Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polonusi w Rzeszowie wycinają hołubce

Agnieszka Szafirska
Agnieszka Szafirska
Logo XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie
Logo XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych w Rzeszowie Materiały organizatora
W Rzeszowie od 18 do 23 lipca trwał XIV Światowy Festiwal Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W jego ramach zespoły z całego świata występowały na estradzie w rzeszowskim rynku oraz na koncertach w Hali Podpromie.

Od 1969 roku, co trzy lata, tancerki i tancerze polonijnych zespołów folklorystycznych z całego świata przyjeżdżają do Rzeszowa na występy, które odbywają się w ramach Światowego Festiwalu Polonijnych Zespołów Folklorystycznych. W tym roku organizatorami XIV edycji Festiwalu byli "Wspólnota Polska", prezydent miasta Rzeszowa i marszałek województwa podkarpackiego. Festiwal rozpoczął się barwnym Korowodem Zespołów, który przeszedł ulicami Rzeszowa.

Przez sobotę i niedzielę na estradzie w Rynku w trzech, trzygodzinnych blokach ludowe kujawiaki, mazurki, krakowiaki i inne polskie tańce prezentowały, jak przystało w pięknych ludowych strojach, członkowie 43 zespołów, z 15 krajów świata. Polonusi przyjechali na Podkarpacie m.in. z Ukrainy, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii. Występom towarzyszył Kiermasz Rzecha. Można było popróbować regionalnych potraw, zakupić rzeźbione przez lokalnych twórców ludowe świątki, artystyczne ozdoby, pamiątki, a także publikacje o Podkarpaciu.

Festiwal, zgodnie z tradycją, zakończył się wielkim koncertem galowym w Hali Podpromie. Wystąpiły podczas niego wszystkie zespoły, biorące udział w Festiwalu. Dużym zainteresowaniem cieszył się również inny organizowany w ramach Festiwalu występ pt. „Tańce i pieśni krajów zamieszkania”. Podczas niego zespoły zaprezentowały stroje, tańce i kulturę krajów, z których przybyły.

Ze względu na fakt, że w 2009 roku minie 40 lat od pierwszych festiwalowych występów w Rzeszowie, tegoroczny Festiwal ma szczególne znaczenie. Organizatorzy chcą, by zainaugurował on Rok Kultury Polonijnej. Jubileuszowe obchody zakończy w 2009 roku 7. Festiwal Dziecięcych Zespołów Folklorystycznych w Iwoniczu Zdroju. Pomiędzy tymi dwoma imprezami Wspólnota Polska chce przygotować szereg kolejnych imprez promujących polską kulturę.

Szczegółowy program Festiwalu oraz dodatkowe informacje można znaleźć na stronie organizatora

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto