Polskie Elektrownie Jądrowe złożyły wniosek o wydanie decyzji dla pierwszej w kraju elektrowni jądrowej. To kolejny duży krok

Maja Czech
Maja Czech
Wysłano wniosek o wydanie decyzji
Wysłano wniosek o wydanie decyzji archiwum db
13 kwietnia 2023 roku spółka Polskie Elektrownie Jądrowe oficjalnie złożyła w Ministerstwie Klimatu i Środowiska wniosek o wydanie decyzji zasadniczej dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej. Ma ona powstać na Pomorzu, a cały proces ma trwać ponad dwa lata. Złożenie wniosku to kolejny duży krok ku realizacji tego przedsięwzięcia.

Wniosek o wydanie decyzji dla elektrowni jądrowej

Spółka PEJ złożyła wniosek w pierwszym możliwym terminie, po wejściu w życie nowelizacji tzw. specustawy jądrowej - ustawy
o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie obiektów energetyki jądrowej oraz inwestycji towarzyszących.

Decyzja Ministerstwa Klimatu i Środowiska potwierdzi, że inwestycja jest zgodna z interesem publicznym i realizowaną przez państwo polityką, w tym polityką energetyczną. Decyzja ta będzie także uprawniać Polskie Elektrownie Jądrowe do ubiegania się o uzyskanie kolejnych decyzji administracyjnych takich jak m.in. decyzja lokalizacyjna a następnie pozwolenie na budowę.

Realizacja Programu Polskiej Energetyki Jądrowej to jedno z najbardziej skomplikowanych i kompetencyjnie wymagających wyzwań, z którymi mierzyliśmy się jako Polska w ostatnich dekadach. Złożenie wniosku o decyzję zasadniczą dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej to ważny etap pokazujący dojrzałość projektu, który zostanie zrealizowany na Pomorzu – powiedział Mateusz Berger, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej.

Wniosek Polskich Elektrowni Jądrowych. Co się w nim znajduje?

Wniosek zawiera opis inwestycji, czyli m.in.:

  • maksymalną łączną moc zainstalowaną
  • planowany czas eksploatacji
  • szczegółowy opisuj technologii w jakiej powstanie pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa.

Przedstawiony opis jest zgodny z dokumentami rządowymi, w których uznano za niezbędne budowę elektrowni jądrowej o mocy do 3750 MWe na obszarze gmin Choczewo lub Gniewino i Krokowa w oparciu o amerykańską technologię reaktorów AP1000.

Istotnym elementem wniosku jest uzasadnienie znaczenia realizacji tej inwestycji. Wskazano, jak istotna jest kwestia zabezpieczenia zapotrzebowania na energię elektryczną w Polsce. W uzasadnieniu podkreślono także m.in. zgodność inwestycji PEJ ze strategicznymi dokumentami rządowymi, w tym Polityką energetyczną Polski do 2040 roku oraz polityką klimatyczną Unii Europejskiej.

Strefa Biznesu - Kiedy należy ci się odszkodowanie za opóźniony lot?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie