MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podatek od nieruchomości 2021 – płacimy coraz więcej. Czy podatek katastralny go zastąpi?

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ostatnie lata przyniosły sporo podwyżek, w tym również podwyżkę podatku od nieruchomości.
Ostatnie lata przyniosły sporo podwyżek, w tym również podwyżkę podatku od nieruchomości. Tomasz Gola / PPG / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
15 marca upływa termin zapłaty podatku od nieruchomości. Tymczasem Ministerstwo Finansów zajęło stanowisko w sprawie podatku katastralnego.

Jeśli chodzi o podatek od nieruchomości, 2021 to niestety kolejny rok podwyżek. Właściciele domów i lokali firmowych zapłacą więcej niemal we wszystkich największych miastach. W związku z podwyżkami w mediach jak co roku powrócił temat kontrowersyjnego podatku katastralnego, który miałby zastąpić dotychczasową opłatę. Ministerstwo Finansów uspokaja jednak, że nie pracuje nad takim rozwiązaniem.

Podatek od nieruchomości 2021. Sięgamy coraz głębiej do kieszeni

Jedną z dat, o których muszą pamiętać wszyscy właściciele domów, jest 15 marca. To właśnie do tego dnia powinni bowiem opłacić podatek od nieruchomości – zwykle przelewem na gminne konto. Niestety, już od kilku lat kwota do zapłacenia rośnie. W 2021 r. maksymalna stawka podatku za dom wynosi 85 gr/m kw. i jest o 4 grosze wyższa niż przed rokiem. To niby niewiele, jednak od 2011 r. podatek dla właścicieli budynków mieszkalnych wzrósł już łącznie o 18 gr/m kw.

Tegoroczną podwyżkę nie wszyscy odczują w takim samym stopniu, gdyż nie wszystkie gminy podwyższyły podatek do maksymalnej dozwolonej wysokości. Jednak w największych miastach tak właśnie się stało – więcej zapłacą mieszkańcy m.in. Warszawy, Krakowa, Poznania, Wrocławia, Bydgoszczy, Szczecina i Gdańska. Na maksymalną podwyżkę nie zdecydował się jedynie Lublin, który utrzymał zeszłoroczne stawki.

Wyższą kwotę podatku w wielu miejscach zapłacą też właściciele firm. W 2021 r. maksymalna stawka za budynki firmowe wzrosła z 23,90 zł/m kw. do 24,84 zł/m kw. W przypadku gruntów związanych z prowadzeniem firmy opłata wynosi z kolei już nie 95, a 99 gr/m kw.

Podatek katastralny zamiast podatku od nieruchomości?

W dyskusjach na temat finansów regularnie powraca temat podatku katastralnego, który mógłby zastąpić w Polsce podatek od nieruchomości. To rozwiązanie, stosowane w wielu krajach (m.in. Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii), zakłada naliczanie podatku nie od metrażu, a od wartości nieruchomości. W Europie stawka podatku katastralnego wynosi średnio 2 proc., przy czym na ogół jest zróżnicowana w zależności od regionu i wartości domu czy mieszkania (za droższe płaci się więcej).

W Polsce opór społeczny przed wprowadzeniem takiego podatku jest jednak bardzo duży, głównie z uwagi na to, że po zmianie właściciele nieruchomości płaciliby wielokrotnie więcej niż dotychczas. Dla przykładu właściciel domu wartego pół miliona złotych przy podatku katastralnym o wysokości 0,5 proc. miałby do zapłacenia aż 2500 zł.

Zwolennicy tego rozwiązania argumentują z kolei, że większe wpływy z podatku do budżetu gmin to więcej korzystnych dla mieszkańców inwestycji (np. w drogi). Zauważają też, że podatek katastralny zniechęca inwestorów do kupowania np. kilkunastu mieszkań pod wynajem, co zwiększa dostępność lokali na rynku dla osób kupujących na własne potrzeby.

Póki co jednak podatek katastralny w Polsce to kwestia czysto akademicka – nikt nie zapowiada jego wprowadzenia. Jak 24 lutego 2021 r. poinformowało na Twitterze Ministerstwo Finansów:

– [Resort finansów – przyp. red.] nie prowadzi prac, których skutkiem byłoby określenie zasad pobierania podatku od nieruchomości opartego na wartości nieruchomości.

Wygląda więc na to, że właściciele nieruchomości mogą na razie spać spokojnie – oczywiście już po zapłaceniu obecnego podatku do 15 marca.

[QUIZ] Mieszkasz nowocześnie czy staroświecko?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polacy ocenili rząd Tuska. Zaskakujące wyniki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podatek od nieruchomości 2021 – płacimy coraz więcej. Czy podatek katastralny go zastąpi? - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto