Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Bohaterów Getta kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

Łukasz Mic
Łukasz Mic
Pomnik Bohaterów Getta - strona zachodnia
Pomnik Bohaterów Getta - strona zachodnia
Pomnik odsłonięty został 19 kwietnia 1948 roku, w 5. rocznicę wybuchu powstania w getcie. Projekt stworzył rzeźbiarz Natan Rappaport.

Pomnik poświęcony jest mieszkańcom getta warszawskiego. Miejsce zostało wybrane nieprzypadkowo, ponieważ właśnie tam nastąpiło pierwsze starcie bojówek żydowskich z hitlerowcami podczas powstania w getcie w 1943 roku. Dzisiaj jest to pl. Bohaterów Getta, znajdujący się pomiędzy ulicami Anielewicza, Karmelicką, Lewartowskiego i Zamenhofa.

Pomnik Bohaterów Getta mierzy 11 metrów wysokości. Stanowi potężną bryłę, w skład której wchodzą rzeźba i płaskorzeźba oraz cokół. Przed frontem stoją stylizowane menory z brązu (7-ramienne świeczniki żydowskie). Wszystko to umieszczono we wschodniej części placu. Na pomniku znajduje się napis po polsku, jidysz i hebrajsku: "Naród żydowski swym bojownikom i męczennikom".

Wykonany został z bazaltu skandynawskiego (przywiezionego przez okupantów, a zamówionego w 1942 roku przez ministra gospodarki III Rzeszy Alberta Speera z myślą o pomniku Hitlera). Monument wzniesiono ze składek organizacji żydowskich.

Spiżowa rzeźba pod tytułem "Walka", umieszczona na pomniku od strony zachodniej, przedstawia mężczyzn, kobiety i dzieci, trzymających w dłoniach butelki z benzyną, pistolety i granaty. Jest symbolem bohaterskiego zrywu powstańców. Kamienna płaskorzeźba, która nosi tytuł "Pochód na zagładę" od strony wschodniej pomnika pokazuje cierpienia i męczeństwo kobiet, niewinnych dzieci i starców. W prawym górnym narożu widać typowe niemieckie hełmy, które symbolizują sprawców zbrodni na Żydach.

Co ciekawe, znalazł się on w grudniu 1970 roku w telewizjach całego świata, gdy kanclerz RFN Willy Brandt ukląkł na jego schodach po złożeniu wieńca, by wyrazić żal w imieniu narodu niemieckiego za zbrodnie popełnione na Żydach.

Wybierz najbrzydszy pomnik Warszawy

Niedawno rozpoczęto naprzeciwko pomnika budowę Muzeum Historii Żydów Polskich, projektem zajęli się fińscy architekci.

Warto podkreślić, że pierwszy pomnik upamiętniający te wydarzenia odsłonięto 16 kwietnia 1946 roku. Decyzję o jego budowie podjął Centralny Komitet Żydów w Polsce, mający wówczas swoją siedzibę w Lublinie. Chodzi o tablicę usytuowaną w pobliżu ul. Anielewicza, w kształcie koła, na środku której wycięto liść palmowy (symbol męczeństwa) oraz hebrajską literę "B" (Berejszys). Przypomina to trochę właz do kanału.

Znajduje się na nim napis po polsku, hebrajsku i jidysz: "Tym, którzy polegli w bezprzykładnej bohaterskiej walce o Godność i Wolność narodu żydowskiego, o Wolną Polskę, o wyzwolenie człowieka - Żydzi Polscy". Naokoło tablicy jest kamienne obrzeże z czerwonego piaskowca. Kolor kamienia oraz fragmenty wysypanych wokół cegieł stanowiły symbol krwi przelanej w walce.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto