Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września w Krakowie

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. W jego podziemiach jest Panteon Narodowy
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie. W jego podziemiach jest Panteon Narodowy Wikipedia Commons
Znany jest termin pogrzebu Sławomira Mrożka zmarłego 15 sierpnia br. Uroczystość funeralna odbędzie się 17 września. Prochy pisarza zostaną złożone w Panteonie Narodowym w podziemiach kościoła św. Piotra i Pawła w Krakowie.

Wicedyrektor wydziału informacji w Urzędzie Miasta Krakowa Filip Szatanik dziś poinformował, że pogrzeb Sławomira Mrożka jest zaplanowany na dzień 17 września br. Ceremonia funeralna o charakterze religijnym, jak zapowiadają organizatorzy, zgromadzi wiele osób, w tym przedstawicieli świata kultury, teatru, a także polityki.

Uroczystości rozpoczną się rano - o godz. 10.00 zostanie wystawiona urna z prochami pisarza. Będzie można złożyć mu hołd w Barbakanie, gdzie urna znajdzie się razem z księgą kondolencyjną.

Około godziny 12.30 Rynkiem Głównym i ulicą Grodzką przejdzie kondukt żałobny do kościoła świętych Piotra i Pawła. Urna zostanie przewieziona karawanem konnym spod Barbakanu do kościoła. Tam o godzinie 13.00 odbędzie się nabożeństwo żałobne, któremu przewodniczyć będzie metropolita krakowski, kardynał Stanisław Dziwisz.

Po mszy świętej, urna z prochami Sławomira Mrożka zaniesiona zostanie do krypt, znajdujących się pod kościołem. W tej ceremonii udział wezmą tylko rodzina i najbliżsi przyjaciele wybitnego pisarza. Później krypty zostaną otwarte dla osób, które będą chciały złożyć hołd zmarłemu.

Panteon Narodowy będzie dostępny dla mieszkańców Krakowa przez ok. godzinę po zakończeniu uroczystości żałobnych.

Szczegóły przebiegu ceremonii zostaną podane do publicznej wiadomości w przyszłym tygodniu.

Miejscem spoczynku Sławomira Mrożka będzie powstający Panteon Narodowy w kościele św. Piotra i Pawła, który ma być kontynuacją dwóch wcześniejszych krakowskich miejsc pamięci narodowej: Grobów Królewskich na Wawelu oraz Krypty Zasłużonych w kościele o. Paulinów na Skałce. Zgodę na to miejsce wyraziła rodzina pisarza.

Czytaj więcej: Krypta Sławomira Mrożka w nowym Panteonie Narodowym w Krakowie

Podziemia kościoła św. Piotra i Pawła mają być miejscem pochówku ludzi kultury, sztuki i nauki, rozsławiających Polskę na świecie, ale nie polityków. Decyzje, kto tam spocznie, będzie podejmować siedmioosobowa kapituła, w której składzie znaleźli się: metropolita krakowski, minister kultury i dziedzictwa narodowego, prezes Polskiej Akademii Nauk, prezes Polskiej Akademii Umiejętności, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa oraz przewodniczący Rady Fundacji Panteon Narodowy.

Pomysł powołania nowego Panteonu w kościele św. Piotra i Pawła pojawił się, gdy ojcowie paulini wycofali się z projektu rozbudowy w ich świątyni Krypty Zasłużonych na Skałce. Fundacja Panteon Narodowy została utworzona w maju 2010 r. przez 11 krakowskich wyższych szkół publicznych, Polską Akademię Umiejętności i Archidiecezję Krakowską.

Jesienią zeszłego roku została otwarta pierwsza część Panteonu Narodowego. Uroczystość odbyła się w 400. rocznicę śmierci ks. Piotra Skargi, pochowanego w krypcie tej krakowskiej świątyni. Symbolicznie zostały otwarte wtedy trzy krypty o łącznej powierzchni kilkudziesięciu metrów kwadratowych. Wmurowano też specjalną tablicę, upamiętniającą to wydarzenie. Krypty te nie są na razie dostępne dla zwiedzających. Prace budowlane związane z tworzeniem Panteonu potrwają jeszcze około trzech lat.

Czytaj także: Sławomir Mrożek nie żyje. Pogrzeb odbędzie się w Krakowie

Według PAP.

od 12 lat
Wideo

Niedzielne uroczystości odpustowe ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pogrzeb Sławomira Mrożka odbędzie się 17 września w Krakowie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto