Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko-Niemieckie Dni Mediów w Zielonej Górze. Czy udało nam się stworzyć społeczeństwo przygraniczne?

Zbigniew Jelinek
Zbigniew Jelinek
Blisko 300 dziennikarzy z Polski i Niemiec spotyka się dziś na trzydniowej debacie omawiającej dokonania obu krajów w kształtowaniu demokratycznego społeczeństwa przygranicznego. Kulminacyjnym punktem spotkań będzie wręczenie XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej.

To kolejne już IV Polsko-Niemieckie Dni Mediów, które odbędą tym razem w stolicy samorządowej województwa lubuskiego. Poświęcone będą 20. rocznicy podpisania „Traktatu między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy". Temat będzie rozszerzony o wspólne sąsiedztwo w UE.

- Dziennikarze, medioznawcy oraz politycy obu krajów przypomną dokonania w minionym dwudziestoleciu i wspólnie spojrzą w przyszłość – deklarują organizatorzy. - Zastanowią się, co oba kraje mogą uczynić dla swoich społeczeństw, dla zjednoczonej Europy i dla sąsiadów Unii Europejskiej w ciągu kolejnych lat.

Uczestnicy wypowiedzą się ponadto na otwartym forum nad przyszłością mediów, jak internetowe portale społecznościowe i blogi zmieniają kulturę polityczną i jak na to reagują tradycyjne media (wystąpienia m.in. Alexandra Diekmanna, prezesa koncernu prasowego Verlagsgruppe, Andrzeja Skwarza, red. naczelnego „Press”), media regionalne jako „agenda setters” i czego się powinniśmy dowiadywać z mediów co kraju sąsiada (wprowadzenie m.in. przez Jurka Owsiaka, szefa Fundacji WOŚP, Wolfganga Kenntemicha, szefa tv MDR), w końcu – czy jesteśmy razem na arenie międzynarodowej (wystąpienia m.in. Georga Miibradta, b. premiera Saksonii, Janusza Jankowiaka, gł. ekonomisty Polskiej Rady Biznesu).

Głównym punktem programu będzie gala wręczenia XIV Polsko-Niemieckiej Nagrody Dziennikarskiej w kategoriach: prasa, radio, telewizja. Nagroda promuje najlepsze prace,
które otwarcie i rzetelnie informują o kraju sąsiada, przybliżają codzienne życie i problemy społeczne sąsiada.

Na konkurs zgłoszono 173 materiały, jurorzy zaś do finału wybrali 18 prac dziennikarzy. Wysokość nagrody w każdej kategorii wynosi 5 tys. euro. Ceremonię wręczenia nagród w dniu 31 maja br. otworzy marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak, a uroczyste przemówienie wygłosi niemiecki dziennikarz telewizyjny, długoletni szef radia i tv WDR i ARD, Fritz Pleitgen.

Nagroda dziennikarska przyznawana jest od roku 1997. Fundatorami są trzy kraje związkowe: Brandenburgia, Meklemburgia-Pomorze Przednie i Wolne Państwo Saksonia oraz po polskiej stronie województwa: dolnośląskie, lubuskie i zachodnio-pomorskie.

Tegorocznymi organizatorami Dni Mediów są: Fundacja Roberta Boscha ze Stuttgartu, Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej z Warszawy oraz woj. lubuskie.

- Regiony przygraniczne to swego rodzaju pomosty Polski i Niemiec, które w szczególny sposób są odpowiedzialne za pielęgnowanie i pogłębianie stosunków między oba państwami – mówią organizatorzy. - I taka idea przyświeca naszym roboczym spotkaniom.

Dni Mediów organizowane są na przemian w obu krajach. W następnym roku uczestnicy spotkają się w Meklemburgii-Pomorze Przednie.

Pierwsze spotkanie odbyło się w 2008 r. w Poczdamie, rok później w Szczecinie, na którym pojawili się wspólnie: Hans-Dietrich Genscher, Lech Wałęsa, Tadeusz Mazowiecki i Aleksander Kwaśniewski. W roku ubiegłym Dni odbyły się w Dreźnie.

Partnerzy projektu ponadto w ten sposób pragną wspierać polsko-niemiecki dialog dziennikarzy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto