Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Podpis dla klimatu" - jesteśmy ostatnią nadzieją

Ewelina Berlińska
Ewelina Berlińska
Manifest "Podpis dla klimatu".
Manifest "Podpis dla klimatu". Ewelina Krzaczkowska
Wczoraj i dziś na Karkowskim Przedmieściu w Warszawie można było podziwiać instalację tysięcy pomarańczowych ludzików. Podczas tego manifestu klimatycznego, każdy mógł złożyć swój "podpis dla klimatu".

Tysiące małych pomarańczowych ludzików otoczyło pomnik Mikołaja Kopernika na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Przez dwa zimne i ponure dni (26 i 27 listopada) ludziki te rozświetlały Krakowskie Przedmieście i wzbudzały zainteresowanie przechodniów. Akcja okazała się manifestem klimatycznym zorganizowanym przez firmę energetyczną Vattenfall, która deklaruje drastyczne obniżenie produkcji dwutlenku węgla w ciągu dziesięciu lat w swoich fabrykach. Ludziki mają symbolizować tysiące ludzi, którzy poparli manifest podpisem.

Początki "manifestu klimatycznego"
Pierwsza instalacja pomarańczowych ludzików miała miejsce we wrześniu w Brukseli. Następnie figurki odwiedziły kolejno Berlin, Hamburg, Kopenhagę i Sztokholm. Do dziś podziwiać je można było w Warszawie. Teraz nadszedł czas na wielki finał w Poznaniu, gdzie odbędzie się konferencja ONZ poświęcona zmianom klimatu (1-12 grudnia 2008 r.). Ludziki oczywiście powstały z tworzyw, które w 100 procentach nadają się do recyklingu.

Organizatorzy są zdania, że dzięki zgromadzeniu ogromnej ilości podpisów konsumenci mogą wpłynąć na na decydentów m.in. Unii Europejskiej i ONZ. Chodzi o to, aby przepisy i normy zmniejszające liczbę szkodliwych produktów na rynku zostały ujednolicone na całym świecie. Dzięki temu firmy przyjazne dla klimatu będą faworyzowane, a te nieekologiczne zostaną przez to zmuszone do modernizacji swoich systemów i ograniczenia emisji CO2.

Jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może wpłynąć na klimat Ziemi
Naukowcy uważają, że człowiek ma ogromny wpływ na klimat, niestety do tej pory jest on w większości negatywny. Dotychczasowa zbyt duża emisja dwutlenku węgla przyczynia się do efektu cieplarnianego, powstawania huraganów i topnienia lodowców. Zagrożone wyginięciem są liczne gatunki zwierząt i roślin. Także ludziom zamieszkującym niektóre rejony świata świata grozi zagłada. Kolejnym efektem może być już znaczne podniesienie się poziomu wody i zalanie wielu terenów. Jeśli w ciągu najbliższych lat emisja CO2 nie zostanie ograniczona, zmiany klimatu mogą znacznie przyspieszyć. Eksperci twierdzą, że jesteśmy ostatnim pokoleniem, które może wpłynąć na klimat Ziemi.

I ty możesz pomóc składając "podpis dla klimatu"
Podpisy można było składać wczoraj i dziś w specjalnym namiocie przy "pomarańczowych ludzikach" lub na stronie internetowej "Podpis dla klimatu". Podpisując opowiadamy się za postulatem wprowadzenia regulacji prawnych:

* ujednolicenia ceny emisji CO2 na całym świecie,
* wsparcia technologii przyjaznych dla klimatu,
* stworzenia nowych wymagań technicznych dla produktów przyjaznych dla klimatu.

Podpisy można nadal składać na stronie: "Podpis dla klimatu"

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Archeologiczna Wiosna Biskupin (Żnin)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto