Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poradnik akwarysty

Benedykt Kowalski
Benedykt Kowalski
Pielęgnica skośnopręga
Pielęgnica skośnopręga Adrian Starczewski
W dzisiejszym poradniku przyjrzymy się bliżej Pielęgnicy skośnopręgiej.

Pielęgnica skośnopręga (Cichlasoma festivum)
Ostatnie doniesienia wskazują jednak, że pielęgnica reprezentuje rodzaj (Mesonauta festivus) i jest jego jedynym przedstawicielem.

Występowanie/wygląd
Występuje na dużych obszarach w Ameryce Południowej, głównie w dorzeczu amazonki, w Wenezueli a także w Gujanie. Pielęgnica jest zazwyczaj żółtawoszara, ubarwienie jest zmienne i zależne od nastroju i samopoczucia ryby. Od otworu gębowego do końca płetwy grzbietowej ciągnie się ciemny skośny pas. U podstawy płetwy ogonowej występuje ciemna, złocisto obrzeżona plama. Wszelkie książki podają iż na wolności osiąga długość do 15 cm, w akwarium znacznie mniej. Lecz jeśli dbamy o nie jak należy na pewno uda nam się wyhodować ładny okaz, mój ma już blisko 15 cm.

Zachowanie
U osobników w jednym wieku, samiec jest zazwyczaj większy, ma wydatniejsze czoło i wydłużone płetwy.
Gatunek zgodny. Pomimo rozmiarów jakie osiąga rzadko atakuje inne ryby, agresję wykazuje jedynie podczas tarła, wtedy samica lub samiec przegania inne ryby z miejsca na, którym ma zostać złożona ikra. Poradniki podają, że należy trzymać gromadkę ryb. Z moich doświadczeń wynika, że chociaż nie atakują innych ryb to
w stosunku do osobników swojego gatunku będą się nieco podgryzać. Więc jeżeli kupimy trzy lub cztery pielęgnice i dobierze nam się para, pozostałe osobniki będą traktowane jako wróg. Prędzej czy później, dobrana para nie da im żyć, po prostu je zamęczy. Będą albo walki samic albo samców. Wtedy najlepiej odłowić pozostałe osobniki i jeżeli mamy taką możliwość, oddać do sklepu.

Pielęgnice są nieco płochliwe, czasami kiedy się wystraszą potrafią uderzyć z całej siły głową o ścianę akwarium, dlatego dobrze jest posiadać dość duży zbiornik z ładnymi roślinami, gdzie pielęgnice będą miały dobrą kryjówkę. Dla pary pielęgnic na początek wystarczy 100 litrowy zbiornik. Nie należy trzymać ze skośnopręgimi (neonów Inessa) gdyż mogą zostać zjedzone! Natomiast pielęgnice potrzebują towarzystwa, jeżeli będą przebywać w pustym akwarium mogą popaść w apatię. Dobrze czują się z Bystrzykami, małe stadko sześciu sztuk będzie dobrze wyglądało na tle dużych pielęgnic. Żałobniczki, też nie będą im przeszkadzały.

Wymagania
Akwarium duże, do bardzo dużego zaczynamy od 100 litrów. Rośliny szerokolistne, niezbędne kryjówki między roślinami i korzeniami. Możemy pozwolić sobie również na rośliny pływające, które zacienią nieco przestrzeń. Oświetlenie niezbyt jaskrawe, polecam jedną jarzeniówkę dla roślin z tyłu i jedną normalną z przodu.
Woda miękka lub średnio twarda pH 6-7 regularnie odświeżana, filtrowana i napowietrzana o temperaturze 24-28 stopni Celsjusza. Pielęgnica zje wszystko co jej podamy, mogą to być: rozwielitki, dżdżownice, pokarm suchy, ochotka, białe larwy komara, sałata oraz parzone płatki owsiane. Rozmnażanie dość trudne, para składa ikrę na szerokim liściu, lecz zaniepokojona zaczyna ją pożerać. Najlepiej odseparować tarlaki, a po złożeniu ikry przenieść ją do innego akwarium i inkubować. Małym należy podawać suchy proszek, specjalny pokarm dla narybku oraz w późniejszych dniach drobny pokarm zwierzęcy.

Na zdjęciu:
Duży wyrośnięty okaz ok 15 centymetrów, samiec.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto