Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Podyskutuj o islamie. „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami?"

Ewa Bo
Ewa Bo
mat. organizatora
22 września o godz. 18.30 w Warszawie, w ramach przeglądu filmowego patrzę na: islam, w państwiemieście odbędzie się dyskusja nt „Czy muzułmanie są współczesnymi Żydami? Postrzeganie muzułmanów i muzułmanek przez społeczeństwo polskie”.

Islam, muzułmanie, wielokulturowość. Pojęcia te w ostatnich latach stały się obiektem zainteresowania rzeszy ludzi. Osoby nie zajmujące się na co dzień tematyką migracji, aspektami dialogu międzyreligijnego i międzykulturowego, zaczęły żywo interesować się integracją cudzoziemców i cudzoziemek. Szczególne miejsce w tych zainteresowaniach zajmuje islam i jego wyznawcy/wyznawczynie.

W wypowiedziach – na określenie muzułmanów i muzułmanek mieszkających w Europie – na forach internetowych często pojawiają się sformułowania takie jak „pasożyty”, „ciapaty”, „muslim”, „terrorysta”(...) Często sytuacja ta porównywana jest do lat 20. XX wieku, kiedy o brak integracji i pasożytniczy styl bycia oskarżano Żydów i Żydówki, straszono wykulturowieniem i zanikiem europejskiego stylu życia.

Czy można więc uznać, że historia się powtarza? Czy grozi nam eskalacja konfliktu? Jaką rolę w powielaniu stereotypów wobec muzułmanów i muzułmanek odgrywają media? Zastanowimy się również nad islamofobią w Polsce, która rośnie mimo małej liczby muzułmanów i muzułmanek w kraju.

W trakcie w/w debaty zostaną zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych wspólnie z Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego dotyczących postaw społeczeństwa polskiego wobec muzułmanów i muzułmanek.

Prowadzenie:
Michał Gąsior – dziennikarz natemat.pl,
prelegenci:
prof. Michał Bilewicz – Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego,
dr Marta Widy-Behiesse – arabistka i islamolog, kierownik Zakładu Islamu Europejskiego na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego,
Kamil Kamiński – prezes fundacji Przestrzeń Wspólna, zajmującej się między innymi przeciwdziałaniem islamofobii oraz opisywaniem tego zjawiska,
Piotr Ibrahim Kalwas - polski muzułmanin mieszkający w Egipcie, pisarz i reporter piszący głównie dla Gazety Wyborczej.

Dokładny opis pozostałych debat i ich gości jest dostępny na stronie patrzena.pl

Organizatorem przeglądu jest fundacja Przestrzeń Wspólna | przestrzenwspolna.pl

Państwomiasto mieści się w Warszawie przy ul. Andersa 29.

(mat. organizatora)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto