Polska i Rosja za burtą Euro 2012! Grecy i Czesi zszokowali kibiców

Kibice zmierzający na spotkanie
Kibice zmierzający na spotkanie Adam Sęczkowski
Franciszek Smuda, tuż po przegranym meczu z Czechami zapowiedział, że rezygnuje z prowadzenia reprezentacji Polski. Podziękował za wspaniały doping kibicom i PZPN za współpracę. - Trzeba żyć dalej, na Euro 2012 zdobyliśmy doświadczenie - powiedział w TVP Jakub Błaszczykowski, kapitan naszej reprezentacji.

Polacy w ostatnim meczu rundy grupowej Grupy A zmierzyli się we Wrocławiu z reprezentacją Czech. Aby awansować do ćwierćfinału Euro 2012 musieli wygrać ten mecz.

Polacy tak jak w pojedynku z Rosją rozpoczęli spotkanie bardzo dobrze. Zabrakło decydującego ciosu. Do przerwy wynik na stadionie we Wrocławiu wynosił 0:0.

W rozgrywanym równolegle spotkaniu w Warszawie Grecy prowadzili po 45 minutach z Rosją 1:0 i to oni, kosztem Czechów, byli jedną nogą w następnej rundzie.

Wychodząc na drugą połowę meczu Czesi zdawali sobie sprawę, że muszą wygrać z Polską, aby grać dalej na Euro 2012. Widać to było w ich poczynaniach, gdyż coraz śmielej atakowali naszą drużynę. W 70. min Murawski wyprowadzał piłkę z własnej połowy, po złym podaniu piłkę przejęli Czesi. Baros podał do Jiracka i ten pokonał Tytonia.

Trener Smuda przeprowadził zmiany i dał szansę rezerwowym. Czesi jednak dalej spychali Polaków pod pole karne i zmuszali do błędów, a nasi pomocnicy nie mieli żadnego pomysłu na drużynę naszych południowych sąsiadów. Ostatecznie Polska przegrała z Czechami 0:1.

W meczu Grecja - Rosja wynik nie uległ zmianie. Tym samym z dalszą fazą Euro 2012 pożegnała się Polska i Rosja. W meczach ćwierćfinałowych w Gdańsku i Warszawie zagrają Czesi i Grecy.

Czytaj zapowiedź przedmeczową i zapis relacji LIVE ze Stadionu Miejskiego we Wrocławiu --->

Zapowiedź przedmeczowa cz.1

Dzisiejsze spotkanie Polaków poprowadzi szkocki arbiter Craig Thomson, a jego asystentami będą ego rodacy Alasdair Ross i Derek Rose, a sędziami bramkowymi - William Collum, Euan Norris. Na arbitra technicznego wyznaczono Francuza Fredy Fautrela.

Przeciwnik Polaków rozpoczął Euro 2012 od wysokiej porażki z Rosją (4:1), a w drugim spotkaniu pokonał Grecję (2:1), zdobywając tym samym 3 punkty. Polacy po dwóch zremisowanych spotkaniach (z Grecją i Rosją) zainkasowali 2 punkty.

Dziś we Wrocławiu Polska, by awansować do ćwierćfinału, musi wygrać mecz z Czechami. Patrząc na statystyki pojedynków z Czechami, będzie bardzo ciężko.

Polska ze swoimi południowymi sąsiadami grała do tej pory 24 razy. Z 19 spotkań przeciwko Czechosłowacji, biało-czerwoni przegrali 10 meczów, pięć zremisowali i cztery wygrali. Bilans bramek to 43:27 na korzyść naszych rywali. W pojedynkach z Czechami, na pięć rozegranych spotkań, nasi piłkarze wygrali trzy, a dwa przegrali. Bilans bramek to 7:6 na korzyść naszej drużyny.

Ciekawostką, którą możemy wyczytać ze statystyk jest to, że od porażki w 1950 roku w Warszawie 1:4, Polska ani razu nie przegrała z Czechami jako gospodarz. Oto wyniki ostatnich spotkań Polski z Czechami:

6 lutego 2008 , Larnaka: Polska - Czechy 2:0
11 października 2008 , Chorzów: Polska - Czechy 2:1
11 października 2009 , Praga: Czechy - Polska 2:0

Zapowiedź przedmeczowa cz.2

Jeszcze wczoraj wiadomo było, że urazy leczą: stoper - Damien Perquis, który po wtorkowym meczu z Rosją miał rozciętą nogę, pomocnicy - Dariusz Dudka narzekający na ból mięśni brzucha oraz Eugen Polanski, który ma stłuczone kolano. Lekarz kadry twierdził, że cała trójka ma szansę wystąpić przeciwko Czechom.

Choć Wojciechowi Szczęsnemu skończyła się dyskwalifikacja za czerwoną kartkę w meczu z Grecją, w bramce stanie bardzo pewnie broniący na ME Przemysław Tytoń.

Wierzymy, że kapitan naszej reprezentacji Jakub Błaszczykowski poprowadzi drużynę do zwycięstwa. Liczymy również, że zapisze się na liście strzelców, tak jak podczas spotkania z Rosją.

Flaga sektorowa, pieśń o Małym Rycerzu oraz obserwacja kibiców w trakcie podróży na Stadion we Wrocławiu

Tomasz Zimoch, komentator sportowy Polskiego Radia, podczas meczu Polska-Rosja zaapelował o uszycie wielkiej flagi sektorowej Polski i rozwinięcie jej podczas meczu Polska-Czechy. Dwustukilogramowa gigantyczna flaga tzw. „sektorówka” o powierzchni 1,6 tys. m kw. trafiła już do sektora. Kolejną inicjatywą radiowca była prośba do kibiców piłki nożnej, aby przed meczem Polska-Czechy zaśpiewać pieśń o Małym Rycerzu, pochodzącą z serialu telewizyjnego "Przygody pana Michała". Dzięki tym pomysłom jestem przekonany, że oprawa meczu z Czechami będzie wyjątkowa.

Wysoka temperatura powietrza, gorąca atmosfera w drodze z Łodzi do Wrocławia, a prawdziwa spiekota w okolicach stadionu – w takich okolicznościach dotarłem na stadion, na trybunę dla dziennikarzy skąd dla czytelników Wiadomości24.pl przeprowadzimy relację „na żywo” z meczu Polska-Czechy. Podróż tramwajem T1 z Dworca Wrocław Główny pod Stadion Miejski miałem urozmaicony piosenkami ''Koko koko, Euro spoko'' czy ''Polska, biało-czerwoni'' wykonywanymi przez kibiców. Pod stadionem minęła mnie około dwunastoosobowa grupa około ludzi, ubranych w biało-czerwone koszulki, mających zawieszone na szyi szaliki, którzy śpiewali ''Nikt nam nie powie, że nie zagramy w Kijowie''. My nie mamy nic przeciwko takiemu scenariuszowi. Prawda moi drodzy czytelnicy?

Przed kilkoma sekundami około trzy metry od mojego stanowiska przeszedł znakomity komentator sportowy Dariusz Szpakowski. Widać było emocje na jego twarzy. Już za niecałą godzinę rozpocznie się "mecz o wszystko".

Poznaliśmy składy reprezentacji Polski i Czech na mecz we Wrocławiu:

Polska: Tytoń - Piszczek, Wasilewski, Perquis, Boenisch - Murawski, Polanski, Dudka - Błaszczykowski, Obraniak - Lewandowski.

Czechy: Cech - Gebre Selassie, Sivok, Kadlec, Limbersky - Kolar, Hubschman, Jiraczek, Plaszil, Pilar - Baros

W pierwszym składzie Czechów nie wystąpi pomocnik Tomas Rosicky, nazywany przez ekspertów mózgiem reprezentacji Czech.

19:55 Na rozgrzewce pojawili się już bramkarze obu drużyn Przemysław Tytoń i Petr Cech i zostali gorąco powitani przez kibiców obu drużyn.

19:59 Kibice obu reprezentacji zaśpiewali oficjalny hymn naszej drużyny na EURO 2012, czyli "Koko Euro Spoko" zespołu Jarzębiny!

20:25 Czesi zakończyli już rozgrzewkę i zeszli do szatni. Polacy wciąż na niej przebywają.

20:27 We Wrocławiu z tych ciemnych chmur, które kłębiły się nad stadionem zaczął padać deszcz. Czy sędzia zdecyduje się na przesunięcie spotkania o kilka minut, tak jak to miało miejsce w Doniecku podczas meczu Ukraina-Francja?

20:39 Piłkarze i sędziowie wychodzą właśnie na boisko, na którym witają ich owacje i okrzyki "Polska, Polska"

20:40 Hymn reprezentacji Czech - bardzo ładne zachowanie kibiców, którzy biją brawo na stadionie we Wrocławiu, nie słychać gwizdów. Brawo!

20:41 Pora na Mazurka Dąbrowskiego odśpiewanego w strugach ulewnego deszczu. Zgodnie z zapowiedziami na jednym z polskich sektorów została rozwinięta olbrzymia flaga Polski. Przepiękny widok.

20:43 Powitanie kapitanów: Petra Cecha oraz Jakuba Błaszczykowskiego.

20:44 Na trybunach dominuje kolor biało-czerwony. Przyznam Państwu, że łza w oku mi się zakręciła.

Relacja z meczu Polska-Czechy na żywo w sobotę 16 czerwca o godzinie 20.45.

Czytaj zapis relacji LIVE ze Stadionu Miejskiego we Wrocławiu --->

Relacja LIVE ze Stadionu Miejskiego we Wrocławiu

1' Zaczęli Polacy.
1' Lewandowski faulowany przez Limberskiego
1' Dudka strzela minimalnie obok bramki Cecha.
2' Obrońcy Czeh próbują przenieść ciężar gry pon naszą bramkę
3' Gebre Selassie znakomicie dośrodkowuje w nasze pole karne i tylko dzięki kiksowi Pilara skończyło się niebezpieczeństwo.
4' Wspaniała atmosfera na trybunach.
5' Błaszczykowski faulowany w pobliżu pola karnego. Rzut wolny. Do piłki podchodzi Obraniak. Decyduje się na bezpośrednie uderzenie, ale tylko boczna siatka.
6' Błąd Jiracka i rzut z autu dla naszej drużyny.
6' Błaszczykowski sam na sam z bramkarzem, ale broni Cech. Rzut rożny.
7' Dośrodkowanie Obraniaka, ale radzą sobie z im obrońcy.
8' Czesi atakują lewym skrzydłem, ale Polacy podcinają mu skrzydła. Piłka znów s środkowej strefie boiska.
9' Przemysław Tytoń zaczyna grę od swojej bramki.
9' Błaszczykowski "wypuszcza" Lewandowskiego, a ten mając tylko Cecha przed sobą strzela tuż obok lewego słupka.
10' Próba prostopadłej piłki do Barosa, ale sędzia odgwizduje pozycję spaloną.
12' Błaszczykowski minął Libesky'ego, ale jest brutalnie faulowany. Pierwsza żółta kartka w tym spotkaniu. Rzut wolny dla Polski. Obraniak dośrodkowuje ... obrońcy wybijają na nogę Boenischa, a ten o centymenty pudłuje.
13' "My chcemy gola" śpiewają kibice w sektorach zajmowanych przez fanów biało-czerwonych.
14' Znakomite zagranie kapitana reprezentacji Polski, ale nie wykorzystuje tego Polański.
15' Czesi w ataku pozycyjnym. Gwizdy na trybunach. Jiracek nie radzi sobie z Boenishem. Zagranie do Lewandowskiego, ale przejmują Czesi.
16' Kolejne zagranie do swojego bramkarza. Czesi starają się "wciągnąć" naszą drużynę na swoją połowę.
17' Lewandowski w roli lewego pomocnika. Hm ...
18' Obraniak do Murawskiego. Długie dośrodkowanie na Lewandowskiego, ale Gebre Selassie podaje piłkę głową do Cecha.
19' Lewandowski fauluje Gebre Selassie. Na trybunach znów "Polska, biało-czerwoni"
19' Niebezpieczenie pod naszą bramką, ale brawo nasi obrońcy.
19' Błaszczykowski powalczył z trójką Czechów. Brawo.
20' Wysoko podeszli nasi zawodnicy. Boenisch w roli lewego napastnika.
20' Obraniak dośrodkowuje w pole karne, ale nie ma nikogo. Lekkie wybicie przed pole karne. Uderzenie Boenischa obronione przez Cecha.
21' Wasilewski wbiega w pole karne przy stałym fragmencie gry i znów broni Cech.
22' Murawski fauluje w środkowej strefie boiska. Żółta karta dla polskiego pomocnika.
23' Obraniak wrzuca w pole karne do Lewandowskiego, ale łapie piłkę Petr Cech.
24' Okres gry w środkowej części boiska.
25' Pilar podaje do Plasila. To wszystko blisko polskiego pola karnego. Radzą sobie nasi obrońcy.
26' Niebezpieczna piłka do Barosa, ale ten na pozycji spalonej.
27' Coraz to mocniej pada nad Stadionem Miejskim we Wrocławiu.
27' Pilar podaje do Libersky'ego. Sędzia dyktuje rzut rożny dla naszych południowych sąsiadów.
28' Dośrodkowanie Kolara, ale już niebezpieczeństwo zażegnane i rozpocznie Przemysław Tytoń.
29' Lewandowski faulowany i znów stały fragment gry. Obraniak dośrodkowuje, ale Czesi wybijają piłkę.
29' Kontaatak Czechów, ale Błaszczykowski wraca na naszą połowę i odbiera piłkę rywalowi.
30' Jiracek faulowany przez Boenischa.
31' Od kilku minut Czesi nie dopuszczają Polaków na swoją połowę.
31' Odbiór piłki przez Dudkę. Faulowany Błaszczykowski w środku boiska.
32' Atak Czechów przerwany przez Polańskiego. Brawo.
33' Czescy defensorzy wymieniają podania. Polacy do boju!
33' Gebre Selassi dośrodkowuje, ale Perquis wystawia nogę i wybija piłkę poza pole karne.
34' Kontratak Polaków, ale osamotniony Lewandowski przegrywa pojedynek z Kadlecem.
36' Błąd w ustawieniu polskich obrońców. Milan Baros wybiegł zza obrońców i gdyby przejął piłkę to znalazłby się sam na sam z Tytoniem.
37' Jiracek po prawej stronie. Wycofanie piłki na swoją połowę. Cały czas Czesi są przy piłce. Plasil uderzał z ponad 30 metrów, ale broni Przemysław Tytoń.
38' Atak pozycyjny Polaków. Dudka do Lewandowskiego, a ten podaje do Błaszczykowskiego. Strata,
39' Deja vu? Chyba tak: "Czescy defensorzy wymieniają podania". Przestało padać nad stadionem we Wrocławiu.
40' Pilar strzela na bramkę, ale broni Tytoń.
41' Lewandowski znakomicie znalazł Murawskiego. Ten strzelił na bramkę, ale Kadlc zablokował uderzenie.
42' Dośrodkowanie z rzutu rożnego Obraniaka, ale obrońcy znów wybijają daleko piłkę.
43' Wasilewski blokuje strzał Pilara. Rzut rożny. Bronią się Polacy. Chyba nie tak to miało wyglądać. "Polska, Polska" słychać na trybunach.
44' Obraniak traci piłkę.
44' "Polacy jesteśmy z Wami" - niech te okrzyki dodadzą skrzydeł Polakom.
45' Koniec pierwszej połowy.

Przyznam, że nie rozumiem czemu w sytuacji gdy Czechom zależy na remisie to atakują w trzema-czterema zawodnikami a nam gdy zależy na zwycięstwie to w ataku gra tylko Lewandowski.

Tymczasem na Stadionie Narodowym w Warszawie kapitan Greków - Karagounis w doliczonym czasie I-ej połowy zdobywa bramkę w spotkaniu przeciwko Rosji. Sensacja!!! Teraz Czechom we Wrocławiu nie wystarczy remis aby awansować!

Zapowiada się bardzo ciekawa druga połowa spotkania, oby była szczęśliwa dla Polski. Gdyby mecze zakończyły się takimi rezultatami to do ćwierćfinałów awansuje Rosja i Grecja!

46' Bez zmian w obu reprezentacjach.
46' Dośrodkowanie z rzutu rożnego Kolara, ale nasi obrońcy dają sobie z nim radę.
47' Faul Polańskiego i sędzia ze Szkocji pokazuje mu żółtą kartkę.
48' "My chcemy gola" śpiewają kibice na stadionie, ale myślę, że również Ci, którzy oglądają mecz w domach, strefach kibica, pubach itd.
50' Rzut rożny dla Czechów, ale nasi obrońcy daleko wybijają piłkę. Baros strzela na bramkę, ale obrońcy blokują ten strzał. Rzut rożny.
51' Plasil dośrodkowuje w pole karne, ale nasi obrońcy znów wybijają piłkę na oślep.
51' Być może to już jest czas na zmiany Panie Smuda? Może warto wprowadzić ofensywnego Mierzejewskiego, Grosickiego lub Brożka?
52' Polacy wyszli na drugą połowę jak w spotkaniu z Grecją. Nie rzucają się do "czeskich" gardeł, nie walczą tak ofensywnie jak przed przerwą.
53' Limbersky znakomicie wbiegł w nasze pole karne, ale całe szczęście nie ma bramki.
54' Wzmaga się doping dla Polski.
55' ZMIANA. Kamil Grosicki, gracz Sivassporu zmienia Polańskiego.
56' Rajd Grosickiego, dośrodkowanie do Lewandowskiego, ale łapie piłkę Cech.
57' Grosicki fauluje Kolara. Podanie na prawą stronę boiska do Gebre Selassiego, ale Boenisch lepszy od zawodnika FC Slovan Liberec.
58' Dudka upomniany przez arbitra za nieprzepisowe zagranie.
59' Drugi faul z rzędu Dariusza Dudki. Całe szczęście znów kończy się tylko na upomnieniu.
60' Wasilewski ukarany żółtą kartką po faulu na Libersky'm. Rzut wolny. Wybijają Polacy, ale tylko na chwilę.
61' Znów fauluje Dudka. Rzut wolny.
62' Dośrodkowanie w pole karne, ale Gebre Selassi nie trafia w bramkę.
63' Czesi znów atakują. Nie poznaję polskiej drużyny, tej która zagrała tak dobrą II-gą połowę w spotkaniu przeciwko Rosji.
63' Znów faulowany Czech. Sivok uderza głową na naszą bramkę, ale na posterunku jest Przemysław Tytoń.
65' Czesi nie pozwalają Polakom na wyprowadzenie akcji.
66' Wsparcie kibiców płynie z trybun.
66' Robert Lewandowski faulowany przez Hubschmana.
67' Znów faulowany Lewandowski. Strata Polaków i kontratak naszych rywali.
67' Uderzenie spoza pola karnego Barosa i znów broni Tytoń.
69' Potrzebna byłaby akcja ofensywna Polaków. Czesi coraz to pewniej poczynają sobie na boisku we Wrocławiu.
70' Grosicki popędził lewą stroną boiska, ale źle dośrodkował. Od bramki grę zacznie Cech.
71' Strata Murawskiego w środkowej części boiska. Szybko przemieszczają się Czesi pod nasze pole karne. Jiracek położył na ziemię dwóch naszych obrońców i pokonał Przemysława Tytonia. Przegrywamy 0:1
72' ZMIANA Za Obraniaka wchodzi Paweł Brożek, a za Murawskiego wchodzi Mierzejewski. Wszystko stawiamy na jedną kartę. Ale co innego mamy zrobić?
74' Bramkę zdobywa Baros, ale sędzia nie uznaje gola zdobytego z pozycji spalonego.
75' Rzut rożny dla Polski. Może teraz? Może będzie bramka? Mierzejewski dośrodkowuje wprost na głowy obrońców.
76' Błąd Piszczka i doskonałe wyjście Tytonia i wybicie piłki na środek boiska.
77' Mierzejewski fauluje Pilara. Rzut wolny i kolejna okazja dla Czechów.
77' Dudka zdejmuje piłkę lecącą na głowy czeskich piłkarzy. Rzut rożny.
78' Lewandowski do Mierzejewskiego. Dośrodkowanie w pole karne, ale zbyt mocne. Piłkę na rzut rożny wybijają Czesi.
79' Dośrodkowanie Mierzejewskiego, Cech wybija przed pole karne. Uderza Polański, ale trafia w Jiracka.
80' Polscy kibice, podnosząc szaliki ponad swoje głowy, śpiewają Mazurka Dąbrowskiego. Oby tchnął w nas nowe siły.
83' ZMIANA Obrońca Frantisek Rajtoral zmienia strzelca bramki pomocnika VFL Wolfsburg Petra Jiracka.
84' Rzut wolny dla Polski spoza pola karnego. Czy będzie bramka dla Polski? Znów wsparcie kibiców. Dariusz Dudka uderza w mur.
85' Dośrodkowanie w pole karne, ale piłka po strzale Wasilewskiego mija bramkę Czechów.
86' Przepychanki na boisku. Sędzia przywołuje Błaszczykowskiego i Plasila i obu pokazuje żółtą kartkę.
87' ZMIANA Jan Rezek wchodzi na boisko za Vaclava Pilara.
88' Niestety wszystko wskazuje na to, że podopieczni Michala Bilka będą cieszyć się z awansu do ćwierćfinału Euro 2012.
88' Lewandowski minimalnie pudłuje. Rzut rożny, ale lepsi od naszych zawodników Czesi.
89' ZMIANA Milan Baros opuszcza boisko, a w jego miejsce wchodzi Tomas Pekhart.
90' Sędzia do regulaminowych 90 minut dolicza 4 minuty.
92' Czesi cały czas utrzymują się przy piłce.
92' Mierzejewski dośrodkowuje w pole karne, ale faulowany Hubschman.
92' Petr Cech wybija daleko piłkę.
93' Aktorski upadek napastnika Czech. Sędzia pokazuje żółtą kartkę Pekhartowi.
93' Lewandowski w polu karnym i ... nie ma bramki.
94' Koniec spotkania. Polska przegrywa z Czechami 0:1.

W równolegle rozgrywanym meczu Grupy A Grecja pokonała Rosję 1:0. Tym samym z dalszą fazą Euro 2012 pożegnała się Polska i Rosja. W meczach ćwierćfinałowych w Gdańsku i Warszawie zagrają Czesi i Grecy.