Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polacy najczęściej inwigilowani w Europie. 1,8 mln przejrzanych bilingów

Mariusz Michalak
Mariusz Michalak
Operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek przechowywania danych o połączeniach przez dwa lata.
Operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek przechowywania danych o połączeniach przez dwa lata. The Parkinson, Flickr, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Man_speaking_on_mobile_phone2.jpg
1 mln 850 tys. Tyle razy w ubiegłym roku sięgano po informacje wynikające z wykonywanych przez nas połączeń telefonicznych. Uprawnione do tego służby zwracały się do operatorów o bilingi często bez naszej wiedzy.

Państwo coraz bardziej interesuje się wykonywanymi przez Polaków połączaniami telefonicznymi. W ubiegłym roku różne instytucje, zwracały się do operatorów o takie dane 1 mln 856 tys. razy. To o pół miliona razy więcej niż w 2010 roku. Policja, sądy, prokuratura i służby już w 2009 roku pobiły w tym rekord na skalę Unii Europejskiej.

Po jakie informacje najczęściej sięgają służby? "Te instytucje zwracały się do operatorów sieci komórkowych i stacjonarnych przede wszystkim o wykaz połączeń, czyli bilingi. Ale także o miejsce, w którym znajdował się abonent, gdy jego komórka logowała się do BTS-u, czyli stacji bazowej. O moment rozpoczęcia połączenia i czas jego trwania. Pytania dotyczyły też wysyłanych smsów" - wyjaśnia dla Tvn24.pl dr Zbigniew Rau, były wiceszef MSWiA i oficer policji.

Operatorzy telekomunikacyjni mają obowiązek przechowywania danych o połączeniach przez dwa lata. W innych krajach okres ten wynosi maksymalnie rok. W Polsce mamy dziewięć służb, które mogą korzystać z metod inwigilacji obywateli. Są to m.in, policja, prokuratura czy ABW. Zakres przekazywanych danych wynika z wynika z ustawy o prawie telekomunikacyjnym.

"Te przepisy należy pilnie zmienić tak, by dostosować je do art. 8 Europejskiej Konwencji o Ochronie Praw Człowieka oraz do art. 49 i 51 Konstytucji RP, na podstawie których możliwe będzie zgodne z europejskimi standardami prawnymi wykorzystywanie, akwizycja i analiza danych retencyjnych" - komentuje sytuację dr Rau.

Znajdź nas na Google+

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polacy najczęściej inwigilowani w Europie. 1,8 mln przejrzanych bilingów - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto