PNA: W grupie B królują "Słonie"

Tomasz Mazur
W pierwszym meczu drugiej kolejki spotkań, drużyna Wybrzeża Kości Słoniowej bez trudu pokonała Benin 4:1. Drugie spotkanie Nigeria - Mali zawiodło poziomem i jakością gry, kończąc się bezbramkowym remisem.

"Słonie” przystępowały do tego spotkania w roli zdecydowanego faworyta. Naszpikowana gwiazdami drużyna Wybrzeża Kości Słoniowej liczyła na łatwe zwycięstwo. Jednak pierwsze trzydzieści minut spotkania było niezwykle wyrównane.

W 10. minucie doskonałą akcję przeprowadził Omotoyossi – gwiazda szwedzkiego Helsinborga, wręcz ośmieszając obronę WKS. Lecz na posterunku czuwał bramkach WKS Boubacar Barry Copa. 17 minut później przed polem karnym Beninu faulowany był Didier Drogba, choć samo przewinienie było dyskusyjne. Świetnym instynktem popisał się jednak bramkarz Rachad Chitou, chroniąc zespół przed utratą bramki.

36. zespół w rankingu FIFA przeważał już od trzydziestej minuty. Przyniosło to efekt bramkowy już 10 minut później. W czterdziestej minucie spotkania podanie z środka boiska otrzymał Drogba i posyłając piłkę między nogami bezradnego bramkarza otworzył wynik spotkania. Trzy minuty później było już 2:0, po akcji braci Toure. Ostatecznie piłkę do siatki posłał Yaya Toure. Tuż przed końcem boisko musiał opuścić jego brat Kolo z powodu kontuzji.

Druga połowa meczu rozpoczęła się od ataków "Słoni”. Już siedem minut po przerwie WKS prowadziło 3:0. Strzelcem bramki był Keita. 10 minut później po dośrodkowaniu z rzutu rożnego piłkę w polu karnym przejął niezawodny Drogba. Idealnie dograł do Aruny Dindane, który strzałem głową podwyższył wynik na 4:0. Do końca spotkania "Wiewiórki” z Beninu próbowały zdobyć honorową bramkę. Ich wysiłek okazał się skuteczny. Tuż przed końcowym gwizdkiem sędziego, jedynego jak dotąd - gola w turnieju zdobył Razak Omotoyossi.

Podopieczni francuskiego trenera Gerarda Gili pewnie zmierzają po "koronę PNA”, którą dwa lata temu w kontrowersyjnych okolicznościach zdobyli piłkarze Egiptu, wygrywając w finale właśnie z Wybrzeżem Kości Słoniowej.

Wybrzeże Kości Słoniowej - Benin 4:1 (2:0)
1:0 Drogba 40'
2:0 Yaya Toure 44'
3:0 Keita 52'
4:0 Aruna 62'
4:1 Omotoyossi 90'

Żółte kartki: Kalou, Meite, Gervinho (WKS), Chrysostome, Sessegnon (Benin)

WKS: Boubacar Barry Copa - Emmanuel Eboue, Abdoulaye Meite, Kolo Toure (45. Steve Gohouri), Arthur Boka - Abdul Kader Keita (77. Gervinho), Didier Zokora, Yaya Toure, Salomon Kalou - Didier Droga (68. Boubacar Sanogo), Aruna Dindane

Benin: Rachad Chitou - Anicet Adjemossi, Khaled Adenon, Damien Chrysostome (69. Noel Seka), Alain Gaspol (50. Mouritala Ogunbiyi) - Seidath Tchomogo (59. Abou Maiga), Jocelyn Ahoueya, Stephane Sessegnon, Romuald Bocco - Razak Omotoyossi, Oumar Tchomogo

W drugim dzisiejszym spotkaniu Nigeria zremisowała bezbramkowo z Mali, tracąc niemal szansę na awans z grupy. Mecz zapowiadany jako wydarzenie dnia okazał się nudnym i bezbarwnym widowiskiem. Było to pierwsze spotkanie w turnieju, w którym nie strzelono bramki.

Tabela grupy B po dwóch kolejkach spotkań wygląda następująco (w tabeli w kolejności: miejsce w grupie, zespół, liczba spotkań, punkty, bramki strzelone/stracone):
1 W K S 2 6 5:1
2 Mali 2 4 1:0
3 Nigeria 2 1 0:1
4 Benin 2 0 1:5

29 stycznia, w ostatniej kolejce odbędą się spotkania: Nigeria - Benin i Wybrzeże Kości Słoniowej - Mali.