Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Po surowce naturalne polecimy w kosmos? Projekt wspiera Google

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikipedia
To wiadomo od dawna: surowce naturalne Ziemi, zwłaszcza metale i kruszce, są na wyczerpaniu. Naukowcy pracują nad technologiami wydobywania minerałów z głębin mórz i oceanów oraz z najbliższych nam obiektów kosmicznych, m.in. z Księżyca.

Amerykanie coraz bardziej interesują się zagadnieniem poszukiwania i wydobywania minerałów… właśnie na Srebrnym Globie. Przygotowują się do budowy i uruchomienia tam prywatnych kopalń minerałów. Uczeni i biznesmeni USA podali frapującą informację o wyasygnowaniu specjalnej nagrody 20 milionów dolarów dla firmy prywatnej, która podejmie się pierwszego w dziejach wyczynu "kopania" na Księżycu. O tę nagrodę już konkuruje 25 firm.

Pierwszą taką "kosmiczną" nagrodę ufundował światowy gigant w branży internetowej z Santa Clara w Kalifornii, Google. Otrzyma ją firma, która – jak postanowiono - "do połowy dekady posadzi na Księżycu własny łazik". Łazik ma przejechać po Księżycu co najmniej 500 metrów, zbadać pokonaną powierzchnię i przekazać naukowcom na Ziemi dokładny film dobrej jakości. Ostatecznie projekt ten ma pomóc w szczegółowym rozpoznaniu i badaniu minerałów zawartych w gruncie Srebrnego Globu.

W opiniach części specjalistów, w niedalekiej przyszłości na księżycowych kopalniach, teoretycznie można będzie dobrze zarobić. Według niektórych ekspertów, księżycowy grunt ma takie minerały i o takich parametrach, o jakie trudno na Ziemi.

"Najważniejsze jest to, czego jeszcze nie odkryliśmy. Niewykluczone, że na powierzchni Księżyca może być więcej cennych metali z grupy platynowców, niż na całej kuli ziemskiej" - mówi szef firmy Moon Express, która oficjalnie już bierze udział w konkursie o nagrodę Google’a.

Wprawdzie kopalnie na Księżycu - to jeszcze daleka a być może bardzo odległa przyszłość, jednak eksperci podkreślają, że siłą napędową badań kosmicznych teraz są i w przyszłości będą, nie rządowe agencje, lecz firmy prywatne.

Zdaniem ekonomistów, jeżeli dojdzie do uruchomienia na Księżycu kopalń surowców i ludzie sięgną do kosmosu po ich zasoby, wtedy może nastąpić znaczący i trwały spadek cen palladu i platyny. W przyszłości te surowce, w portfelu inwestora, mogą się okazać bardziej cenne niż złoto i srebro.

Tymczasem dzisiaj bogactwa naturalne, zresztą tak jest od dawna, stanowią świetną a zarazem silną kartę przetargową, w politycznych i ekonomicznych zagrywkach i rozgrywkach. Ulegają zmianie tylko rodzaje złóż, metali i kruszców, które wykorzystuje się do utrzymywania w pozycji szachu - państw, a nawet kontynentów.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

META nie da ci zarobić bez pracy - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto