Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-chiński występ artystycznej rodziny Li Man w Krakowie

adamikstory11
adamikstory11
Prof. LI Kecai, LI Shuyi, LI  Man Szczepańska,  Miranda Szczepańska i Awaz LIla Szczepańska
Prof. LI Kecai, LI Shuyi, LI Man Szczepańska, Miranda Szczepańska i Awaz LIla Szczepańska Wiesław Adamik
W ostatniej dekadzie pojawiło się na artystycznej scenie polskiej kultury wyjątkowe zjawisko, polsko chińska rodzina pianistki Man Li Szczepańskiej wraz z ojcem malarzem Li Kecai, utalentowaną wokalnie 6 letnią Awaz Lila i tancerką Li Shui

Ostatnimi wydarzeniami artystycznymi pod znakiem występów całej tej mieszkającej w Krakowie, sięgającej korzeniami do Pekinu 6 osobowej rodziny ( jest jw tym gronie niespełna 2 letnia Miranda i 6 letnia Awaz Lila) były zorganizowane w jedynej w sercu starówki krakowskiej obecnie chińskiej restauracji o nazwie "Bei Jing" ( Plac Sikorskiego 1) chińsko polskiej rodziny Li, były "Chińska wiosna z muzyką Man LI Szczepańskiej, poezją i przysmakami w Bei Jing" ( 26 kwietnia) oraz "Chińsko polska jesień artystów i podróżników w restauracji Bei Jing w Krakowie" ( 18 października 2013 roku).

Ale tylko w tym roku pianistka chopinistka Man Li Szczepańska koncertowała w Białowieży pod hasłem "Koncert z Chopinem w Krainie Żubra", koncert pod pomnikiem Chopina w Łazienkach Królewskich w Warszawie czy na forum gospodarczym Azja Chiny Polska w Rzeszowie. Za nią dziesiątki i setki prestiżowych występów, którym towarzyszy zawsze cała jej artystyczna rodzina.
Nestor rodu Li profesor Li Kecai to wybitny pekiński pejzażysta i portrecista, autor cyklu obrazów "Zakazane Miasto w Pekinie", obecnie dokumentuje w swoich obrazach polskie pejzaże. Prywatnie jest miłośnikiem, znawcą i sam potrafi gotować chińskie potrawy. Jego żona Shuyi Li to dawna tancerka Opery Pekińskiej, dzisiaj opiekuje się dwiema utalentowanymi wnuczkami, córkami pianistki i krakowianina Jana Szczepańskiego, byłego radcy w krajach arabskich, menedżera rodziny. Shuyi Li tylko wyjątkowo dzisiaj występuje ( tańczyła z szarfą w koncertach "Magia Dalekiego Wschodu" w reż. Ewy Warta Śmietana), całą energię poświęcając z rodzicami dzieci wychowaniu wnuczek, których mama kontynuuje studia podyplomowe pianistyczne w Warszawie u prof. Kazimierza Gierżoda.

Nic dziwnego, że taka rodzina, która niczym wędrowny teatr muzyczny przemieszcza się samochodem a czasem pociągiem po Polsce i w Chinach od koncertu do koncertu jako ambasadorowie polskiej i chińskiej muzyki z małymi dziewczynkami na ręku babci i mamy, wszędzie budzi sensację i sprawia wiele radości fanom. Te spotkania są niezapomniane a rodzina poznaje i promuje daną okolicę, czego przykładem jest promocja poprzez koncert zima br. "Chopin w Krainie Żubra" na rzecz klastera hoteli wschodniej ściany Polski czy Podbeskidzia andrychowskiego poprzez "Koncert chopinowski Man LI Szczepańskiej w hołdzie Bł. Janowi Pawłowi II" w MDK w Andrychowie, wreszcie ziemi dzieciństwa Henryka Sienkiewicza w powiecie Łukowskim recitalem chopinowskim w Woli Okrzejskiej i Łukowie.

W tym roku - w 2013 - miało miejsce coś niezwykłego, choć spodziewanego, ujawnił się wokalny talent 6 letniej Awaz Lila Szczepańskiej, czyli "Melodii", która do akompaniamentu mamy przy pianinie śpiewa po polsku japońsku i chińsku. Wiosną br. w krakowskiej restauracji "Bei Jing" polsko - chińska dziewczynka zaprezentowała, co potrafi, wzbudzając podziw dorosłych słuchaczy z Towarzystwa Przyjaźni Polsko Chińskiej Oddział w Krakowie i Stowarzyszenia Artystycznego i Naukowego imienia Henryka Sienkiewicza, a potrafiła także zachwycić rówieśników z najstarszego przedszkola w podkrakowskim Andrychowie (powyżej scan artykułu na ten temat).

Dziwne byłoby, gdyby w tej sytuacji nie znalazło się miejsce na stały cykl polsko - chińskich spotkań, którego gwiazdą jest cała ta polsko chińska rodzina.Proszę zresztą zobaczyć na zdjęciach jak ciekawie przebiegło spotkanie z rodziną Li w Restauracji "Bei Jing" w Krakowie 18 października br.
A jakby było tego mało czyli spotkania z malarstwem prof LI Kecaia czy z muzyką Man Li i Awaz Lila Szczepańskiej to o paralotniach i wędrówkach z Chińczykami w górach Nepalu mówili podróżniczy Grzegorz Leszczyński i pani Katarzyna Szpałek, a całość okrasił niezwykle cenną prelekcją o podstawach tradycyjnej medycyny chińskiej ceniony krakowski ortopeda dr Jacek Kluz. Na talerzach pojawiły się chińskie dania (np. kurczak słodko kwaśny z menu baru "Bei Jing").
Cały ten zespół wypełnił programem 4 godzinny wieczór! Wieść o tym występie rozeszła się po kraju i przyszło już wstępne zaproszenie z kręgu na przykład Towarzystwa Miłośników Żywca o jego powtórzenie. Póki co, jest jasne, że w każdy 3 piątek miesiąca na stałe zagości w Krakowie w "Bei Jing" przy Placu Sikorskiego 1 polsko chiński klub rodziny LI i zaproszeni inni goście.

Najbliższy wieczór byłby poświęcony 15 listopada o godz. 18 w "Bei Jing" pl. Sikorskiego 1 w Krakowie Henrykowi Sienkiewiczowi w rocznicę śmierci, jego pasji do bywania w Krakowie, Zakopanem, Tatrach, ale także w podalpejskich kurortach, usłyszymy też słynne sienkiewiczowskie "Ociec prać" i "Kończ Waść, wstydu oszczędź" po chińsku i oczywiście dużo o chińskich górach - wszystko w poetyckiej, plastycznej, malarskiej i muzycznej oprawie.

Główny patronat nad koncertami Man Li Szczepańskiej:

Informacje i kontakt do rodziny Man Li Szczepańskiej red. Wiesław Adamik tel. 660 453 492 oraz red. Jan Szczepański tel. 532 785 667
Patronat nad cyklem polsko chińskich spotkań: Biuro Podróży FOGRA TRAVEL w Krakowie ul. Pawia 12
http://www.fogratravel.pl/

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Polsko-chiński występ artystycznej rodziny Li Man w Krakowie - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto