Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poeta i wojna - "Baczyński" wkrótce na ekranach

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
"Baczyński", film poetycko-biograficzny, reż. Kordian Piwowarski (2012)
"Baczyński", film poetycko-biograficzny, reż. Kordian Piwowarski (2012)
15 marca 2013 roku do kin wejdzie film Kordiana Piwowarskiego „Baczyński”. Według zapowiedzi reżysera i scenarzysty „to podróż do wnętrza duszy” wybitnego poety, żyjącego w czasie "Apokalipsy spełnionej".

Fabularyzowany dokument Baczyński przedstawia ostatnie, wojenne lata życia Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – jednego z największych polskich poetów XX wieku. Twórcą poetycko-biograficznego filmu jest Kordian Piwowarski (syn znanego reżysera Radosława Piwowarskiego), absolwent PWSFTviT w Łodzi. Młody twórca sprawdził się już przed publicznością jako reżyser serialu Na dobre i na złe (TVP2) oraz asystent Andrzeja Wajdy podczas realizacji filmu Katyń.

Główną postać w filmie odtwarza Mateusz Kościukiewicz, laureat prestiżowej Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego, przyznawanej wyróżniającym się młodym indywidualnościom (2010). Utalentowany aktor dał się poznać w Tataraku Andrzeja Wajdy, Nightwatching Petera Greenawya, Wszystko, co kocham Jacka Borcucha, Sali Samobójców Jana Komasy (podkład głosu), Bejbi Blues Katarzyny Rosłaniec. Ukochaną poety, Barbarę Drapczyńską gra Katarzyna Zawadzka, doceniana już przez krytykę artystka, która otrzymała nagrodę za debiut w W imieniu diabła Barbary Sass na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2011).

Nowemu przedsięwzięciu przyświeca ambitny zamysł ożywienia czołowego przedstawiciela pokolenia Kolumbów. „To podróż do wnętrza jego duszy – próba zrozumienia, co Baczyński czuł w kluczowych momentach życia, dlaczego pisał to, co pisał, dlaczego zginął na samym początku Powstania” – objaśnia Kordian Piwowarski. Szereg tak postawionych zagadnień pozwala sądzić, że film stawia sobie zadanie unaocznienia najbardziej intymnych źródeł poezji Baczyńskiego, a tym samym zrozumienia tej liryki po prostu i zwyczajnie w nurcie przeżyć, jakie ją powołały. Sławna postać wyłania się jako syn, mąż, żołnierz i człowiek. Opowiadają o nim jego wiersze, świadkowie wydarzeń oraz współcześni młodzi ludzie zafascynowani jego twórczością.

„Tę poezję można czytać jak jeden tekst” – napisała Aleksandra Okopień-Sławińska. Myśl ta zdaje się przyświecać filmowi, w którym poezja staje się głównym tematem, wszechobecnym elementem, przywoływanym w scenach fabularnych oraz dokumentalnych. Istotnym materiałem, wykorzystanym w filmie są zarejestrowane ujęcia współczesnych deklamacji podczas slamu w warszawskim klubie w styczniu 2011 roku, zorganizowanego w dziewięćdziesiątą rocznicę urodzin Baczyńskiego (nagranie dostępne w internecie w serwisie Youtube). Recytacje współczesne, stanowiące część filmu, budują pomost pomiędzy pokoleniami, które dzieli przepaść odmiennych doświadczeń. Kadrom towarzyszy muzyka, współtworząca nastrój filmu, skomponowana przez Bartosza Chajdeckiego (autora m. in. muzyki w serialu Czas honoru).

Ważnym wątkiem filmu jest miłość utalentowanego młodzieńca, w którym matka upatruje spadkobiercę Juliusza Słowackiego, do poetycko usposobionej dziewczyny, jaka porzuca tworzenie, gdy poznaje wiersze ukochanego. Historia nadzwyczajnego związku dwudziestolatków Krzysztofa i Barbary, zakończonego tragicznie śmiercią małżonków w Powstaniu Warszawskim może użyczyć współczesnym ich rówieśnikom zapomnianych prawd i wartości.

Film Baczyński może przyczynić się do stworzenia więzi pomiędzy wizjami różnych pokoleń, odnalezienia ponadczasowego znaczenia w poglądach i wartościach rówieśników sprzed dziesiątków lat. Projekt jest adresowany przede wszystkim do szkół, by wesprzeć współczesnych nastolatków w dotarciu do uniwersalnych znaczeń, jakie kryją się w poezji. Stawia sobie również za cel zainspirowania poszukiwań odpowiedzi na odwieczne pytania oraz wywołanie dyskusji nad miejscem poezji w życiu.

Zwiastun filmu:

Masz ochotę obejrzeć dobry film wieczorem w telewizji? Sprawdź aktualnyprogram tv!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto