MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Polski klub i trener nagrodzeni przez UEFA. "To wielkie wyróżnienie dla całej polskiej piłki"

materiał partnera
Alternatywny Klub Sportowy ZŁY z Warszawy najlepszym klubem amatorskim w Europie
Alternatywny Klub Sportowy ZŁY z Warszawy najlepszym klubem amatorskim w Europie PZPN
Podczas trwającego Tygodnia Grassroots UEFA oraz skupione w niej federacje, w tym Polski Związek Piłki Nożnej, szczególną uwagę poświęcają piłce nożnej w amatorskim wydaniu oraz podejmują działania zachęcające i inspirujące do uczestnictwa we wszystkich formach i odmianach futbolu. Podkreślają też, że piłka nożna to nie tylko zmagania reprezentacji i wielkich klubów, ale przede wszystkim dziesiątki milionów osób uprawiających ten sport z pasji, bez względu na płeć, wiek, rasę, wykształcenie, majątek, stan zdrowia i umiejętności. Jednym z najważniejszych akcentów Tygodnia Grassroots jest nagrodzenie organizacji i osób, które wyróżniają się działaniami prospołecznymi i integrującymi.

W tym roku po raz pierwszy w historii nagrody trafiły do Polski. Alternatywny Klub Sportowy ZŁY z Warszawy został uznany za najlepszy klub amatorski w Europie, a trener Tomasz Wilman został laureatem brązowej nagrody w kategorii najlepszy lider. Przedstawiciele AKS-u Karolina Szumska i Rafał Lipski odebrali nagrodę z rąk prezydenta UEFA Aleksandra Ceferina w siedzibie federacji w Nyonie w Szwajcarii.

– Ogromne gratulacje dla nagrodzonych. To wielkie wyróżnienie dla całej polskiej piłki. PZPN coraz większy nacisk kładzie na rozwój piłki amatorskiej, a prestiżowy tytuł przyznany AKS ZŁY potwierdza, że warto myśleć i działać nieszablonowo. To dowód na to, że piłka nożna może, czy wręcz powinna, być czymś więcej niż tylko boiskową rywalizacją drużyn. To doskonałe narzędzie do budowania wspólnoty i pomocy innym. Te same wartości propaguje trener Wilman – podkreśla prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek.

Warto wspomnieć, że w sierpniu ubiegłego roku w mediach społecznościowych uruchomione zostały oficjalne kanały krajowej federacji piłki nożnej pod nazwą PZPN Grassroots „Piłka dla wszystkich”, które są dedykowane piłce amatorskiej. Ich celem jest inspirowanie społeczeństwa do gry w tę dyscyplinę i pokazanie, że jest to sport, przed uprawianiem którego nie ma żadnych barier. Za pomocą materiałów tekstowych i wideo pokazywane są najbardziej inspirujące postaci i drużyny rodzimej piłki amatorskiej, wśród których nie zabrakło nagrodzonego dziś klubu z Warszawy.

UEFA Grassroots Awards są przyznawane od 2010 roku. W tegorocznej edycji w pięciu kategoriach: najlepszy lider, najlepszy projekt, najlepszy klub amatorski, najlepszy klub profesjonalny i najlepsza inicjatywa dla osób niepełnosprawnych. Kandydatów zgłaszają krajowe federacje. W 2019 roku łącznie wpłynęły 143 zgłoszenia od 43 federacji.

Alternatywny Klub Sportowy ZŁY z Warszawy został przez Komitet Wykonawczy UEFA uznany za najlepszy klub amatorski w Europie. Tytułem tym są wyróżniane kluby, których działalności przyświeca szczególny cel i wywrą na działaczach wrażenie z innych powodów, na przykład swoją działalnością pozasportową.

Powstały w 2015 roku Alternatywny Klub Sportowy ZŁY (nazwa zainspirowana powieścią Leopolda Tyrmanda pt. „Zły”) to pierwszy demokratyczny klub w Warszawie i jedna z pierwszych takich inicjatyw w historii polskiego futbolu i sportu. To innowacyjny projekt

kulturowo-sportowy. Klub stworzyła społeczność. Kierują i zarządzają nim kibice ze Stowarzyszenia. Klub działa na zasadzie non-profit. Nikt w AKS ZŁY nie zarabia, blisko 200 osób działa na jego rzecz charytatywnie. Opłacani się jedynie trenerzy drużyn. Wszystkie wygenerowane przychody Stowarzyszenie inwestuje bezpośrednio w działalność klubu: sportową, społeczną, kulturową i charytatywną.

To projekt otwarty na każdego, kto podziela jego wartości: różnorodność, otwartość, tolerancję. AKS ZŁY powstał i działa na Pradze Północ. Wnosi do dzielnicy jak najwięcej pozytywnej atmosfery i angażuje się w jej lokalne działania, a jednocześnie adaptuje do swojej estetyki typowo praskie elementy.

Równe traktowanie pod każdym względem drużyn męskiej i żeńskiej – od promocji po zaplecze – jest dla klubu fundamentalne. W czerwcu 2019 wydarzyło się coś wyjątkowego – obie drużyny AKS ZŁY wygrały swoje ligi i w odstępie zaledwie tygodnia awansowały o klasę wyżej!

AKS ZŁY organizuje darmowe zajęcia piłkarskie dla dzieci z praskich rodzin, a także dla dzieci z rodzin uchodźczych. Obie grupy, a także dzieci kibiców, mieszają się na trybunach podczas meczów. Dzięki temu, od pierwszych lat oswajają się z różnorodnością oraz otwartością. Do tego zapamiętują stadion piłkarski jako miejsce, które łączy – nie dzieli.

Podczas meczów AKS-u panuje absolutny zakaz przeklinania, obrażania przeciwników, kibiców gości i sędziów. Jednocześnie niedozwolone są wszelkie objawy rasizmu, homofobii i jakiejkolwiek innej dyskryminacji. To także przyciąga do klubu setki warszawiaków.

AKS ZŁY działa nie tylko na polu sportu, lecz także kultury. W szeregach Złego działa wielu artystów – muzyków, fotografów, pisarzy, filmowców, ludzi street-artu. Klub współorganizuje pokazy filmowe, koncerty i wystawy. Bilety i plakaty meczowe mają charakter kolekcjonerski i artystyczny wymiar.

Wilman, posiadający licencję trenerską UEFA PRO, przez wiele lat pracował z młodzieżowymi grupami Korony Kielce, a w 2016 roku był szkoleniowcem pierwszego zespołu Korony. Dzisiaj, po blisko 3 latach od pracy w Ekstraklasie, jego oczkiem w głowie są Megamocni Kielce – drużyna zrzeszająca osoby z niepełnosprawnościami, prowadzona przez Fundację na Rzecz Promocji Sportu Osób Niepełnosprawnych „Megamocni”.

Na pomysł stworzenia takiej drużyny w Kielcach wpadł podczas oglądania treningu ampfutbolowego zespołu Kuloodporni Bielsko-Biała. Na początku był to zespół dla osób po amputacjach, jednak po pewnym czasie zaczęły się zgłaszać także dzieci z innymi przypadłościami. Dziś trenuje w Megamocnych trenuje ponad 20 zawodników. Treningi zespołu odbywają się co sobotę. Częstsze spotkania udaje się zorganizować latem, kiedy dzieci i ich rodzice nie mają tak wielu obowiązków. Zajęcia są urozmaicane, zdarza się, że odbywają się w nietypowych miejscach, np. na plaży.

Megamocnym może zostać każda osoba, która posiada jakiekolwiek orzeczenie o niepełnosprawności. To jedyne kryterium. Członkowie drużyny nie płacą żadnych składek, a ci trenujący regularnie otrzymują własny sprzęt sportowy. W pracę w fundacji, która zarządza Megamocnymi zaangażowana jest też żona Tomasza Wilmana, Magdalena.

Dzięki regularnym treningom, u podopiecznych fundacji widoczne są stałe postępy. Mowa tutaj nie tylko o umiejętnościach piłkarskich, ale również o ogólnej sprawności. Ruch bardzo pomaga dzieciom. Zajęcia sprawiają, że zmienia się ich podejście do świata, stają się bardziej otwarte. Chętniej niż kiedyś wychodzą na podwórko, czego wcześniej się wstydziły. Dzisiaj są dumnymi członkami drużyny piłkarskiej, mają swój herb, swoje treningi i mecze. Czują się przez to związane z klubem i swoją społecznością.

Megamocni regularnie uczestniczą w turniejach w całej Polsce. Sami również organizują swoje rozgrywki, będące okazją do poznania kolegów i koleżanek z całego kraju.

Wilman podkreśla, że dla Megamocnych nie ma rzeczy, której nie da się zrobić. Warunek jest jeden – ma służyć dzieciom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Szymon Grabowski: Miejsce Lechii jest w ekstraklasie, Arki również

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polski klub i trener nagrodzeni przez UEFA. "To wielkie wyróżnienie dla całej polskiej piłki" - Gol24

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto