MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy kupują mniej "małpek" ze względu na wyższą cenę. "Aby ominąć podatek, na rynku zaczyna pojawiać się nowa pojemność"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
- Możemy zatem powiedzieć, że wprowadzenie podatku spełniło swoje założenia i odnotowujemy spadki w sprzedaży alkoholu w małych pojemnościach- mówi ekspertka
- Możemy zatem powiedzieć, że wprowadzenie podatku spełniło swoje założenia i odnotowujemy spadki w sprzedaży alkoholu w małych pojemnościach- mówi ekspertka Tomasz Czachorowski/ Polska Press
Sprzedaż wódki notowała w kilku ostatnich latach systematyczne wzrosty sprzedaży, napędzane coraz większą popularnością małych pojemności. - Wprowadzenie podatku małpkowego zatrzymało pozytywną dynamikę segmentu- tłumaczy w rozmowie z nami ekspertka.

Sprzedaż wódki od kilku lat systematycznie wzrastała, napędzana coraz większą popularnością małych pojemności. Jednak wraz z wprowadzeniem od stycznia 2021 roku podatku na napoje alkoholowe o pojemności do 300ml uzależniony od zawartości alkoholu zatrzymało pozytywną dynamikę segmentu. Dodatkowa opłata alkoholowa dotyka w głównej mierze rynku wódki, dla którego sprzedaż butelek o małych pojemnościach jest bardzo istotna.

Odnotowujemy spadki w sprzedaży alkoholu w małych pojemnościach

- Wprowadzony od stycznia podatek na napoje alkoholowe o pojemności do 300ml uzależniony jest od zawartości alkoholu. Dodatkowa opłata alkoholowa dotyka w głównej mierze rynku wódki, dla którego sprzedaż butelek o małych pojemnościach jest bardzo istotna. To właśnie pojemności 90/100ml oraz 200ml odpowiadają za około 75 proc. wolumenu sprzedaży wódek smakowych oraz około 30 proc. wolumenu sprzedaży wódek czystych- tłumaczy w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press Joanna Stankiewicz, Centrum Monitorowania Rynku.

Jak wyjaśnia ekspertka, zmiany cenowe mają bardzo istotny wpływ na sprzedaż małych pojemności wódki. Jak pokazują dane CMR, w styczniu-lutym 2021 ich wolumen sprzedaży w sklepach małoformatowych do 300 m2 był o około 20 proc. niższy w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Trochę większe spadki obserwowane są w przypadku wódek czystych, gdzie sprzedaż zarówno 90/100ml jak i 200ml spada rok do roku o ponad 20 proc.

- Natomiast na rynku smakowym najmniejsze pojemności raportują podobne spadki, jednakże dwusetki osiągają niższy wolumen sprzedaży o „jedyne” 8 proc. Oczywiście różnice w wartości sprzedaży nie są aż tak duże, ze względu na wyższą cenę. Wartość sprzedaży czystych małpek w styczniu-lutym 2021 w stosunku do zeszłego roku była niższa o około 8 proc., a smakowych o około 4 proc. Możemy zatem powiedzieć, że wprowadzenie podatku spełniło swoje założenia i odnotowujemy spadki w sprzedaży alkoholu w małych pojemnościach. Warto dodać, że duże podwyżki cenowe powodują, że małe pojemności są zdecydowanie mniej korzystne cenowe w stosunku do dużych butelek wódki- tłumaczy Stankiewicz.

wprowadzona opłata wynosi 25 zł od litra stuprocentowego alkoholu, co dla 40-procentowej setki oznacza 1 zł podatku, a dla dwusetki 2 zł, jednak ekspertka zwraca uwagę, że w praktyce wartość ta może się różnić w zależności od wódki, ze względu na to że wiele wariantów charakteryzuje się obniżoną zawartością alkoholu bądź zmniejszoną pojemnością i dodaje, że już w pierwszych tygodniach roku 2021 widoczne były wzrosty cen wódek ze względu na nowy podatek.

- Jeszcze pod koniec zeszłego roku klienci sklepów małoformatowych mogli nabyć 90/100ml wódki smakowej średnio w cenie 6 zł i 200ml za około 12 zł. Natomiast w lutym 2021 średnie ceny sięgają już odpowiednio około 7 zł oraz 13,70 zł. Z kolei średnie ceny małpek czystych w ostatnich miesiącach zeszłego roku kształtowały się na poziomie około 5,70 zł za 90/100ml oraz około 11,20 zł za 200ml, a w ostatnim miesiącu ceny te wzrosły odpowiednio do około 6,80 zł i 13,50 zł. Podkreślam, że duże podwyżki cenowe powodują, że małe pojemności są zdecydowanie mniej korzystne cenowe w stosunku do dużych butelek wódki- wylicza.

Nowa pojemność wódki

Jak wyjaśnia Stankiewicz, ze względu na spadającą sprzedaż małych pojemności, aby ominąć podatek, na rynku zaczyna pojawiać się pojemność od dawna nie używana w przypadku wódki – 350ml.

- Natomiast na razie jej dostępność nie jest wysoka. Zobaczymy jak nowa opcja zostanie przyjęta przez konsumentów. Na bieżąco będziemy monitorować sprzedaż tej pojemności- podsumowuje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy kupują mniej "małpek" ze względu na wyższą cenę. "Aby ominąć podatek, na rynku zaczyna pojawiać się nowa pojemność" - Portal i.pl

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto