MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podróże i turystyka po COVID-19. Najnowszy raport ukazuje trendy podróżnicze na 2022 r. Polacy są gotowi wyjeżdżać częściej i wydawać więcej

Emil Hoff
Emil Hoff
Choć ostatnie dwa lata były ciężkie dla podróżników i turystów, entuzjazm i żądza przygód nie wygasły. Najnowszy raport sugeruje, że w 2022 r. Europejczycy chcą podróżować więcej i lepiej. Polacy planują niemal 4 wyjazdy - więcej niż europejska średnia.
Choć ostatnie dwa lata były ciężkie dla podróżników i turystów, entuzjazm i żądza przygód nie wygasły. Najnowszy raport sugeruje, że w 2022 r. Europejczycy chcą podróżować więcej i lepiej. Polacy planują niemal 4 wyjazdy - więcej niż europejska średnia. beingbonny, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne
COVID-19 wiele zmienił w ciągu ostatnich dwóch lat. Zwłaszcza podróże i turystyka są dziś zupełnie inne od tego, do czego byliśmy przyzwyczajeni przed 2020 r. Nowe badanie, przeprowadzone na 6 tys. ankietowanych, dowodzi jednak, że nawet wariant omikron koronawirusa nie zdusił w Europejczykach chęci do podróżowania i poznawania świata. Z raportu wynika, jak zmieniło się myślenie Polaków i innych Europejczyków o podróżowaniu, jakie są ich oczekiwania i plany na przyszłość. Przekonajcie się, jak mają wyglądać podróże w 2022 r.

Spis treści

Nowy raport grupy Accor. Jak zmienią się podróże i turystyka w 2022 r.?

Najnowszy raport dotyczący podróżniczych trendów wykonany został na zlecenie Accor Northern Europe. Ankiety wypełniło 6 tys. osób z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Holandii i Rosji.

Raport ma optymistyczny wydźwięk. Szefowa sprzedaży Accor Northern Europe, Karelle Lamouche, stwierdziła, że koronawirus i wariant omikron, choć skomplikowały podróżowanie, nie osłabiły entuzjazmu Europejczyków do zwiedzania świata.

- Pandemia nie osłabiła naszego zamiłowania do podróży, choć skomplikowała plany i zmieniła podejście do wakacyjnych wyjazdów – powiedziała Lamouche. – Ludzie wciąż chcą podróżować, choć w minionym roku co piąty z naszych badanych musiał odwołać wyjazd.

Omikron a podróże. Turystyka po koronawirusie

Jak wynika z raportu Accor Northern Europe, przez wariant omikron koronawirusa 21% respondentów musiało przesunąć, a 18% anulować wyjazdy w 2021 r.

Po trudnych doświadczeniach czasów pandemii, kiedy podróże były niepewne lub nawet niemożliwe, Europejczycy są w 2022 r. bardziej skłonni do zapłacenia więcej za wakacje, ale też ostrożniejsi.

Jak wynika z raportu Accor, choć w 2021 r. dominowała spontaniczność w planowaniu wakacji, w 2022 r. dominować będzie raczej przezorność i staranne planowanie. To oczywiście efekt smutnych doświadczeń wiosny i jesieni 2021, kiedy po luzowaniu obostrzeń COVID nastąpiły kolejne fale pandemii, wymuszając lockdowny i odwoływanie wyjazdów.

W 2022 r. Europejczycy, w tym Polacy, chcą spędzać wakacje albo na łonie natury, albo w wielkich miastach, z innymi ludźmi.
W 2022 r. Europejczycy, w tym Polacy, chcą spędzać wakacje albo na łonie natury, albo w wielkich miastach, z innymi ludźmi. dolgachov, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Podróże Polaków w 2022 r. Wakacje ważne dla zdrowia psychicznego

Mimo trudnych doświadczeń ostatnich lat, Polki i Polacy rwą się do zagranicznych podróży.

Jak wynika z najnowszego raportu Accor, 53% Polaków chce w tym roku podróżować więcej niż przed 2020 r. Ankietowani wspominają o dwóch lub nawet czterech wyjazdach rocznie, średnia wynosi aż 3.8. To więcej niż średnia europejska (43% anektowanych z pozostałych krajów deklarowało chęć zwiększenia częstotliwości wyjazdów).

Co więcej, 60% ankietowanych z Polski przyznaje, że są gotowi wydać więcej na tegoroczne wakacje niż w latach poprzednich (średnia w Europie to 39%).

Tak duża gotowość do podróży nawet przy zwiększonych kosztach wynika z naszych wewnętrznych potrzeb, o których istnieniu przed pandemią i erą społecznego dystansu mogliśmy nie zdawać sobie jasno sprawy. Aż 64% Polaków przyznaje, że wakacje to dla nich istotny czynnik, pozwalający zachować poczucie równowagi między życiem prywatnym a pracą. Innymi słowy, wakacje i podróże są nam potrzebne dla zachowania higieny psychicznej i dobrego samopoczucia.

Jak podróżują Europejczycy w 2022 r.? Staycation coraz popularniejsze

80% badanych z Polski, Niemiec, Holandii, Wielkiej Brytanii i Rosji planuje wakacyjny wyjazd mimo panujących nadal obostrzeń COVID. Co więcej, 17% badanych już teraz rezerwuje podróże na rok 2023.

Tylko 6% badanych nie planuje nigdzie wyjeżdżać w 2022 r. Jednocześnie z raportu Accor wynika, że liczba osób skłonnych spędzić wakacje czy urlop w domu stale rośnie. Tzw. staycation, czyli wakacje w miejscu zamieszkania, pozwalają na wypoczynek we własnej strefie komfortu i poznawanie rodzinnej okolicy, co wielu osobom sprawia wielką satysfakcję.

W 2022 r. ankietowani deklarują dużą chęć zwiedzania krajów, w których spędzają wakacje, pragną poznawać odmienne obyczaje i podziwiać zabytki.
W 2022 r. ankietowani deklarują dużą chęć zwiedzania krajów, w których spędzają wakacje, pragną poznawać odmienne obyczaje i podziwiać zabytki. piotrvbero, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Nowe trendy w podróżach i turystyce. Plaża, las i wielkie miasto

Z najnowszego raportu Accor wynika także, jaki rodzaj podróżowania najbardziej interesuje ankietowanych na początku 2022 r. Tendencje są pozornie sprzeczne, ale tak naprawdę wzajemnie się uzupełniają. Turyści pragną jednocześnie wielkiego miasta i wypoczynku na łonie natury.

40% Polaków deklaruje, że wybierze się na wakacje tam, gdzie są piaszczyste plaże. 20% Polaków twierdzi, że z zasady woli na wakacje wyjeżdżać z miasta na łono natury. Z kolei aż 37% ankietowanych preferuje raczej citybreaki – odpoczynek w mieście pełnym atrakcji.

28% Europejczyków planuje korzystać w 2022 r. także z oferty turystyki krajowej – to dwa razy więcej niż w 2021 r. Wzrost zainteresowania atrakcjami własnego kraju możemy obserwować także w Polsce, np. Tatrzański Park Narodowy pobił w zeszłym roku wszelkie rekordy sprzedaży biletów.

W 2022 r. może się także zmienić standard podróżowania. 14% ankietowanych z Europy deklaruje, że zafunduje sobie luksusowe wakacje, by nadrobić minione dwa ciężkie lata.

Podróże w 2022 r. Najpopularniejsze kierunki na wakacje i urlop

Ponad 50% Europejczyków, przebadanych na potrzeby raportu Accor, deklaruje, że swoje wyjazdy w 2022 r. ograniczy do samej Europy. Ulubionym kierunkiem wyjazdów wskazanym przez ankietowanych jest południe kontynentu.

Jeśli chodzi o kraje Europejskie, wśród ankietowanych najbardziej popularne są:

 • Włochy (36%)
 • Hiszpania (30%)
 • Grecja (28%)

Polska znajduje się na 10 miejscu razem z Rosją – na oba kraje jako preferowane kierunki wakacyjnych wyjazdów wskazało 10% ankietowanych.

Co ciekawe, raport trendów podróżniczych Accor wskazał kierunki zyskujące popularność w 2022 r. Wśród nich znalazły się Sopot i Warszawa.

Jeśli chodzi o inne regiony świata, 13% ankietowanych wskazało jako cel wyjazdów Amerykę Południową, a 11% wybiera się do Azji Południowo-Wschodniej.

Sami Polacy najchętniej w 2022 r. wybiorą się do:

 • Hiszpanii (40%)
 • Włoch (39%)
 • Grecji (33%)
 • Chorwacji (32%)
Wśród polskich ankietowanych jako najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów w 2022 r. wskazywane są kraje południa Europy, zwłaszcza te z pięknymi
Wśród polskich ankietowanych jako najpopularniejsze kierunki wakacyjnych wyjazdów w 2022 r. wskazywane są kraje południa Europy, zwłaszcza te z pięknymi plażami. Polscy turyści najchętniej wyjadą do Hiszpanii, Włoch, Grecji i Chorwacji. master2, 123RF.com, zdjęcie ilustracyjne

Nowe trendy podróżnicze. Co jest ważne dla turystów w 2022 r.?

Według raportu Accor 22% europejskich ankietowanych zadeklarowało, że bardzo ważnymi czynnikami w wyborze oferty wyjazdu za granicę są dla nich:

 • elastyczność (w razie anulowania lotów i powrotu lockdownów),
 • wysoki standard higieny oraz poziom bezpieczeństwa,
 • świadomość ekologiczna, podróżowanie odpowiedzialne

Raport Accor wskazuje także na ogólne zmiany w stylu podróżowania, które już stają się widoczne i będą dominować w roku 2022. Oto one:

 • Luksusowe wyjazdy – po dwóch latach przerwy, Europejczycy mają wielki apetyt na podróżowanie i nie żałują pieniędzy na luksusowe wycieczki
 • Natura – kontakt z naturą stał się bardzo ważnym elementem wyjazdów wypoczynkowych
 • Nacisk na doświadczenia – podróżni chcą przeżyć na wyjeździe coś dobrego i ważnego dla nich, nauczyć się czegoś, co sprawi, że będą lepszymi ludźmi z poszerzonymi horyzontami
 • Dłuższe wycieczki – wyjazdy zagraniczne w 2022 r. mogą być dłuższe, podróżni chętnie też łączą wyjazd z pracą w ramach tzw. workation.
 • Podróżowanie solo – w 2022 r. duża część ankietowanych planuje podróżować samodzielnie
 • Wycieczki do miast – po dwóch latach izolacji i kwarantanny, szybko wzrasta zainteresowanie wyjazdami do miast i korzystaniem z oferty wielkich metropolii

Raport Accor o trendach podróżniczych na 2022 r. dostępny jest TUTAJ (w języku angielskim).

Źródło: accor.com

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Festiwal podróżniczy za horyzontem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Podróże i turystyka po COVID-19. Najnowszy raport ukazuje trendy podróżnicze na 2022 r. Polacy są gotowi wyjeżdżać częściej i wydawać więcej - Strona Podróży

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto