MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polska w gronie państw o bardzo wysokim rozwoju społecznym

Ireneusz Mosiczuk
Ireneusz Mosiczuk
własność Kancelarii Prezydenta
4 listopada 2010 na zaproszenie podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Ireny Wóycickiej, odbyła się prezentacja 20. Raportu UNDP o Rozwoju Społecznym 2010 „Prawdziwe bogactwo narodów: ścieżki rozwoju społecznego”.

Prezentacja odbyła się jednocześnie w kilkunastu innych miejscach na świecie. W siedzibie głównej ONZ w Nowym Jorku raport zaprezentował Sekretarz Generalny ONZ Ban Ki-moon.

Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju(UNDP) zainicjował koncepcję rozwoju społecznego w 1990 roku jako alternatywę dla rozwoju ekonomicznego. Oprócz dochodu obejmuje ona takie dziedziny jak zdrowie czy edukacja, które w równie istotny sposób wpływają na jakość życia. Równocześnie z raportami UNDP publikuje wskaźnik rozwoju społecznego, który klasyfikuje 169 państw i obszarów pod względem jakości życia.

Tradycyjnie stawkę otwierają Norwegia, Australia, Nowa Zelandia czy USA. Na końcu tegorocznego rankingu znajdują się takie kraje jak Niger, Kongo czy Zimbabwe.

W tegorocznym rankingu Polska znalazła się na 41. pozycji, po raz pierwszy w gronie państw o bardzo wysokim rozwoju społecznym. Polska sukcesywnie poprawia swoje wskaźniki rozwoju społecznego (od 0,683 w 1990 roku do 0,795 w 2010 roku, w skali od 0 do 1). W ciągu 20 ostatnich lat średnia przewidywana długość życia Polaków wydłużyła się o 5 lat, zaś produkt krajowy brutto wzrósł dwukrotnie. W 2010 roku Polska osiągnęła taką samą wartość wskaźnika rozwoju społecznego, co Portugalia. W porównaniu do 2005 roku awansowaliśmy o 3 pozycje.

Raport „Prawdziwe Bogactwo Narodów: Ścieżki Rozwoju Społecznego” analizuje 40 lat rozwoju całego świata, jego autorzy wykazują, że jakość życia na całym świecie znacznie się poprawiła w tym czasie, szczególnie w krajach najbiedniejszych. Zwracają przy tym uwagę na brak jednoznacznego związku między wzrostem gospodarczym, a postępem w dziedzinie zdrowia czy edukacji. Średnia oczekiwana długość życia wzrosła w stosunku do 1970 roku z 59 do 70 lat.

Odsetek dzieci chodzących do szkół (podstawowej i średniej) wzrósł z 55 do 70 proc. Produkt krajowy brutto na mieszkańca podwoił się do poziomu 10 tys. USD. Analiza 40 lat rozwoju opiera się na danych z 135 krajów zamieszkałych przez 92 proc. światowej populacji.

Autorzy raportu zwracają także uwagę na istotne problemy rozwojowe, które uwidoczniły się szczególnie przy okazji kryzysu gospodarczego. Średnie statystyki globalne nie oddają stagnacji lub nawet regresu w rozwoju społecznym wielu krajów Afryki Subsaharyjskiej czy b. ZSRR, spowodowanych skutkami epidemii AIDS, konfliktami czy trudnościami gospodarczymi.

W stosunku do 1970 roku średnia oczekiwana długość życia spadła w trzech krajach b. ZSRR – na Białorusi, Ukrainie i w Rosji.

Źródło; Kancelaria Prezydenta RP

Czytaj także:
Budżet kraju uratowany
Wrocławskie pustostany dla bezdomnych?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto