Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polscy europosłowie zawiedli

Redakcja
Jerzy Buzek i Jacek Saryusz-Wolski są wśród polskich parlamentarzystów, którzy głosowali przeciwko uznaniu rocznicy śmierci Witolda Pileckiego za Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmami.

22 polskich eurodeputowanych głosowało w Parlamencie Europejskim zgodnie z interesami unijnych eurokratów, czyli przeciwko uznaniu rocznicy śmierci Witolda Pileckiego za Międzynarodowy Dzień Bohaterów Walki z Totalitaryzmami. Pilecki to polski bohater, znany na całym świecie (słynny "ochotnik do Auschwitz" i ofiara UB). Polacy głosowali jednak zgodnie z wytycznymi szefów ich kół parlamentarnych w Parlamencie Europejskim.

- Polscy eurodeputowani, głosujący przeciwko uhonorowaniu jednego z największych bohaterów najnowszej historii swojego kraju - tego nie wolno zbagatelizować, ani pozostawić bez wyciągnięcia surowych konsekwencji - stwierdza na łamach Naszego Dziennika dr Jerzy Bukowski, reprezentujący Porozumienie Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych:

Nasz Dziennik

Rzecz dotyczy 22 posłów,a są to: Jerzy Buzek, Jacek Saryusz-Wolski, Janusz Lewandowski, Zbigniew Zaleski, Bogusław Sonik, Zdzisław Chmielewski, Urszula Gacek, Stanisław Jałowiecki, Jan Olbrycht, Jacek Protasiewicz, Tadeusz Zwiefka (PO), Czesław Siekierski (PSL), Lidia Geringer de Oedenberg, Bogusław Liberadzki (SLD), Genowefa Grabowska (Socjaldemokracja Polska), Grażyna Staniszewska, Andrzej Wielowieyski, Janusz Onyszkiewicz (Demokraci.pl), Adam Gierek (Unia Pracy), Paweł Piskorski (Stronnictwo Demokratyczne), Jan Masiel (Stronnictwo Piast) i Marek Czarnecki (niezrzeszony).

Posłowie się tłumaczą

Jedynie wśród europosłów kojarzonych z PiS nie było żadnego, który głosowałby przeciw. Zwraca uwagę obecność na powyższej liście Bogusława Sonika, który według informacji w Wikipedii "w latach 70. współpracował z Komitetem Obrony Robotników. Po śmierci Stanisława Pyjasa był wśród założycieli SKS (Studenckiego Komitetu Strajkowego) . W 1980 wstąpił do NSZZ "Solidarność", był m.in. wiceprzewodniczącym zarządu Regionu Małopolskiego związku".

Na stronie Bogusława Sonika (http://www.boguslawsonik.pl/dlaprasy.php) można znaleźć zapewnienia, że poseł angażował się w popularyzację zasług rotmistrza Pileckiego i oświadczenie, w którym czytamy m.in.: "Oczywistą intencją wszystkich posłów Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w Parlamencie Europejskim było i jest uczczenie pamięci rotmistrza Witolda Pileckiego."

Problem w tym, że jak wynika ze stenogramów udostępnionych na stronie europoseł PiS Hanny Foltyn-Kubickiej http://www.foltynkubicka.pl/pl/c2VsZWN0ZWR8ODd8c3Vic2VsZWN0ZWR8MTU1Mw==/subpage.php głosowania były dwa i w pierwszym Sonik się wstrzymał, a w drugim głosował przeciw, co tym bardziej trudno wytłumaczyć pomyłką. Pozostali europosłowie PO (z wyjątkiem Małgorzaty Handzlik i Filipa Kaczmarka) oraz PSL głosowali przeciw zarówno w pierwszym, jak i drugim głosowaniu. Warto w tym miejscu nadmienić, że dwaj europosłowie kiedyś związani z PSL, a teraz z PSL "Piast" (Janusz Wojciechowski i Zdzisław Podkański) w obu głosowaniach byli "za".

Teraz europosłowie tłumaczą się błędem technicznym, bo im w gruncie rzeczy wstyd, gdy sprawa wypłynęła. Jakoś wytłumaczyć się wypadało, ale skoro nie umieją głosować, to tym bardziej nie nadają się do Parlamentu Europejskiego!

Poprawki Foltyn-Kubickiej

W trakcie obrad głosowano nad dwiema poprawkami, zgłoszonymi przez europoseł PiS Hannę Foltyn-Kubicką:

- Poprawka nr 3:
"Akcentując znaczenie podtrzymywania żywej pamięci o przeszłości i o ludziach, którzy dzięki swojej ofiarności, wierności ideałom, honorowi i męstwie, powinni zostać wpisani w świadomość Europejczyków jako bohaterowie wieku totalitaryzmów; ludziach takich, jak Witold Pilecki, który dobrowolnie poszedł do obozu koncentracyjnego, aby organizować tam ruch oporu oraz zbierać informacje o masowych mordach" [...]

- Poprawka nr 12
[...]"Proponuję, aby dzień 25 maja (rocznica wykonania wyroku śmierci na bohaterze z Auschwitz, rotmistrzu Witoldzie Pileckim, straconym 25.05.1948 r.) ogłosić Międzynarodowym Dniem Bohaterów Walki z Totalitaryzmem, co będzie zarówno wyrazem szacunku i hołdu złożonego wszystkim tym, którzy walcząc z tyranią, dawali świadectwo heroizmu i prawdziwej miłości do człowieka, jak i wyraźnym wskazaniem przyszłym pokoleniom właściwej postawy w obliczu groźby totalitarnego zniewolenia".

Foltyn-Kubicka domagała się imiennego głosowania nad swymi poprawkami, dzięki czemu wiemy, którzy posłowie głosowali przeciw.

*** W kolejnym artykule przedstawię paradoksy ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto