MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Płatności ARiMR. Doradca rolny nie wyśle wniosku za gospodarza, ale może pomóc

Lucyna Talaśka-Klich
Lucyna Talaśka-Klich
Lidia Lewandowska, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie: - Pamiętajmy, że doradca może wprowadzić do wniosku tylko te dane, które udostępni mu rolnik
Lidia Lewandowska, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie: - Pamiętajmy, że doradca może wprowadzić do wniosku tylko te dane, które udostępni mu rolnik Lucyna Talaśka-Klich
Właściciele gospodarstw, którzy po raz pierwszy będą wypełniać wnioski o płatności przez internet, liczą na pomoc doradców rolnych. Warto jednak wiedzieć co przygotować przed wizytą w biurze i czego można oczekiwać od doradcy.

- Dotąd wypełniałem papierowe oświadczenie o płatności, internet jest dla mnie zagadką i liczę, że doradca z Minikowa wypełni i wyśle wniosek za mnie - mówi właściciel niewielkiego gospodarstwa w pow. bydgoskim.

Rolnicy składają wnioski o dopłaty bezpośrednie

Doradca pomoże, ale nie wyśle

- Doradca może pomóc w wypełnieniu wniosku, ale nie ma prawa ani możliwości, by się pod nim podpisać ani, żeby go wysłać, jednakże może w tej kwestii służyć pomocą rolnikowi - mówi Lidia Lewandowska, zastępca dyrektora Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Minikowie, która przyznaje, że dla gospodarzy składających dotąd papierowe oświadczenie, wniosek przez internet może być sporym wyzwaniem.

Wnioski tylko przez internet

Przypomnijmy, że w 2021 roku nie ma możliwości złożenia wniosku w formie papierowej. Także w tym roku nie będzie również możliwości złożenia uproszczonego oświadczenia zastępującego wniosek o przyznanie płatności. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa poinformowała, że wszyscy rolnicy ubiegający się o przyznanie płatności będą zobowiązani do złożenia e-Wniosku.

To też może Cię zainteresować

- Na razie bierzemy udział w szkoleniach ARiMR na temat tegorocznych płatności - dodała w piątek wicedyrektor Lewandowska. - Zapewne po świętach Wielkiejnocy więcej rolników zechce składać wnioski, bo na razie są często zajęci pracą w polu. Istotne jest, by przed wizytą w naszej placówce, gospodarze przedzwonili i umówili się na spotkanie. To bardzo ważne, bo w czasie pandemii trzeba zachować dystans i wielu osób w tym samym czasie nie możemy przyjąć. Dotyczy to szczególnie biur gminnych, gdzie miejsca jest mało.

Numery telefonów do biur powiatowych zespołów doradztwa rolniczego oraz biur gminnych znajdują się na stronie internetowej ośrodka: www.kpodr.pl. Informacje w tej sprawie można uzyskać także pod numerami telefonów: w Minikowie (tel.: 52 386 72 14), Przysieku (tel.: 56 611 09 00) i Zarzeczewie (tel.: 54 255 06 00).

Zapytaj przed spotkaniem

- Pamiętajmy, że doradca może wprowadzić do wniosku tylko te dane, które udostępni mu rolnik - dodaje Lidia Lewandowska. - Przed spotkaniem z doradcą gospodarz powinien dowiedzieć się, jakie informacje i dokumenty będą potrzebne do wypełnienia wniosku.

Wyjaśnia, że w biurach powiatowych są specjalne stanowiska komputerowe z dodatkowymi monitorami (ustawionymi w bezpiecznej odległości), by rolnik widział co robi doradca: - Doradca może za gospodarza wprowadzić dane do systemu (jeśli ten poprzez portal upoważni doradcę) w tzw. wersji roboczej, ale to rolnik musi sprawdzić wniosek i wysłać ze swojego konta!

To też może Cię zainteresować

Podobne zasady dotyczą także pomocy doradców w sprawie np. płatności rolno-środowiskowo-klimatycznych czy ekologicznych.
- Bardzo proszę, by rolnicy nie zapominali o maseczkach - podkreśliła Lidia Lewandowska.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Płatności ARiMR. Doradca rolny nie wyśle wniosku za gospodarza, ale może pomóc - Gazeta Pomorska

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto