MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Po co nam zmiana czasu? Czy przynosi oszczędność prądu?

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Czas letni stosowany jest obecnie w 70 krajach na świecie.
Czas letni stosowany jest obecnie w 70 krajach na świecie. Seb, Creative Commons 3.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Montre_senestre.JPG
Minionej nocy przeszliśmy z czasu zimowego na letni. Spaliśmy o godzinę krócej. Czy zmiana ta niesie za sobą jakieś korzyści? Specjaliści coraz częściej zaznaczają, że przynosi więcej strat niż zysku.

Wielu osobom trudno jest przyzwyczaić się do zmiany czasu. Niektórzy z nas po przebudzeniu zapewne, jak co roku mieli problemy z ustaleniem właściwej godziny, a inni zwyczajnie zaspali z powodu krótszej nocy. Czas zmieniamy dwukrotnie w roku. Dzięki przejściu na letni, efektywniej wykorzystamy światło dzienne i zaoszczędzimy więcej energii. Czy tak jest jednak w rzeczywistości?

"Tak naprawdę, jeśli przesuniemy zegarek, to choć wieczorem dłużej jest jasno, to rano dzień rozpoczyna się później. Ilość zużytego prądu w ciągu nocy w zasadzie nie zmienia się. Całą dobę pracują duże zakłady pracy. Gdy popatrzymy na zużycie prądu w całym kraju, zobaczymy, że oszczędności na zmianie czasu nie ma" - tłumaczy w rozmowie z RMF24.pl astronom Jerzy Rafalski. Dodaje także, że zmiany czasu powodują także zamieszanie na kolei i w lotnictwie. TVN Meteo informuje, że na kilka dni po nich wzrasta także liczba zawałów serca, częstsze są depresje czy wypadki drogowe.

Ostatnio na świecie coraz poważniej dyskutuje się o wprowadzeniu jednolitego czasu. Wielu naukowców posługuję się czasem uniwersalnym. Od zmian czasu na letni odchodzi Australia i niektóre stany USA. Za prekursora zmiany uważa się Benjamina Franklina. Jako pierwsi na czas letni przeszli Niemcy, 30 kwietnia 1916 roku. Stosowany jest on obecnie w 70 krajach na świecie.

Znajdź nas na Google+

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ewa Swoboda ze swoją Barbie!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto