagrodzenia za pracę i minimalnej stawki godzinowej podejmuje rząd. NSZZ „Solidarność” w maju opowiadał się za płacą minimalną w 2022 r. na poziomie 2562,00 zł netto, co daje 500 zł netto podwyżki (z kwoty 2061,67 zł na rękę). Pracodawcy zaproponowali 184,70 zł.

- W przyszłym roku najniższe wynagrodzenie dla pracowników będzie musiało wynieść co najmniej 2984,70 zł, a minimalna stawka godzinowa dla samozatrudnionych i zleceniobiorców 19,50 zł. Taką wysokość gwarantuje mechanizm przewidziany w ustawie z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 2177). Decydujące znaczenie w tym względzie ma opublikowana wczoraj przez GUS wysokość przeciętnego wynagrodzenia w I kw. 2021 r. Wyniosło ono 5681,56 zł, co oznacza, że tegoroczna płaca minimalna (2800 zł) nie osiągnęła poziomu 50 proc. średniej płacy (stanowi 49,3 proc.). Tym samym przyszłoroczną podwyżkę najniższego wynagrodzenia wciąż trzeba będzie zwiększyć o 2/3 wskaźnika prognozowanego realnego przyrostu produktu krajowego brutto. Wyniesie ona zatem co najmniej 184,70 zł. Gdyby przeciętne wynagrodzenie wyniosło poniżej 5600 zł, płaca minimalna musiałaby wzrosnąć „tylko” o 103,70 zł – wyjaśnia NSZZ „Solidarność” na swojej stronie internetowej w komunikacie z 17 maja.

Warto wiedzieć również:

Płaca minimalna już w 2020 r. miała wzrosnąć do 3000 zł brutto, ale wzrost ten powstrzymała pandemia COVID-19. Jak przypomina BCC, o zatrudnienia jest mowa w konstytucji. W art. 65. napisano, że „władze publiczne prowadzą politykę zmierzającą do pełnego, produktywnego zatrudnienia”, a zgodnie z konwencją 131. Międzynarodowej Organizacji Pracy z 1970 r. płaca minimalna „ma pełnić jednocześnie funkcję społeczną i ekonomiczną”. BCC optuje za zawarciem w przepisach specjalnej klauzuli, umożliwiającej zamrożenie płacy minimalnej w trakcie kryzysu gospodarczego lub w innych, nadzwyczajnych sytuacjach.

- Regulacje dotyczące płacy minimalnej muszą uwzględniać mechanizmy dostosowania w sytuacjach korekty zakładanego wzrostu gospodarczego, wzrostu płac, z czym mieliśmy do czynienia ostatnio, kiedy zamiast wzrostu PKB o 3,7 proc. w 2020 r. zanotowaliśmy recesję ok. 2,8 proc. (wstępne dane GUS z 29 stycznia). Mechanizm płacy minimalnej musi mieć jasno określony cel w relacji do średniej płacy w gospodarce, tj. 50 proc. oraz mechanizmy dochodzenia do tego celu, jak i mechanizmy przeciwdziałające „przebiciu” tego celu (w 2021 r. ta relacja wzrośnie do ponad 53 proc.) – przekonuje Rada Przedsiębiorczości BCC.

Według członków rady szybki wzrost płacy minimalnej negatywnie wpływa na konkurencyjność małych i średnich przedsiębiorstw, ponieważ prowadzi do wzrostu kosztów pracy. Z kolei osoby otrzymujące minimalne wynagrodzenie za pracę liczą na wzrost płacy minimalnej ze względu na dużą, przyśpieszoną przez pandemię inflację oraz szybko rosnące koszty życia. Najubożsi pracownicy korzystają z różnego rodzaju świadczeń społecznych.

Warto wiedzieć również:

– Istnieje też korelacja pomiędzy poziomem minimalnego wynagrodzenia a innymi świadczeniami, takimi jak: odprawa przy zwolnieniu grupowym, dodatek za pracę w porze nocnej, wynagrodzenie za czas przestoju czy podstawa wymiaru zasiłku chorobowego i macierzyńskiego. Nadmierne podwyższenie wysokości płacy minimalnej oraz minimalnej stawki godzinowej dla określonych umów cywilnoprawnych ma również negatywny wpływ na rynek zamówień publicznych. Pogarsza to pozycję wielu wykonawców, o ile zamawiający nie są skłonni uwzględnić wzrostu tego typu niezawinionych kosztów i renegocjować zawartych na innych warunkach umów – twierdzi Witold Michałek, ekspert BCC ds. makroekonomii i legislacji.

Biorąc pod uwagę spadającą wartość pieniądza oraz rosnące koszty utrzymania, oczekiwanie wzrostu płac ze strony pracowników jest zrozumiałe. Związkowcy oczekiwali kwoty wyższej niż ta zaproponowana przez rząd. Według Konfederacji Lewiatan 3000 zł brutto „to rozsądna propozycja”.

- Wzrost minimalnego wynagrodzenia na poziomie wynikającym ze wskaźników ustawowych jest dobrą propozycją. Od dawna postulujemy jednak, żeby zmienić dotychczasową metodę ustalania wzrostu płacy minimalnej tak, aby była ona określana jako 50% przeciętnego wynagrodzenia i podwyższana automatycznie tylko do tego poziomu. Gwarancją byłby zatem poziom płacy minimalnej – 50% przeciętnego wynagrodzenia. Ewentualny dalszy wzrost w warunkach wzrostu PKB oraz zakładając rosnącą inflację, byłby już przedmiotem uzgodnień pomiędzy pracodawcami i związkami zawodowymi w Radzie Dialogu Społecznego – mówi cytowany w komunikacie prasowym prof. Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan i przewodniczący Zespołu ds. budżetu, wynagrodzeń i świadczeń socjalnych w RDS.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Jakich benefitów oczekują polscy pracownicy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Płaca minimalna w Polsce i za granicą. Porównaj, jak zmieniają się zarobki - Strefa Biznesu

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto