Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Polskie Drogi do Niepodległości" w Woli Okrzejskiej

Adrianna Adamek-Świechowska
Adrianna Adamek-Świechowska
Wieczornica Drogi do Niepodległości w Woli Okrzejskiej
Wieczornica Drogi do Niepodległości w Woli Okrzejskiej materiały prasowe
Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej od 9 XI do 1 XII 2014 r. prezentuje wystawę "Polskie Drogi do Niepodległości". Towarzyszy jej projekt "Ćwiczenia z Niepodległości" - program zajęć adresowanych do dzieci i młodzieży.

Dnia 9 listopada 2014 roku w Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej odbyła się Wieczornica Niepodległościowa upamiętniająca Dzień Odzyskania Niepodległości 11 Listopada oraz rocznicę śmierci Henryka Sienkiewicza 15 listopada.

W uroczystości wzięli udział Wójt Gminy Krzywda Jerzy Kędra, Naczelnik Wydziału Promocji, Rozwoju i Polityki Społecznej Starostwa Powiatowego w Łukowie Roman Bocian, sołtys Woli Okrzejskiej Jarosław Majek, były dyrektor Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej Antoni Cybulski, przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego z hufca ZHP "Podlasie" w Siedlcach oraz mieszkańcy Woli Okrzejskiej, Okrzei i okolic.

Wieczornicy towarzyszyło otwarcie okolicznościowej wystawy pt. "Polskie Drogi do Niepodległości". Jedną z tych dróg był Henryk Sienkiewicz, który po wybuchu I wojny światowej wyemigrował do Szwajcarii, gdzie wraz z Antonim Osuchowskim i Ignacym Paderewskim założył Komitet Główny Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce. Prelekcję na temat niepodległościowych działań Polskiego Noblisty, a także randze wydarzeń związanych z Jego śmiercią w roku 1916 wygłosił Dyrektor Muzeum - Maciej Cybulski.

Jak relacjonują uczestnicy Wieczornicy: "W miłej, domowej atmosferze, przy ciepłych płomieniach kominka, w którym ogień rozpalali niegdyś przodkowie Wielkiego Polaka Henryka Sienkiewicza popłynęły znane wszystkim pieśni patriotyczne Rota, I Brygada, Legiony, Białe róże..."

Oprawę muzyczną przygotował Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej w Luberatowie - Michał Kożuch. Zgromadzeni zwrócili się myślą ku trudom polskiego żołnierza walczącego w latach 1914- 1918, ku matkom i żonom, żegnającym mężczyzn wyruszających na front, ku dniu codziennemu w poniewieranej Ojczyźnie oraz ku wielkiej radości płynącej z Odzyskania Niepodległości przez Państwo Polskie. Każdy uczestnik Wieczornicy otrzymał białą lub czerwoną różę, aby "ta Radość Suwerennego, Niepodległego Narodu gościła w każdym polskim domu".

Część wystawy prezentowanej w salonie Muzeum w Woli Okrzejskiej poświęcona jest 90. rocznicy sprowadzenia prochów Henryka Sienkiewicza do kraju i złożenia ich w podziemiach archikatedry św. Jana w Warszawie. Wśród zdjęć związanych z pogrzebem Sienkiewicza w Szwajcarii na szczególną uwagę zasługują - akt zgonu pisarza, protokół z ekshumacji zwłok, paszport i pozwolenie na przewóz prochów Noblisty do Wolnej Polski z 1924 roku.

Wystawa powstała ze zbiorów własnych muzeum w Woli Okrzejskiej, a także Pałacyku Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku oraz Muzeum Niepodległości w Warszawie.

Ćwiczenia z Niepodległości

Organizatorzy wystawy przygotowali spejalny program jej towarzyszący - zajęcia "Ćwiczenia z Niepodległości" adresowane do dzieci i młodzieży. W Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej w miesiącu listopadzie przy wystawie czasowej odbywa się lekcja muzealna: "Jak odzyskaliśmy niepodległość w 1918 roku?".

Jak przekazał dyrektor placówki Maciej Cybulski: "Dzieci i młodzież szkolna odwiedzająca Muzeum ma okazję wziąć udział w swoistych "ćwiczeniach z Niepodległości". Podczas spotkań dzięki multimedialnej prezentacji uczniowie przenoszą się w czasy Polski porozbiorowej, upadłej i niemającej nadziei na zwycięstwo po klęsce kolejnych zrywów niepodległościowych. Następnie odnajdując i interpretując prezentowane na wystawie źródła historyczne przemierzają kolejne drogi narodu polskiego zmierzające do Niepodległej Ojczyzny. Atmosferę spotkań rozgrzewają gromkie śpiewy pieśni patriotycznych".

Z lekcji muzealnej towarzyszącej wystawie skorzystało już ponad 200 uczniów. Specjalne spotkania muzealne trwają do końca listopada.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto