Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polska fasola z orzełkiem wyrośnie w Ogrodzie Reformacji

Ewa Bo
Ewa Bo
ks. Byrt
Wiosenne słońce nastraja do słodkiego lenistwa, lecz mieszkańcy Beskidów nie próżnują. Dzisiaj w Ogrodzie Reformacji rozpoczęto sadzenie nowych roślin.

Wśród wielu gatunków drzew rosnących w Ogrodzie Reformacji, zasadzonych w ciągu kilku lat przez ludzi z kraju i z zagranicy, wyznających różną religię (polityków, sportowców, młodzież szkolną itd.), wkrótce będzie można zobaczyć nową roślinę - fasolę. Jednak nie jest to zwykła fasola, którą widzimy na co dzień na sklepowych półkach czy bazarowych straganach.

Ta nazywana jest polską fasolą z orzełkiem lub fasolą niepodległości. Jest ona symbolem niepodległej Polski.

Na jej białych nasionach widoczny jest orzełek w kolorze wiśniowo-czerwonym. A na niektórych ziarnach, występuje jeszcze niewielka plamka, przypominająca koronę polskiego godła. Roślina ta pochodzi z dawnych kresów wschodnich. W okresie zaborów sadzono ją pomiędzy ziemniakami, aby nie rzucała się w oczy, bowiem za jej uprawianie groziły poważne represje. Tradycją i obowiązkiem patriotycznym było spożywanie tej fasoli podczas Wigilii.

Wspomina o niej także profesor Anna Rosner z Uniwersytetu Warszawskiego, która badała historię polskiego parlamentaryzmu i dzieje kultury prawnej. W artykule „Prawnoustrojowe symbole Rzeczypospolitej szlacheckiej na ziemiach polskich” (opublikowanym w „Studia Iuridica” XLII/2003) pisze "Jak potrzebna i ważna była ta symbolika i jak ją pielęgnowano, niech świadczy fakt, że po powstaniu styczniowym w wielu regionach dawnych ziem polskich ostentacyjnie hodowano w ogrodach pewien gatunek fasoli tyczkowej, której naturalny wzór (wybarwienie) przypominał orła. Na ten temat dyskusję zapoczątkował K. Ruppert (w 1923 r.). Sam fakt zaistnienia takiej dyskusji świadczy o wadze przywiązywanej do symboliki patriotycznej".

W Ogrodzie Reformacji w Beskidach również nie zapomniano o tym symbolu niepodległej Polski, dlatego też zasadzono tę fasolę. Kolejnym powodem wyboru tej, a nie innej rośliny, jak mówi ks. Jan Byrt w rozmowie z Wiadomościami24.pl, jest zbliżający się jubileusz 500 lecia Reformacji i przypadająca 4 czerwca - 25 rocznica wolnych wyborów parlamentarnych.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto