PlusLiga: AZS UWM Olsztyn - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3

Marcin Bobiński
Logo PlusLigi
Logo PlusLigi PlusLiga
W meczu na szczycie PlusLigi AZS UWM Olsztyn we własnej hali przegrał z liderem - ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 21:25, 26:28). Goście pozostają jedynym niepokonanym zespołem w lidze, a olsztynianie - po porażce w poprzedniej kolejce z Asseco Resovią Rzeszów - po raz kolejny nie zdobywają punktów.

Spotkanie 8. kolejki PlusLigi rozgrywane w olsztyńskiej hali Urania zapowiadało się na mecz weekendu i chyba spełniło oczekiwania widzów. ZAKSA - mimo wszystko niespodziewany lider rozgrywek - podtrzymała passę zwycięstw, chociaż wynik nie był od początku oczywisty. Olsztynianie po ubiegłotygodniowej porażce z Resovią spadli z drugiego na trzecie miejsce w tabeli i potrzebowali punktów, by nie stracić kontaktu z czołówką. Mieli za sobą atut własnej sali (tym razem - w przeciwieństwie do poprzedniego meczu w Uranii z Jastrzębskim Węglem - ogrzewanej) oraz powracającego do gry atakującego Grzegorza Szymańskiego. Zadanie było trudne, bo zespół trenowany przez wielokrotnego reprezentanta Polski Krzysztofa Stelmacha od pierwszej kolejki pozostaje niepokonany, uporał się nawet z zawsze faworyzowaną Skrą Bełchatów.

Kibice obejrzeli wyrównane spotkanie na wysokim poziomie, które równie dobrze mogło się zakończyć odwrotnym wynikiem. O zwycięstwie kędzierzynian zdecydowała przede wszystkim lepsza zagrywka. Serwy zawodników ZAKSY sprawiały wiele problemów olsztynianom, odrzucając ich od siatki i utrudniając rozegranie. Zadziwiająco mało jak na mecz na szczycie ekstraklasy zdobyły oba zespoły blokiem.

I set

Spotkanie rozpoczyna Robert Szczerbaniuk, jednak pierwsza akcja przynosi punkty gospodarzom po ataku Pawła Siezieniewskiego.

Olsztynianie wychodzą na dwupunktową przewagę, ale ZAKSA doprowadza do stanu 5:5.

Na pierwszą przerwę techniczną zespoły schodzą przy jednopunktowym prowadzeniu gości, ale AZS odrabia stratę w pierwszej akcji po przerwie.

Po zdobyciu przez ZAKSĘ trzech punktów z rzędu i prowadzeniu gości 13:10 o przerwę poprosił Mariusz Sordyl.

Akcja za akcję - punkty zdobywają Witczak i Siezieniewski. Utrzymuje się prowadzenie gości.

Sędzia odgwizduje piłkę niesioną Szczerbaniuka, w kolejnej akcji olsztynianie doprowadzają do remisu 14:14.

Dwa punkty dla kędzierzynian i na drugą przerwę techniczną zawodnicy schodzą przy stanie 16:14 dla gości.

Już czteropunktowe prowadzenie gości po skutecznym ataku Ruciaka po bloku.

Znów skutecznie na lewym skrzydle Ruciak i jest 21:18 dla ZAKSY.

23:21 - po ataku Kunnariego olsztynianie bliżej rywali.

Druga przerwa dla AZS UWM przed pierwszą piłką setową - 24:21 dla ZAKSY.

Pierwszy setbol obroniony po ataku Szymańskiego, ale akcja Martina przynosi punkt kędzierzynianom i koniec seta - ZAKSA zwycięża 25:22.

II set

Kunnari zagrywa w siatkę, ale za chwilę rehabilituje się udanym atakiem - 1:1.

Początek drugiego seta identyczny - zespoły nie pozwalają odskoczyć przeciwnikowi. 4:4.

Kunnari i Szymański rozegrali się w drugim secie, u kędzierzynian bryluje Witczak. Pierwsza przerwa techniczna - AZS UWM prowadzi 8:7.

11:9 dla ZAKSY po ataku Kunnariego w siatkę z podwójnej krótkiej.

12:9 - Grzyb nadziewa się na potrójny blok kędzierzynian. O czas prosi trener Sordyl.

Zablokowany Szczerbaniuk i olsztynianie odrabiają trzypunktową przewagę. 13:13.

Przy prowadzeniu 14:13 dla olsztynian po raz pierwszy w tym spotkaniu o czas poprosił Krzysztof Stelmach.

Skuteczny atak lewym skrzydłem Szczerbaniuka i jest 15:15.

Autowy atak Szymańskiego powoduje, że na drugą przerwę techniczną z jednopunktowym prowadzeniem schodzą kędzierzynianie.

Witczaka pojedynczym blokiem zatrzymuje Kunnari. 17:16 dla AZS-u.

Witczak znów zablokowany 18:16 dla gospodarzy.

Kaźmierczak zbija przechodzącą piłkę i już tylko jeden punkt przewagi olsztynian. 19:18.

Walka na siatce. Wygrywają ją zawodnicy ZAKSY i jest 20:20.

22:21 dla gości i czas dla olsztynian.

Zagumny dwa razy wyłączony z rozegrania i jest 23. punkt dla ZAKSY. 23:21.

Pierwsza piłka setowa dla ZAKSY. Kaźmierczak zaserwuje jednak po przerwie, bo trener Stelmach prosi o czas.

Skuteczny blok kędzierzynian przy ataku Grzyba i goście wygrywają drugiego seta.

III set

Szczerbaniuk w pierwszym serwie trzeciego seta trafia w... swojego kolegę Michała Ruciaka. Tego jednak uderzenie chyba nie oszołomiło, bo skutecznie kończy kolejną akcję i jest 1:1.

Długa, piękna akcja kończy się skutecznym atakiem Martina po bloku i jest 4:2 dla gości. Pierwszy czas dla AZS UWM.

Skuteczna seria Kaźmierczaka na zagrywce - jest już 7:3 dla kędzierzynian.

Udany atak Martina i pierwsza przerwa techniczna przy stanie 8:4.

Szczerbaniuk udanie po skosie i jest 10:6 dla lidera PlusLigi.

Kowalczyk z krótkiej znajduje miejsce między blokiem a siatką i jest 11:9 dla gości.

As serwisowy Ruciaka - 13:9 dla ZAKSY i zmiana w olsztyńskiej drużynie - Michał Chaberek za Pawła Siezieniewskiego.

Po serwie Szymańskiego libero kędzierzynian Marcin Mierzejewski trafiony w szyję, ale na szczęście nie stało się nic poważnego. Czas dla ZAKSY przy prowadzeniu 13:11.

As debiutanta Michała Chaberka i już tylko 14:13 dla gości.

Długą wymianę kończy skuteczny plas Martina i 16:13 prowadzi ZAKSA. Zawodnicy schodzą na drugą przerwę techniczną.

Znów bardzo długa wymiana, ale zakończona tym razem przez Szymańskiego. Olsztynianie przegrywają 14:16.

Gospodarze gonią. Skutecznie Kunnari. Już tylko jeden punkt straty do kędzierzynian. 17:16 prowadzą goście.

Pięć minut Kunnariego. Skutecznie serwuje, skutecznie atakuje. 19:18 dla AZS-u.

20:20 - znów punkt za punkt.

Skutecznie Witczak i 22:20 dla ZAKSY. O przerwę prosi trener Sordyl.

"Gwóźdź" Szymańskiego i jest 22:21.

Kaźmierczak przebija się przez blok akademików. 23:21.

Po ataku Chaberka piłka grzęźnie w bloku. 23:22 dla ZAKSY.

Martin zablokowany przez Zagumnego i Grzyba. 23:23. O czas prosi Krzysztof Stelmach.

Witczak skutecznie z prawego skrzydła i w nagrodę będzie zagrywał pierwszą piłkę meczową. 24:23 dla ZAKSY.

AZS UWM się broni. Szymański po skosie i jest 24:24.

Szczerbaniuk pięknie z krótkiej i drugi meczbol dla gości. 25:24.

Jeszcze nie koniec. Olli Kunnari i 25:25.

Ruciak mija blok i 26:25. Znów setbol dla kędzierzynian.

Szczerbaniuk serwuje minimalnie w aut i 26:26.

Szymański zablokowany przez podwójny blok gości. 27:26 prowadzi ZAKSA.

Lekki serw, ale to as Michała Masnego. 28:26 dla ZAKSY i lider nadal niepokonany, a AZS UWM znów nie zdobywa punktów.

AZS UWM Olsztyn - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (22:25, 21:25, 26:28)

AZS UWM: Tomasz Kowalczyk, Wojciech Grzyb, Paweł Zagumny, Grzegorz Szymański, Olli Kunnari, Paweł Siezieniewski, Krzysztof Andrzejewski (libero) oraz Tomasz Józefacki i Michał Chaberek

ZAKSA: Dominik Witczak, Michał Masny, Robert Szczerbaniuk, Wojciech Kaźmierczak, Terence Martin, Michał Ruciak, Marcin Mierzejewski (libero) oraz Kamil Kacprzak

Sędzia główny: Maciej Twardowski (Radom)