Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Polsko - ukraiński Dzień Wolności w Ostrowcu Świętokrzyskim

Redakcja
Na scenie młodzi wokaliści z ukraińskiej Białej Cerkwi.
Na scenie młodzi wokaliści z ukraińskiej Białej Cerkwi. Krzysztof Krzak
W sobotę i w niedzielę (7 - 8 czerwca 2014 r.) odbywały się w Ostrowcu Świętokrzyskim obchody nowo ustanowionego Dnia Wolności i Swobód Obywatelskich, który upamiętniać ma rocznicę wejścia Polski na drogę demokracji 4 czerwca 1989 roku.

Ostrowieckie obchody Dnia Wolności i Swobód Obywatelskich nie miały charakteru stricte oficjalnego, ale były okazją do radosnego świętowania znaczącego wydarzenia w historii naszego kraju, jakim były wybory do parlamentu sprzed 25 lat. Dlatego organizatorzy Miejskie Centrum Kultury w Ostrowcu Świętokrzyskim) postawili głównie na prezentację osiągnięć artystycznych młodzieży z miasta nad Kamienną i z zaprzyjaźnionej z nim Białej Cerkwi na Ukrainie.

Koncert prowadzony przez Anetę Pierścińską - Maruszewską rozpoczęła "Polka podlaska" w wykonaniu młodych tancerzy z Młodzieżowej Akademii Kultury przygotowanych przez Ewę Bałazy. Po nich na scenie ostrowieckiego amfiteatru pojawili się soliści z Białej Cerkwi, którzy wraz z opiekunami: Piotrem Polanskim i Aleksandrem Kałasznikowem przyjechali do Ostrowca Świętokrzyskiego. Wszyscy oni dysponowali bardzo dobrym przygotowaniem wokalnym, mocnymi głosami i kulturą wykonawczą. Można było posłuchać nie tylko ludowych piosenek ukraińskich, ale i współczesnych utworów muzycznych. Młodzi Ukraińcy podbili serca ostrowieckiej publiczności, niestety, niezbyt licznie przybyłej do amfiteatru. Śpiewającą młodzież ostrowiecką reprezentowały Daria Salwerowicz, Angelika Świątek (podopieczne Elżbiety Łukawskiej), Milena Mikula, Aleksandra Kostępska, Dominika Bugajska, Agata Gierczak i Weronika Kamińska (z Publicznego Gimnazjum nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim).

Po koncercie w sali Galerii Fotografii przedstawiono film dokumentalny Jolanty Wiśniewskiej "Skąd przyszliśmy, gdzie jesteśmy i dokąd zmierzamy?", w którym wzięli udział byli działacze Ostrowieckiego Komitetu Obywatelskiego z 1989 r.: ksiądz prałat Tadeusz Lutkowski, Jarosław Baranowski i Kazimierz Skręt oraz poseł tzw. sejmu kontraktowego z Ostrowca Świętokrzyskiego, wybrany w drugiej turze czerwcowych wyborów z listy PZPR, Sławomir Kopański. Po filmie odbyło się spotkanie byłych działaczy Ostrowieckiego Komitetu Obywatelskiego z młodzieżą z miejscowych szkół.

W niedzielę ukraińscy goście wybrali się wraz z Jolantą Wiśniewską (koordynatorką ostrowieckich obchodów Dnia Wolności i Swobód Obywatelskich) na wycieczkę do Sandomierza, a po południu odbyło się spotkanie delegacji z Białej Cerkwi z Prezydentem Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, Jarosławem Wilczyńskim.
Zwieńczeniem dwudniowej imprezy był koncert Zespołu Reprezentacyjnego w składzie: Filip Łobodziński, Jarosław Gugała, Marek Wojtczak i Tomasz Hernik. Muzycy zaśpiewali piosenki ze swoich dotychczas wydanych płyt (m.in. "Śmierć za idee", "Pornograf", "Kumple to grunt", "Mur") autorstwa Georgessa Bressensa, Lluisa Llacha, Boba Dylana z polskimi tekstami Łobodzińskiego i Gugały. Okazało się, że serwowany przez Zespół Reprezentacyjny rodzaj muzyki (poezja śpiewana, piosenka literacka) ma w Ostrowcu Świętokrzyskim pokaźne grono miłośników, którzy wraz z muzykami śpiewali wiele ich przebojów, takich jak "Urodziłem się na raz", "Król", "Mamo, tato", "Dzielna Margot". I nawet komary nie były w stanie przerwać przyjemności obcowania z tymi piosenkami z tekstem, jak członkowie grupy określają swoje utwory. Wielu (także sami muzycy) wspominało koncert tej formacji, który odbył się w Ostrowcu Świętokrzyskim 30 lat temu...

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto