MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pociąg „Słoneczny" wraca po dwóch latach! Dowiezie pasażerów z Warszawy nad morze. Najważniejsze informacje: bilety i zniżki, rozkład jazdy

Patrycja Seklecka
Patrycja Seklecka
Pociąg „Słoneczny" wraca na tory po dwóch latach i dowiezie pasażerów z Warszawy nad morze.
Pociąg „Słoneczny" wraca na tory po dwóch latach i dowiezie pasażerów z Warszawy nad morze. Materiały prasowe
Podróżowanie koleją ma wiele zalet - malownicze krajobrazy za oknem, niepowtarzalny klimat i zobaczenie znajomych miejsc z zupełnie innej perspektywy to tylko kilka z nich. Pociągiem dojedziemy często do najpiękniejszych zakątków naszego państwa, a jednym z nich z pewnością jest polskie wybrzeże. Koleje Mazowieckie ogłosiły wielki powrót składu, który co roku w okresie wakacyjnym umożliwiał podróżnym dotarcie na północ kraju. Pociąg „Słoneczny" wraca na tory po dwóch latach i dowiezie pasażerów z Warszawy nad morze. Zebraliśmy dla was najważniejsze informacje: bilety i zniżki, rozkład jazdy, zasady zwrotów i wiele więcej.

Spis treści

Wielki powrót pociągu „Słonecznego”. Dlaczego zniknął?

Z powodu pandemii COVID pociąg przez dwa lata nie wyruszał w podróż między stolicą a nadmorskimi miejscowościami. Teraz Koleje Mazowieckie, do których należy skład powróciły z miłą wiadomością - „Słoneczny" oraz „Słoneczny Bis" znów zabiorą pasażerów w podróż na północ kraju. To już 16. rok, w którym zobaczymy maszynę na torach - pierwszy raz wyruszyła w podróż 25 czerwca 2005 roku. Od tego czasu z połączenia skorzystało ponad 1,3 mln osób.

Pierwszego dnia wakacji na tory powróci pociąg „Słoneczny”, oczywiście w barwach Kolei Mazowieckich. Myślę, że to dobra wiadomość dla wszystkich planujących w tym roku wakacje nad morzem i osób, które do tej pory chętnie korzystały z naszego połączenia. Co ważne, w weekendy będzie uruchomiony dodatkowy kurs do Gdyni – „Słoneczny – BIS”. Już dziś zapraszam do wakacyjnych podróży z Kolejami Mazowieckimi – powiedział marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik.

Choć powrót do „normalnej” rzeczywistości rozpoczął się już jakiś czas temu, a zagraniczne podróże znów są na wyciągnięcie ręki, Polacy w ciągu pandemicznych lat dostrzegli piękno naszego kraju - spora część z nich podczas wakacji nie zamierza przekroczyć granic państwa. Wszystko wskazuje więc na to, że „Słoneczny” będzie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród rodaków.

Zobaczcie, jak wyglądały przejazdy pociągiem w poprzednich latach:

Za ile z Warszawy nad morze? Cennik biletów, ulgi

Przedsprzedaż biletów na przejazd pociągiem rozpocznie się już 18 czerwca 2022 roku. Maszyna ruszy w drogę 25 czerwca 2022 i będzie kursować nieprzerwanie aż do końca wakacji, czyli 31 sierpnia 2022 roku. Ile trzeba zapłacić za bilety?

„Słoneczny”
Warszawa - Ustka

  • Bilet normalny - 75 zł

„Słoneczny Bis”
Warszawa - Gdynia

  • Bilet normalny - 60 zł

Ulgi od ceny bazowej przysługują pasażerom z ważnymi dokumentami uprawniającymi do uzyskania zniżki. Komu może kupić bilet ulgowy?

  1. Ulga 33 procent - nauczycielom szkół i przedszkoli (publicznych i niepublicznych), nauczycielom akademickim, honorowym dawcom krwi.
  2. Ulga 37 procent - dzieciom i uczniom od 4 do 18 r.ż., rodzicom (lub małżonkowi rodzica) posiadającym Kartę Dużej Rodziny, osobom niewidomym, emerytom i rencistom, weteranom, II lub III grupie inwalidów, posiadaczom Karty Polaka.
  3. Ulga 49 procent - rodzicom lub małżonkom rodziców posiadających Kartę Dużej Rodziny (odcinkowe bilety miesięczne - imienne).
  4. Ulga 51 procent - studenci i słuchacze uczelni wyższych (do 26 r.ż.), kombatantom (także wdowom lub wdowcom), działaczom opozycji antykomunistycznej, doktorantom (do 35 r.ż.).
  5. Ulga 78 procent - dzieciom i młodzieży dotkniętym inwalidztwem, ich rodzicom i opiekunom (jednej osobie), żołnierzom.
  6. Ulga 93 procent - osobom niewidomym, uznanym za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji.
  7. Ulga 95 procent - opiekunom lub przewodnikom kombatantów, inwalidów wojennych, osobom niezdolnym do samodzielnej egzystencji.
  8. Ulga 100 procent - dzieciom do lat 4, żołnierzom, umundurowanym policjantom, funkcjonariuszom Służby Celno-Skarbowej, Żandarmerii Wojskowej, wojskowym organom porządkowym.

Sprzedaż biletów będzie odbywać się przez system sprzedaży internetowej i aplikacje mobilne, choć będzie je można nabyć także w sposób bardziej tradycyjny: w kasach biletowych, biletomatach i u drużyn konduktorskich.

Dokąd dojedziemy pociągiem „Słoneczny”? Rozkład jazdy

„Słoneczny” i „Słoneczny Bis” będą kursować między centrum i północą Polski. Pierwszy będzie przewoził wczasowiczów codziennie, drugi - w weekendy.

Pociąg „Słoneczny” co roku cieszył się ogromnym zainteresowaniem podróżnych. Teraz, po przerwie spowodowanej pandemią COVID – 19, spodziewamy się jeszcze większej liczby pasażerów, chcących skorzystać z wakacyjnej oferty Kolei Mazowieckich. W związku z tym uruchamiamy dodatkowe, weekendowe połączenie „Słoneczny – BIS”. Będzie on jeździł do stacji Gdynia Główna. Idea tego połączenia to odpowiedź naszej Spółki na tak ogromne zainteresowanie podróżnych. „Słoneczny – BIS” zostanie zestawiony z nowoczesnych, klimatyzowanych wagonów piętrowych, które z pewnością zapewnią naszym pasażerom wygodną i bezpieczną podróż – mówi Robert Stępień, Prezes Zarządu Kolei Mazowieckich.

„Słoneczny”
Skład kursował będzie na trasie Warszawa - Ustka. Zatrzyma się na stacjach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Nasielsk, Ciechanów, Mława Miasto, Działdowo, Iława, Prabuty, Malbork, Tczew, Gdańsk Główny, Gdańsk Wrzeszcz, Gdańsk Oliwa, Sopot, Gdynia Główna, Wejherowo, Lębork, Słupsk, Ustka.

Z Warszawy Centralnej skład wyruszy o godz. 5:55, by ok. 9:00 znaleźć się w Gdańsku. Do Ustki dotrze prawdopodobnie ok. godz. 11:25. Ok. godz. 12:00 wyruszy w podróż powrotną - do stolicy dotrze ok. godz. 18:00.

„Słoneczny Bis”
Pociąg kursować będzie między Warszawą a Gdynią. Ze stacji początkowej (Warszawa Zachodnia) wyruszy o godz. 9:03, do Gdyni Głównej dotrze ok. 12:56. Powrót pociągu zaplanowano na godz. 18:29 - w Warszawie zjawi się o godz. 21:59.

Na wakacje z psem bez dodatkowego biletu. Co jeszcze przewieziemy za darmo?

Mamy dobrą informację dla miłośników zwierząt - Koleje Mazowieckie poinformowały o możliwości przewozu psa za darmo. Spędzenie wakacji z ukochanym pupilem nie wygeneruje więc dodatkowych kosztów, przynajmniej w przypadku transportu. Posiadacze roweru także mogą spać spokojnie - jednoślad także znalazł się na darmowej „liście” przygotowanej przez przewoźnika.

Czas na nowy rower

Materiały promocyjne partnera

Zwrot pieniędzy za niewykorzystany bilet - kiedy to możliwe?

Koleje Mazowieckie dopuszczają możliwość zwrotu pieniędzy za niewykorzystany bilet na pociąg „Słoneczny” i „Słoneczny Bis”. Trzeba jednak pamiętać, że należy zrobić to najlepiej przed wyruszeniem pociągu. Prośby o zwrócenie kosztów można dokonać maksymalnie do 1 godziny po odjeździe maszyny. Przewoźnik zaznacza także, że pasażerowie powinni zapoznać się z regulaminem przejazdu („Regulamin odprawy oraz przewozu osób, rzeczy i zwierząt przez Koleje Mazowieckie”).

Przejazdy koleją coraz bardziej atrakcyjne. Czy Polacy będą chętniej podróżować pociągami?

Oferty przejazdów koleją w naszym kraju stają się coraz bardziej atrakcyjne. Jakiś czas temu informowaliśmy o tym, że PKP Intercity zmienia zasady promocyjne - do największych miast w Polsce można dotrzeć pociągiem nawet za 14 zł! Tak niskie ceny to gratka dla podróżników polujących na zniżki - z powodu ogromnego zainteresowania strona internetowa przewoźnika przestała działać na kilka godzin. Wygląda na to, że tanie bilety kolejowe i obawy związane z zagranicznymi podróżami mogą skutecznie przyczynić się do poprawy stanu polskiej branży turystycznej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo

Materiał oryginalny: Pociąg „Słoneczny" wraca po dwóch latach! Dowiezie pasażerów z Warszawy nad morze. Najważniejsze informacje: bilety i zniżki, rozkład jazdy - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto