Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pomnik Wdzięczności kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy

Łukasz Mic
Łukasz Mic
Pomnik Wdzięczności - od frontu
Pomnik Wdzięczności - od frontu
Zbudowany został w 1945 roku, według projektu radzieckiego majora Nieńki. Uroczystego odsłonięcia dokonał Stanisław Tołwiński, ówczesny prezydent Warszawy. Nazywany jest też pomnikiem wdzięczności Armii Radzieckiej, pomnikiem Żołnierzy Radzieckich lub pomnikiem Armii Czerwonej.

Pomnik usytuowany jest w parku Skaryszewskim. Poświęcony jest pamięci 26 żołnierzy radzieckich walczących z wojskami hitlerowskimi o wyzwolenie Pragi i poległych w dniach 10-15 września 1944 roku przy rondzie Waszyngtona. Wybudowano go w miejscu grobu żołnierzy.

W 1968 roku, podczas przebudowy ronda, ciała poległych przeniesiono na cmentarz Żołnierzy Radzieckich przy ul. Żwirki i Wigury, a pomnik przesunięto w głąb głównej alei przecinającej park. W tym miejscu stoi teraz popiersie I.J. Paderewskiego, który jest patronem parku.

Monument z piaskowca wykonali Stanisław Sikora, Stefan Momot i Józef Trenarowski. Na froncie pomnika umieszczono płaskorzeźby, które przedstawiają żołnierza w hełmie oraz skrzyżowane sztandary. Po bokach znajdują się 2 tablice z napisami w języku polskim i rosyjskim: "Wieczna chwała bohaterom Armii Czerwonej poległym w walkach o wyzwolenie stolicy Polski Warszawy". Z tyłu wykuto fragment wiersza "1946" Tadeusza Kubiaka:

"Ziemio, z której nie wrócę
Ziemio na której poległem
Witaj i żegnaj miasto,
To za kamień z twych bruków, za cegłę...
Za to by Wiśle, Wołga
A Wisła, Wołdze oddała
Ostatnią kroplę swej wody
Jak ja tobie krew mego ciała".

Ciekawostką jest, że to drugi pomnik powstały w powojennej Warszawie. Pierwszym z nich był znajdujący się na placu Wileńskim pomnik Braterstwa Broni (pot. "Czterech Śpiących"), którego projektantem był też A. Nieńko.

Wybierz najbrzydszy pomnik Warszawy

Pomnik, przypominający fotel, był wiele razy zamalowywany przez wandali czerwoną farbą. W 2007 roku pojawiły się na nim antyrosyjskie napisy (zostały one usunięte) po rosyjskich naciskach dyplomatycznych na Estonię. Obecnie jest on obrazem rozpaczy, odpadają płyty i jest brudny. W planach modernizacyjnych parku Skaryszewskiego uwzględniono jego odrestaurowanie, oświetlenie i przeniesienie do nowego miejsca, od strony al. Zielenieckiej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Pomnik Wdzięczności kandydatem na najbrzydszy pomnik stolicy - Nasze Miasto

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto