Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Portret autorstwa Jana Matejki został zlicytowany w Wiedniu za 280 tys. euro

Redakcja Wiadomości24.pl
Redakcja Wiadomości24.pl
Za 280 tys. euro został zlicytowany w Wiedniu „Portret prof. dra Karola Gilewskiego” autorstwa Jana Matejki.

Obraz autorstwa Jana Matejki - „Portret prof. dra Karola Gilewskiego” uzyskał na czwartkowej aukcji w Wiedniu cenę 280 tys. euro. Oferentów było co najmniej dwóch, licytowali elektronicznie lub telefonicznie. Nie wiadomo, kto jest nabywcą.

- Jest duże domniemanie, że to jednak kolekcjoner z Polski. Profesor Gilewski był wybitnym lekarzem, ale nie światową sławą medycyny, nie jest aż tak znany. Związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, na portrecie ma herb UJ na piersi – myślę, że obraz kupił jednak ktoś, komu może to być bliskie – mówi prof. Aleksander Skotnicki, kierownik Katedry i Kliniki Hematologii Collegium Medicum UJ. Przypomnijmy, że starał się on znaleźć nabywcę, który kupiłby obraz, a następnie podarował lub oddał w depozyt do Muzeum UJ lub Muzeum Narodowego w Krakowie. Instytucji tych nie było stać na obraz.

– Jedyna satysfakcja, że walczyliśmy o coś, co – jak potwierdziła aukcja – jest bardzo cenne. Portret został przecież sprzedany za cenę prawie trzy razy wyższą niż wywoławcza, która wynosiła 100 tys. euro – zwraca uwagę prof. Skotnicki. Nie uważa on też, że batalia o to, aby obraz trafił do Krakowa, jest przegrana. Ma nadzieję, że jeżeli nabywcą jest osoba z Polski, być może wykona piękny gest i przekaże dzieło do Muzeum UJ lub Muzeum Narodowego.

Bohater portretu, Karol Gilewski, był lekarzem, profesorem medycyny sądowej, dziekanem Wydziału Lekarskiego UJ (1870-71). Wykonywał pionierskie operacje w Krakowie. Zmarł w 1871 r., mając 39 lat, gdy zaraził się tyfusem od pacjenta. Matejko namalował portret już po śmierci lekarza, na podstawie fotografii, na zamówienie jego żony. Malarz należał do pacjentów Gilewskiego. Ostatnia wzmianka o tym portrecie pochodziła dotąd z 1915 r., był wtedy pokazywany na wystawie w Wiedniu. Dalsze jego losy nie były znane.

Małgorzata Mrowiec (aip)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto