Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Platforma Obywatelska złamała ordynację wyborczą?

Tomasz Osuch
Tomasz Osuch
KW SLD
Komitet Wyborczy Sojuszu Lewicy Demokratycznej zwrócił się z wnioskiem do Państwowej Komisji Wyborczej o zbadanie podejrzenia naruszenia przez Platformę Obywatelską samorządowej ordynacji wyborczej.

Wniosek KW SLD dotyczy wsparcia udzielonego samorządowym kandydatom Platformy Obywatelskiej przez premiera Donalda Tuska oraz członków jego gabinetu. Zdaniem polityków SLD zachodzi prawdopodobieństwo, że Platforma Obywatelska złamała zasady finansowania kampanii wyborczej, określone w ordynacji z 1998 roku.

Jak czytamy w dokumencie skierowanym wczoraj na ręce przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej, “w kampanii wyborczej Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska aktywnie uczestniczą premier Donald Tusk oraz inni członkowie Rady Ministrów. (…) Istnieje zatem uzasadniona obawa, iż Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska nie finansuje z własnych środków kosztów przejazdów, przelotów, noclegów, wyżywienia dla Pana Premiera oraz jego współpracowników i ochrony BOR, a także kosztów organizacji konferencji prasowych i innych wydarzeń podczas wizyt w trakcie kampanii wyborczej.”

Chodzi o artykuł 83c. pkt. 5 ustawy z dnia 16 lipca 1998 roku o ordynacji wyborczej do rad gmin, rad powiatów i sejmików województw, który głosi m.in., że "środki finansowe przekazywane komitetowi wyborczemu partii politycznej mogą pochodzić wyłącznie z funduszu wyborczego tej partii…” oraz, iż "komitetom wyborczym nie wolno przyjmować wartości niepieniężnych, z wyjątkiem nieodpłatnych usług polegających na rozpowszechnianiu plakatów i ulotek wyborczych przez osoby fizyczne."

Jeżeli podejrzenia polityków Sojuszu Lewicy Demokratycznej potwierdzą się, oznaczać to będzie, że Komitet Wyborczy PO popełnił przestępstwo, o którym mowa w artykule 202 ww. ustawy, zgodnie z którym, każdy kto przekazuje komitetowi wyborczemu lub w imieniu komitetu przyjmuje środki finansowe lub wartości niepieniężne pochodzące z innych źródeł niż wymienionych w ustawie oraz przekazuje komitetowi wyborczemu lub przyjmuje w imieniu komitetu środki finansowe lub wartości niepieniężne z innego źródła niż z funduszu wyborczego partii politycznej tworzącej komitet wyborczy podlega grzywnie w wysokości od 1 tys. do 100 tys. złotych.

We wniosku do PKW, Sojusz prosi o odpowiedź na pytanie: "W jaki sposób powinna być realizowana zasada równości podmiotów uczestniczących w kampanii wyborczej wobec prawa, skoro (...) Donald Tusk wspiera kandydatów ze swojej formacji politycznej przy pomocy dostępnych mu środków, które otrzymał ze względu na pełnioną funkcję rządową".

Przeczytaj pełną treść wniosku Komitetu Wyborczego SLD.

od 7 lat
Wideo

Konto Amazon zagrożone? Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto