Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pod Wawelem powstanie Muzeum Ruchu Harcerskiego

Darek Szczecina
Darek Szczecina
Wizualizacja krakowskiego Muzeum Ruchu Harcerskiego.
Wizualizacja krakowskiego Muzeum Ruchu Harcerskiego.
W Krakowie powstaje nowe muzeum – Muzeum Ruchu Harcerskiego. Jego budowę sfinansuje miasto oraz Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa.

Harcerstwo – jako ruch społeczny – ma już ponad stuletnią tradycję. Ubrany w „karby” organizacyjne przeżywał różne losy, tak jak i nasz cały kraj. Dzisiaj dwie największe organizacje harcerskie są zgodne co do tego, że właśnie w Krakowie powinno powstać Muzeum Ruchu Harcerskiego.

W Warszawie od dziesięciu lat działa Muzeum Harcerstwa. Gromadzi pamiątki, opracowuje dzieje Harcerstwa, organizuje wystawy, prowadzi działalność wydawniczą. To wszystko głównie dzięki wolontariuszom zapaleńcom. Ciężar finansowego utrzymania Muzeum obarcza największą organizację harcerską – ZHP. Muzeum otrzymuje też granty zadaniowe. Jednak cały czas brakuje powierzchni wystawienniczej. W minionym roku posłowie chcieli wesprzeć działania Muzeum, lecz stan prawny nie pozwala na dotację ze strony Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Dlatego każda inicjatywa związana z harcerskim muzealnictwem powinna być przyjmowana z radością.

Pomysł utworzenia harcerskiego muzeum w terenie, poza stolicą, nie jest odosobniony. Działa Muzeum Harcerstwa Radomskiego, poważnie myśli się nad utworzeniem Muzeum Harcerstwa Śląskiego, w Gdyni powstaje Muzeum Harcerstwa Pomorskiego. W wielu muzeach regionalnych powstają działy lub wystawy o miejscowym harcerstwie. Ale krakowskie muzeum ma propagować cały ruch harcerski, a nie tylko regionu.

Wybór miejsca funkcjonowania Muzeum Ruchu Harcerskiego jest całkowicie uzasadniony. To tu działały jedne z pierwszych drużyn skautowych. Sama idea powołania w grodzie Kraka Muzeum Harcerstwa powstała już w latach trzydziestych minionego stulecia. Powrócono do niej w latach osiemdziesiątych, ale realnie przesłanki pojawiły się w 2006 roku. Dwa lata później stosowną decyzję podjęli radni. Po budowę Muzeum Ruchu Harcerskiego przeznaczono Fort 52a Łapianka (zwanym także Jugowice) z przyległym terenem. Jest to jeden z fortów Twierdzy Kraków wzniesionym przez Austriaków w ostatnich latach XIX wieku. Były tam magazyny wojskowe, a po wojnie przetwórnia owoców. W ostatnich latach opuszczony obiekt popadł w ruinę.

Rozstrzygnięto już konkurs na zagospodarowanie architektoniczne Fortu 52a. Plany zakładają wykorzystanie zabytkowej zabudowy fortu oraz budowy nowego pod ziemią. Na działce wokół muzeum powstanie park z miejscem do biwakowania oraz amfiteatr. Obecnie trwają prace przygotowawcze, zaś budowa ma ruszyć w przyszłym roku. Władze Krakowa mają nadzieję, że prace adaptacyjne i rewaloryzacyjne będzie współfinansowała Unia Europejska.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto