Podsumowanie pierwszego dnia mistrzostw Europy w piłce ręcznej

Paweł Wieczorek
Logo Mistrzostw Europy
Logo Mistrzostw Europy Logo Mistrzostw Europy
Nie brakowało emocji, nie brakowało również niespodzianek. Oto co działo się podczas pierwszego dnia mistrzostw Europy w piłce ręcznej rozgrywanych w Austrii.

Grupa A

Rosja-Ukraina 37:33
Rosjanie bez większych problemów poradzili sobie z mało doświadczoną ekipą Ukrainy. Bardzo istotna była w tym spotkaniu pierwsza połowa, po której Rosjanie schodzili z 5-bramkową zaliczką. Głównie za sprawą świetnie spisującego się Konstantina Igropulo, który zdobył w tym spotkaniu 11 bramek.

Chorwacja- Norwegia 25:23
Wicemistrzowie świata- Chorwaci, po ciężkim i zaciętym meczu pokonali drużynę ze Skandynawii. O tym jak bardzo zażarta była to walka, niech świadczy choćby fakt, iż w całym spotkaniu hiszpański sędzia Gregorgio Muro, aż 11-krotnie był zmuszany odsyłać zawodników na ławkę kar.

Dania- Austria 33:29
Broniący tytułu mistrzów europy Duńczycy spokojnie wygrali ze wspieraną przez 5,5 tysięczną rzeszę kibiców drużyną Austrii. Pomimo zwycięstwa ekipy Ulrika Wilbeka wydaje się, iż Duńczycy nie są jeszcze w optymalnej formie, którą być może zachowali na spotkania z bardziej wymagającymi rywalami.

Islandia- Serbia 29:29
Do tego pojedynku w roli faworyta przystępowali Islandczycy. Po pierwszej połowie, po której Islandia prowadziła 15:11 kibicom zgromadzonym w Tips Arena mogło się wydawać, iż mecz ten zakończy się klęską Serbii. Druga połowa przyniosła jednak zupełnie inne oblicze Serbskiej drużyny, która do samego końca goniła wynik, by ostatecznie wywalczyć remis.

Niemcy- Polska 25:27
Kluczem do zwycięstwa podopiecznych Bogdana Wenty były wspaniałe obrony Sławka Szmala, "bomby" Karola Bieleckiego oraz jak przyznają sami zawodnicy doping półtora tysiąca polskich kibiców. Bardzo dobry występ w drużynie Niemiec zaliczył Torsten Jansen, którego skuteczność rzutów wynosiła 100% (6/6)

Szwecja- Słowenia 25:27
Szczypiorniści trzech koron sprawili ogromną sensacje przegrywając z najmniej utytułowaną w tej grupie Słowenią. Po pierwszej połowie nic nie zapowiadało takiego rozstrzygnięcia, gdyż Szwedzi prowadzili, aż 13:7! Ostra reprymenda udzielona w przerwie meczu przez byłego reprezentanta Jugosławii a obecnie trenera Słowenii Zvonimira Serdarusica dała piorunujący efekt, gdyż Słoweńcy wygrali drugą połowę 20:12, wychodząc na prowadzenie dopiero w ostatniej minucie! Taki wynik uczynił grupę C jeszcze ciekawszą.

Hiszpania- Czechy 37:25
Pogrom zdecydowanych faworytów Hiszpanów nad Czechami nikogo w tym meczu nie zdziwił. Dla mało doświadczonych Czechów każde zwycięstwo w tym turnieju będzie sporym sukcesem. Ojcem zwycięstwa w drużynie z półwyspu Iberyjskiego był Iker Romero, który na 18 rzutów zdobył aż 14 bramek.

Francja- Węgry 29:29Drużyna Węgier sprawiła sporą niespodziankę remisując z aktualnymi mistrzami świata a trzeba zaznaczyć, że mieli wielką szansę wygrać! Jeszcze 3 minuty przed zakończeniem spotkania prowadzili 29:25 ale szalone ataki Karabatica i spółki uratowały punkt dla drużyny trójkolorowych.

godzina 18:15 Czechy- Francja
godzina 20:15 Węgry- Hiszpania