Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po 24 latach od katastrofy w Czarnobylu mogą wrócić do domów

thens
thens
Elektrownia w Czarnobylu
Elektrownia w Czarnobylu
Białoruski rząd podjął decyzję o ponownym zasiedleniu ponad 2000 wsi w rejonie Czarnobyla. Oznacza to, że mieszkańcy tamtych terenów, wysiedleni po katastrofie elektrowni atomowej, mogą bezpiecznie wrócić do swoich domów.

W wyniku katastrofy z 1986 roku z terenów dzisiejszej Białorusi i Ukrainy wysiedlono 336 000 osób. Sama awaria została uznana za najgorszą w historii energetyki jądrowej. Jednak z czasem pojawiło się coraz więcej głosów, że reakcja władz radzieckich była przesadzona. Według danych ewakuowani mieszkańcy strefy wokół elektrowni otrzymali dawkę promieniowania 33 mSv/rok, a ludność terenów uznanych za skażone 0,8 - 1,4 mSv/rok. Średnia naturalnego promieniowania na świecie to 2,5 mSv/rok. Ale są miejsca, gdzie naturalne promieniowanie jest znacznie wyższe. W Ramstar w Iranie to 260 mSv/rok, na plaży w Guarapari w Brazylii 790 mSv/rok, a we Francji w Lodeve i Lauragais aż 870 mSv/rok. W żadnym ze wspomnianych miejscach nie zanotowano wzrostu zachorowań na choroby będące skutkiem promieniowania.

W 2000 roku dwie organizacje Narodów Zjednoczonych: WHO oraz UNSCEAR (Komitet Naukowy ONZ ds. Skutków Promieniowania Atomowego) przedstawiły opinię: podjęte środki były przesadzone.

Wysiedlenia nie dały żadnych korzyści zdrowotnych, nie było bowiem rzeczywistego wykrywalnego zagrożenia zdrowia. Natomiast spowodowały ogromne szkody społeczne (ostracyzm i zubożenie przesiedlonych, wyłączenie olbrzymich „skażonych” terenów z użytkowania, straty majątku i infrastruktury) i epidemię chorób psychosomatycznych wśród wysiedlonych (choroby przewodu pokarmowego i krążenia, zaburzenia snu, depresja, lękliwość, eskapizm, „wyuczona niezaradność”, brak chęci współdziałania, uzależnienie od zewnętrznej pomocy, alkoholizm, narkomania, wzrost liczby samobójstw).

W 2002 roku powstał wspólny raport czterech organizacji Narodów Zjednoczonych: United Nations Development Programme (UNDP), United Nations International Children’s Emergency Fund (UNICEF), World Heath Organization (WHO) i United Nations Office for the Coordination of Human Affaires (UN-OCHA). Raport ten w ostrych słowach stwierdzał, że bezsens przesiedleń i wskazywał na poniesione ogromne koszty społeczne. Wydano też konkretne zalecenia, w myśl których najważniejsza jest możliwość powrotu przesiedlonych mieszkańców do swoich domów.

W komunikacie dotyczącym zezwolenia na powrót mieszkańców okolic Czarnobyla Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej - SEREN wyraża ogromne zadowolenie z podjętej decyzji:

Wysiedlenie ludności z terenów wokół Czarnobyla było fatalnym błędem. Można było podjąć chwilową ewakuację okolicy najbliższej płonącego reaktora i po kilkunastu dniach, gdy ustalono zakres skażeń - pozwolić ludziom wrócić do wsi i miast. Już wkrótce po katastrofie było bowiem jasne, że zagrożenie jest znikome i nie wymaga wprowadzania żadnych poważnych ograniczeń, gdyż radioaktywność szybko maleje. (...) Chwała mu (rządowi Białorusi - przyp. red.) za odwagę stawienia czoła histerii czarnobylskiej przez lata pielęgnowanej przez Greenpeace i resztę "Zielonych". Wracamy do normalności.

Bardziej szczegółowe informacje na temat katastrofy w elektrowni w Czarnobylu oraz jej skutkach można znaleźć w artykule Czarnobyl - obalić mit

Źródło: rmf.fm, Stowarzyszenie Ekologów na Rzecz Energii Nuklearnej – SEREN

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Po 24 latach od katastrofy w Czarnobylu mogą wrócić do domów - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto