Pomóż młodym naukowcom wysłać sondę do stratosfery. Rakieta zostanie wystrzelona za rok

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Uczniowie z Gdańska i Tczewa chcą wysłać sondę na granicę troposfery i stratosfery. Lot ma odbyć się za rok. Rakieta wyniesie obiekt na wysokość około 15 kilometrów. W serwisie PolakPotrafi.pl młodzi naukowcy zbierają fundusze na realizację misji.

"Naszym celem jest zbudowanie mini-satelity naukowego CanSat o wielkości puszki po napoju 330 ml. i wysłanie go zaprojektowaną i zbudowaną przez nas rakietą do granicy tropo i stratosfery, która rozciąga się na wysokościach 12-15 km" - czytamy na stronie projektu w serwisie PolakPotrafi.pl.

Wysłanie rakiety z minisatelitą to tak naprawdę preludium do dalszych badań. Pomysłodawcy projektu chcą sprawdzić w jaki sposób zachowywać się będzie rakieta i pracować nad obiektem, który wyniesie na wyższe wysokość ładunek o masie około 5 kilogramów.

Sonda i rakieta powrócą na Ziemię na spadochronach, co pozwoli wykorzystać je ponownie. "Osiągnięcie tak dużej wysokości zapewni zaś silnik hybrydowy wykorzystujący podtlenek azotu N2O jako utleniacz, oraz sorbitol jako paliwo" - czytamy.

Sercem instrumentu będzie komputer Raspberry Pi w połączeniu z czujnikami i kamerą, które w czasie rzeczywistym zarejestrują parametry lotu.

Lot testowy zaplanowany został na przełom września i października. Wówczas rakieta wzniesie się na wysokość około 3 km. Młodzi naukowcy sprawdzą działanie systemów. W kwietniu 2016 r. zrealizowana zostanie główna misja. Rakieta poleci na granicę troposfery i stratosfery z poligonu w Drawsku Pomorskim.

"Po skończonym projekcie chcemy udostępnić naszą rakietę szkołom, uczniom i studentom którzy będą mieć pomysł na ciekawy eksperyment wart wysłania go rakietą do stratosfery" - zapewniają pomysłodawcy misji.

Kim są organizatorzy? To grupa uczniów szkół średnich z Tczewa i Gdańska, tworząca Pomerania Space Team. "Na koncie mamy wiele sukcesów, jak choćby zbudowanie dwóch rakiet ponaddźwiękowych, czy zajęcie pierwszego miejsca w drużynowym konkursie „Ekotech 2012” organizowanym przez Polską Akademię Nauk i Instytut Maszyn Przepływowych" - chwalą się członkowie grupy. Tworzy ją aktywnie 25 osób.

Czytaj także: NASA wprowadzi asteroidę na orbitę Księżyca. Naturalny satelita Ziemi otrzyma własny księżyc

Projekt zostanie ufundowany jeśli do 1 maja 2015 otrzyma co najmniej 65 tys. złotych. Zbiórka odbywa się w serwisie PolakPotrafi.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie