MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 1/4 kobiet na świecie doświadcza przemocy ze strony partnera, zanim ukończy 50. rok życia

Katarzyna Dębek
Katarzyna Dębek
27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat doświadczyło agresji na tle seksualnym lub fizycznym ze strony mężczyzn przynajmniej raz w życiu.
27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat doświadczyło agresji na tle seksualnym lub fizycznym ze strony mężczyzn przynajmniej raz w życiu. Prostock-Studio/Getty Images
Naukowcy z McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia przeprowadziło jedno z największych badań na temat przemocy fizycznej i seksualnej wobec kobiet. Wynika z niego, że aż 27 proc. pań na całym świecie doświadczyło takiej napaści ze strony mężów, chłopaków, partnerów.

Spis treści

Globalna analiza na temat przemocy wobec kobiet

Badanie przeprowadzono w 161 krajach, a udział w nim wzięło ponad 2 mln kobiet w wieku 15 lat i starszych. Dane dotyczą lat 2000-2018, jednak wyniki zostały opublikowane w lutym 2022 r. w prestiżowym piśmie The Lancet. Wyniki analizy są bardzo niepokojące i potwierdzają, że przemoc fizyczna lub seksualna, albo jedna i druga, wobec kobiet ze strony ich partnerów jest bardzo rozpowszechniona na całym świecie.

Dowiedz się więcej:

27 proc. kobiet w wieku od 15 do 49 lat doświadczyło agresji na tle seksualnym lub fizycznym ze strony mężczyzn przynajmniej raz w życiu. A co siódma ankietowana była ofiarą tylko w ciągu jednego roku – to aż 492 mln kobiet!

Autorzy publikacji zwracają uwagę również ważny aspekt, jakim jest przemoc wobec osób w wieku 15-24 lata. Badanie wykazało, że jej ofiarą padło aż 16 procent młodych kobiet. To odkrycie jest niepokojące, ponieważ okres dojrzewania i wczesna dorosłość to ważne etapy życia, na których budowane są podstawy zdrowych relacji. Taka przemoc ma długotrwały wpływ na zdrowie i ogólne samopoczucie dziewcząt.

– Wykazaliśmy, że przemoc intymna wobec kobiet – w tym przemoc fizyczna i seksualna ze strony mężów, chłopaków, partnerów – jest bardzo powszechna na całym świecie – mówi główny autor publikacji dr Mathieu Maheu-Giroux.

Co czwarta kobieta na świecie doświadcza przemocy ze strony partnera, zanim ukończy 50. rok życia. 24 procent osób płci żeńskiej w wieku od 15 do 19 lat przynajmniej raz w swoim życiu doświadczyła agresji we własnym domu.
Pomimo że wyniki badań i tak są zatrważające, to naukowcy uważają, że liczby te są w rzeczywistości znacznie wyższe. Ich analiza opierała się jedynie na zgłoszonych przypadkach.

– Biorąc pod uwagę, jak delikatny jest to temat i jak często wiąże się z napiętnowaniem i lękiem, mnóstwo kobiet waha się, czy zgłaszać tego typu zajścia - wyjaśniają.

Najbogatsze kraje z najniższym wskaźnikiem przemocy wobec kobiet

Jak wynika z badania naukowców z McGill University i Światowej Organizacji Zdrowia najwyższy wskaźnik przemocy domowej jest w krajach Afryki, Azji Południowej i w niektórych częściach Ameryki Południowej. Dotyczyło to pań między 15. a 49. rokiem życia. Kraje o wyższych dochodach zgłosiły niższe wskaźniki przemocy domowej. Najmniej takich przypadków odnotowano w Azji Środkowej i Europie Środkowej.

Szacunkowa liczba dla Ameryki Północnej, Europy oraz rejonu Azji i Pacyfiku w ostatnim roku okresu badawczego wynosiła około 5 procent., natomiast w krajach afrykańskich sięgała od 15 do 30 procent.

– Nasze badanie dowiodło, że Kanada jest jednym z 30 krajów o najniższym wskaźniku przemocy ze strony partnerów życiowych, choć nadal w państwie tym problem dotyka 1 na 25 kobiet – zauważa dr Maheu-Giroux. – Niektóre prowincje w Kanadzie sięgają po ciekawe sposoby radzenia sobie ze zjawiskiem przemocy. Np. w Quebecu w 2021 r. wystartował pilotażowy projekt mający na celu utworzenie specjalnego sądu, do którego zgłaszać się mogą ofiary przemocy domowej i seksualnej.

– Ogólnie rzecz biorąc, nasza analiza pokazała, że większość krajów nadal nie zbliżyła się nawet do osiągnięcia globalnych celów wyeliminowania przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Ważnym wnioskiem jest to, że nawet w części państw o wysokich dochodach rozpowszechnienie przemocy ze strony partnera jest stosunkowo wysokie. Wymaga to pilnych inwestycji w profilaktykę tego problemu zarówno na poziomie lokalnym, jak i globalnym – mówi autor badania.

Czy pandemia koronawirusa nasiliła skalę zjawiska przemocy wobec kobiet?

Badanie przeprowadzono jeszcze przed pojawieniem się COVID-19. Naukowcy są zgodni, że sytuacja pandemii mogła się przyczynić do jeszcze większych ataków domowych agresorów. Dlatego tak ważna jest reakcja rządów poszczególnych państw. Chociaż już wiele się dzieje w tym zakresie, to i tak nie jest to wystarczające, aby wyeliminować problem przemocy wobec kobiet.

Źródło
Sardinha, L., Mateu-Giroux, M., et al., Global, regional, and national prevalence estimates of physical or sexual, or both, intimate partner violence against women in 2018, The Lancet, Volume 399, ISSUE 10327, February 26, 2022

od 7 lat
Wideo

Ewa Zajączkowska-Hernik na Dzień Matki wpomina mamę i składa życzenia

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ponad 1/4 kobiet na świecie doświadcza przemocy ze strony partnera, zanim ukończy 50. rok życia - Strona Kobiet

Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto